Данните са изнесени в годишния доклад на турския Съвет по печата, цитиран от албанския информационен портал Екзит. Съветът по печата е професионална организация на турски журналисти.
Според доклада 2021 г. е била мрачна година за независимите медии в Турция, а плановете за изграждане на медии "с един глас" са набрали инерция, пише politika.bg.
"Около 95 процента от националните медии, както печатни, така и електронни, в момента са под пълен контрол на управляващите. За да сломят "опозиционните медии", институциите като Висшия съвет за радио и телевизия и Агенцията за печатна реклама наложиха трудни условия за оцеляването на независимите вестници и телевизионни компании", отбелязват от Съвета по печата.
Проправителствените медии да продължили да получават финансиране от държавата, като същевременно не са им налагани административни глоби. В последните години, съобщава Съветът, броят на медийните компании е спаднал наполовина, а 12 хиляди служители са останали безработни.
Икономическият натиск се е увеличил, като глобите в огромната си част са били насочени към опозиционни или антиправителствени медии, а рекламата в тях е била ограничена.
Съветът пише, че ситуацията се влошава и от масовите арести на журналисти, нападения над медийни служители, действия на полицията срещу тях, ограничаване на достъпа до информация.
В доклада се казва, че физическите нападения над журналисти са се увеличили и са станали по-брутални. Журналисти са били атакувани по време на предавания на живо, пред домовете си, били са подложени на побой с тояги и на нападения с огнестрелно оръжие.
Редица съдебни решения през 2021 г. по същество са анулирали свободата на печата и словото. Мнозина журналисти са били осъдени на затвор или са получили големи административни глоби, се казва в доклада.