Председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова гостува в предаването „Делници” на телевизия „Евроком” и отговори на въпроси на водещия Николай Колев по актуални теми от дейността и позициите на СБЖ.
Запитана относно неотдавнащни публикации в медиите за нахлуване на полиция в СБЖ, Снежана Тодорова отговори, че такова нахлуване не е имало. „Тук стигаме отново до начина, по който боравим с думите. Нахлуване не е имало. Никой и не е написал, че е имало нахлуване. Имаше една информация: пратиха полиция в Съюза на журналистите. Това не означава, че е имало нахлуване,” каза ръководителката на Съюза.
Тя уточни, че е имало писмо от СДВР за извършвана проверка по друго писмо - на член на СБЖ, недоволен от състоялото Общо отчетно-изборно събрание. Но СБЖ няма от какво да се притеснява, защото цялата му дейност и документаця е изрядна и това може да установи всяка проверка.
„СБЖ е една от най-демократичните структури. Ние сме НПО с голям членски състав - над 3500 души. Всеки има право да възрази, да изрази позиция, макар тя и невинаги да е достоверна,” посочи Тодорова. Тя уточни, че и в конкретният случай недоволният член на СБЖ не е бил добре ориентиран дори по кой закон е регистриран Съюзът, затова претенциите му са неоснователни.
Водещият попита председателката на СБЖ дали шумът в медиите не е свързан и с въпроса за имотите на Съюза, към които многократно през годините са проявявани апетити. Тодорова потвърди: „Да, за съжаление интересът от страна на най-различни граждани, някои от тях и членове на Съюза, е заради имотите. Тази тема е най-застъпена и в споменатите от вас публикации”.
Снежана Тодорова припомни, че СБЖ е съумял през годините да съхрани въпреки всичките трудности собствеността на имотите си, „разположени на прекрасни места - Златни пясъци, Банкя, язовир Батак”. Тя посочи, че поддържането на базата им изисква сериозни финансови усилия, което не е лесно. Но стремежът на СБЖ е да ги направи атрактивни и за своите членове, и за всички желаещи да почиват в тях.
В интервюто стана дума и за отхвърления със специално становище на СБЖ проект за нов Закон за радиото и телевизията и за настояването на Съюза за изработване на изцяло нов ЗРТ, но само след широко обществено обсъждане с включване на журналистическата гилдия, професионалните организации, експертите в медийното право, академичните среди и т.н.
Становщето на СБЖ е качено в създадената за обществени консултации специализирана платформа на министерството на културата, която обаче има ограничения в обема на текстовете и създава затруднения за възможността на гражданството пълноценно да изразява мнението си по пряко засягащи го въпроси.
Снежана Тодорова изтъкна, че основното възражение на Съюза срещу този проект е, че е бил подготвен от незнайна работна група и че не е преминал през широко и подобаващо обществено обсъждане. Припомнено беше и острото възражение срещу проекта, отправено от ръководствто на БНР.
Тодорова обърна внимание и на необходимостта от нов начин на конструиране на СЕМ , за да се избяга от политическите назначения в този регулаторен орган и да се вкара силна гражданска и професионална квота - тема, която е повдигана мнгократно по време на предшестващи обществени дискусии, провеждани от СБЖ.
Ръководителката на Съюза посочи още, че в предлагания от министерството на културата проект за нов ЗРТ няма нито дума за защита на правата на журналистите и на журналистическия труд.
Тя специално подчерта, че самият СБЖ още през 2016 г. е разработил свои предложения за законодателни промени с акцент именно върху защита на правата на журналистите и на журналистическия труд, както и на свободата на словот. Предложенията са внесени в Народното събрание, но все още не са придвижени, въпреки непрестанните напомняния и настоявания на от страна на СБЖ.
Целият запис на интервюто може да се види тук.