Художникът колекционер Христо Алексиев представи тритомния си албум „Една като никоя. София в старите пощенски картички и снимки“ в Софийска градска художествена галерия.
Изданието обхваща периода от 1879 до 1943 година и проследява развитието, изграждането и промяната на столичния град и извисяването му до европейска столица.
Трите тома са двуезични (български и английски език), отпечатани на луксозна хартия с твърди корици и супер обложка. Всеки том има около 350 страници.
Художествено оформените албуми съдържат общо около 1800 изображения на стари пощенски картички, снимки, реклами, плакати, обложки и илюстрации на библиофилски издания, книги и документи, прецизно обработени и подредени.
"Увлякох се да събирам и изучавам стари пощенски картички и снимки от София, за да възкреся хронологически изчезналото лице на столицата, като му върна усмивката на миналото. Оттук се роди желанието ми да извърша пътешествие във времето, попадайки сред изоставените от човека пространства - там, където времето се е спряло. Искаше ми се да остана насаме с него, да изключа съзнанието си, да го почувствам и да го споделя със собствените си усещания, със собствената си естетика."
С тези думи започва уводът на том I на "Една като никоя. София в старите пощенски картички и снимки", уникален по размаха и дълбочината си албум.
Христо Алексиев е художник в областта на плаката, илюстрацията, портрета, портретната карикатура, оформлението на книгата, логото, пощенската марка и цялостния графичен дизайн.
Страстен колекционер на стари пощенски картички и снимки.
Роден през 1950 година в София.
Завършил Художествената гимназия в София и Академията за изящно и приложно изкуство „Граф Строганов” в Москва, Русия, като магистър по изкуствата.
Член на Съюза на българските художници от 1978 година и на Асоциацията на австрийските художници от 2000 година.
Носител на:
Първа награда за плакат на 8-то Биенале за приложна графика – Вилнюс, Литва, 1971;
Трета награда за плакат – Бърно, Чехословакия, 1979;
Втора награда от Калифорнийския Музей за наука и индустрия и Трета награда за филмов плакат на конкурса, организиран от списание „Holywood Reporter” – Калифорния, САЩ, 1981.
Има много награди за плакат, театрален плакат и графичен дизайн от българските изложби на приложна графика.
Правил самостоятелни изложби в София; Люксембург; Прага и Братислава, Чехословакия; Алжир; Виена и Залцбург, Австрия.
Негови произведения са притежание на галерии и частни колекции в България, САЩ, Австрия, Франция, Германия, Италия, Швейцария, Русия, Финландия, Естония, Полша.
Работил съм като плакатист на ВИТИЗ (НАТФИЗ), Малък градски театър зад канала, Театър „Българска армия”, Сатиричния театър и други.
От 1993 година живее и работи в Австрия като художник на свободна практика. Сътрудничи като илюстратор и графичен дизайнер на австрийските списания „WIENER”, „H.O.M.E.”, „WIEN Live“, „WOMAN”.
„ЕДНА КАТО НИКОЯ. София в старите пощенски картички и снимки“ е албум с високохудожествена стойност и модерен графичен дизайн. Значителна част от снимковия материал е с голяма колекционерска стойност и се публикува за първи път. Текстовете към изображенията в албума съдържат богата информация за историята на София, архитектурата, културата и бита на софиянци. Прекрачвайки прага на годините, албумът е своеобразна „археология“ на София, пренесла европейското самочувствие на столичани до днес.
"Чувството ми за красота и хармония, непримиримият ми свободен дух, наследен от моите родители, и откровенията ми на художник-плакатист и графичен дизайнер, удостоени с много награди, отдавна определят моята любов към старата ни столица София, казва още Христо Алексиев.
Творчеството не е избор, то е живот и съдба и затова фантазията на твореца няма граници. Всичко за художника е красиво и аз съм убеден, че светът ще бъде истински щастлив само когато всички хора ще имат души на художници.
В моя албум „Една като никоя” се опитвам да нарисувам една красива приказка за родния ми град София, в която да извая образа на щастливия стар софиянец, озарен от европейското му самочувствие. Разказът ми започва от първите години след Освобождението на някогашна София. С почит и уважение към кореняците софиянци възкресявам нравите и обичаите на нейните жители, забравените личности, пъстрия и подвижен живот на улиците, сградите, заведенията бита и културата на тогавашното общество.
Не зная дали моята София е била такава, каквато си я представям, или това е мой красив сън, в който реални и нереални хора и къщи съжителстват в едно съвършено съзвучие. Дали съм се докоснал до това съзвучие, което е постигнато с обичта между хората, живели много преди мен, или къщите и хората, доброто и злото, цветното и монохромното ще си останат в моя сън?
Но фактът, че този албум е пред Вас, ме кара да вярвам, че съм се събудил.
Драги читателю, преди да отвориш албума „София в старите пощенски картички и снимки”, спри за миг, отстъпи крачка назад, задръж мислите си и се поклони пред изчезналата красота на Стара София.
Поклон и приятна разходка!", пожелава художникът.
М.Л.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.