На 8 януари на 96-годишна възраст си отиде от нас големият журналист Кирил Янев. Доайенът на българската журналистика и носител на голямата награда на СБЖ „Йосиф Хербст“ беше верен на принципа, че ако не си дал всичко в журналистиката, все едно нищо не си дал.
За мнозина Кирил Янев беше учител в занаята, обичан колега и приятел, както и много уважаван изследовател, носител на човешки добродетели. Беше и прословуто известен с честността и професионалната си етика. Непримирим към онези, които търсеха единствено само славата и облагата в журналистиката.
Завидна беше неговата енергия и работоспособност. Винаги съм се възхищавала на неуморността на Кирил Янев да търси и разработва нови и неизвестни теми. Не един или два пъти съм правила с него интервюта. Заедно с покойният ми съпруг Иван Василев често сме били в неговия дом на раздумка или да ни разкаже за това, което работи в момента, или за поредната излязла негова нова книга.
Да си призная, за мен Кирил Янев, един от най-известните български журналисти и един от създателите на в. „Поглед”, винаги ще се остане terra incognita. И това е така, защото той бе непресъхващ извор на новини, открития, а неговите книги още с появата си на пазара вдигаха огромен шум.
Над 70 лета посвети журналистът на професията и не преставаше да пише. За дългите години отдаденост на журналистиката Кирил Янев успя да създаде един от най-богатите лични архиви. Този архив заемаше почти целия му дом. Стените там са в шкафове, пълни с архиви, подредени с аптекарска точност.
Но това не е всичко. Няколко работни места имаше Кирчо в дома си и около тях, освен пръснати негови книги, бяха натрупани папки с новите му разкрития, снимки, архивни материали - по земята, по столове, че дори и на кревата. Чакаха реда си, за да могат новите книги на автора да ни разкажат за неизвестни събития и имена от историята, за български поети или някой чужд герой, за срещите му със световноизвестни личности.
Кирил Янев никога не изневери на максимата „да мислим и усъвършенстваме нашата професия, като шанс на истината“. И това той го доказваше на практика. До последно работеше с хъс и енергия. И беше непресъхващ извор на новини и открития.
В едно от няколкото интервюта, които съм правила с Кирил Янев за сайта на СБЖ, той ми каза: „Сред медиите на първо място слагам вестникарството. Точно за него моят задочен наставник Йосиф Хербст казва: „Вестникарството вече се признава за наука, макар че всъщност то е изкуство”. Точно така. Но кажете, как се съчетава наука с изкуство?“ А Кирил наистина правеше от вестникарството не само наука и изкуство, а и школа за другите.
Кирил Янев е роден на 7 януари 1926 г. в Ахтопол в семейство на бежанци от Одринска Тракия. Бил е журналист във вестниците „Кооперативно село", „Отечествен фронт", зам.-главен редактор на „Труд”, един от създателите, а по-късно главен редактор на култовото списание „Отечество". Кирил Янев е един от създателите на в. „Поглед" - легендарното седмично издание на Съюза на българските журналисти. Работил е и в Комитета за телевизия и радио. Автор е на много художествено-документални книги като „Операция Пойнт Бленк – цел България”, „Голямото журналистическо жертвоприношение”, „Фюрерът умря в 3,30 часа". Написал е стотици журналистически и публицистични материали в медиите, сценарист е на много документални филми по БНТ.
Кирил Янев пое към вечността на 8 януари т. г., точно ден след като навърши 96 години...
Опелото и прощаването с големия български журналист Кирил Янев ще бъде на 13 януари 2022 г., четвъртък, от 15,30 часа в храма „Св. Седмочисленици“.
Поклон пред светлата му памет!
Съюзът на българските журналисти и сайтът към него поднасяме нашите най-топли съболезнования към семейството и близките на Кирил Янев!
Снимки на Иван Василев