Компетентните органи трябва да реагират незабавно на информацията за заплаха срещу главния редактор на BIRD Атанас Чобанов. В световен мащаб острата реакция срещу посегателства над журналисти също е мерило за демокрацията – от погромите срещу медии в Казахстан до разправата с разобличителя от „Уикилийкс” Джулиан Асандж
Оптимистичните новогодишни пожелания отшумяха. И много журналисти по света и у нас отново се изправиха пред тежки предизвикателства, посегателства, натиск, рискове и заплахи – уви, всекидневие в журналистическата професия.
Тревога и възмущение будят съобщенията, че главния редактор на онлайн изданието BIRD Атанас Чобанов е „под непосредствена заплаха”, както самият той по думите му бил предупреден от официално лице от чуждо правителство.
Компетентните органи в страната ни са длъжни незабавно да реагират на такъв сигнал и да предприемат всички необходими мерки за сигурността на Атанас Чобанов, за гарантиране на правото му да върши без риск и натиск своята журналистическа работа, както и за изясняване на цялата истина и на виновниците за заплахата.
СБЖ винаги е поставял като водеща характеристика за спазването на свободата на словото именно гарантирането на правата на журналистите. Още през 2017 г. Съюзът ни внесе в тогавашното Народно събрание своите конкретни предложения за законодателни промени точно с такива акценти. Те не намериха отзвук у тогавашното парламентарно мнозинство и не стигнаха до пленарна зала, за разлика от други поправки в медийното законодателство.
Междувременно сменихме вече три парламента. Крайно време е сегашният състав на народните представители да вземе насериозно състоянието на медийната среда в България, условията, в които се упражнява журналистическия труд, и правата на журналистите. Без внасяне на правно-демократичен ред в тази сфера, и правото, и демокрацията остават куци.
Тъжен факт е, че и в световен мащаб журналистическата професия и правата на журналистите продължават да са в повишен риск, а реакциите на нарушенията често са изкривени през недопустими пристрастия.
Пресни примери в това отношение видяхме при драстичните погроми срещу медии и журналисти по време на размириците в Казахстан през последните дни. Липсваха остри реакции от международни институции, които при други случаи действат много по-натсъпателно и шумно.
Тази двойнсвеност и избирателност е не по-малко застрашаваща сигурността и правата на журналистите от самите посегателства срещу тях. Защото подменя принципността и демократичността със субективни критерии и демонстрира, че едни журналисти са „по-равни” от други. Този подход е редно да бъде отхвърлен решително от международната журналистическа солидарност, която не бива да допуска подобни деления. Ударът дори и по един от нас е удар по всички ни.
В същия контекст е и възмутителната разправа, която се разиграва срещу разобличителя от „Уикилийкс” Джулиан Асандж. Тя е показна и цели сплашване на всички световни медии и журналистически общности, демонстрирайки какво чака всекиго, дръзнал да извади на показ военни престъпления на една световна свръхсила. Ето защо защитата на Асандж и борбата за неговото освобождаване са защита и борба за правото на съществуване на самата журналистика.
Снежана Тодорова,
председател на УС на СБЖ