Компютърът, или книгата? Игрите на открито, или онлайн? Това са дилемите на XXI век. Но дали трябва да отречем новите технологии, или е по-добре да намерим начин те да вървят ръка за ръка?
Именно върху това са фокусирани детските стихотворения в „Книжка с компютърна мишка“ на журналистката Диана Фъртунова. Илюстрациите в изданието са дело на изкуствен интелект, но допълнително дорисувани от художник – факт, който нагледно демонстрира как новото и старото може да съществуват паралелно и да се подпомагат взаимно.
Изданието бе представено в „Зала на бъдещето“ в Русенския университет пред студенти от специалностите „Предучилищна и начална училищна педагогика" и „Начална училищна педагогика и чужд език“, които в началото на срещата бяха приветствани от робота Сана.
Организатор на събитието, състояло се под егидата на почетния ректор на университета акад. Христо Белоев, бе известната русенска журналистка Галина Антонова, която неведнъж е съдействала за представянето на интересни книги в русенската Алма матер.
По време на интересната среща зам.-ректорът на Русенския университет доц. д-р Галина Иванова, в подкрепа на съдържанието на представяното издание, направи презентация за използването на изкуствен интелект. Тя демонстрира пред студентите как могат да създават изображения с помощта на изкуствен интелект по описание или стихотворение.
Целта бе да се покаже как иновациите могат да бъдат интегрирани в педагогическата практика, така че обучението да стане по-атрактивно, без да се нарушава връзката с традиционните ценности.
Тази идея е залегнала и в основата на създаването на „Книжка с компютърна мишка“, в която авторката Диана Фъртунова с помощта на поезията и оригиналното онагледяване на стихотворенията, илюстрира как технологиите могат да бъдат не само инструмент, но и партньор на изкуството и културата.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.