В световен мащаб 2 ноември се отбелязва като Международен ден за прекратяване на безнаказаността на престъпленията срещу журналисти, съобщава DKnews.kz. Този ден е учреден с резолюция 68/163, приета на 68-ата сесия на Общото събрание на ООН през 2013 година.
Документът призовава държавите да предприемат конкретни действия срещу безнаказаността на нападенията срещу журналисти, съобщава ruj.ru. Датата е избрана в памет на двамата френски журналисти, убити в Мали през ноември 2013 година. Резолюцията осъжда всякакви актове на насилие срещу журналисти и призовава държавите да предприемат мерки за предотвратяване на подобни инциденти, да осигурят правна защита на жертвите и да изправят извършителите пред съда. Държавите също трябва да създадат безопасна среда за журналистиката, така че репортерите да могат да работят независимо и без натиск.
Според ЮНЕСКО през 2022-2023 г. са починали 162 медийни служители, което е с 38% повече от същия период в миналото. Увеличаването на убийствата отчасти се обяснява с въоръжени конфликти, но през 2022 г. също се наблюдава увеличение на смъртните случаи на журналисти в мирни страни. Най-високите нива на убийства на журналисти са в Латинска Америка и Карибите.
Безнаказаността поражда насилие, казва генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, отбелязвайки, че около 90% от убийствата на журналисти остават ненаказани. Той призова правителствата да предприемат спешни действия, за да защитят журналистите и да изправят виновните пред правосъдието.
От 2006 г. до 2024 г. повече от 1700 журналисти са били убити по света, заплашвайки свободата на словото и обществения достъп до информация. Жените в медиите са особено уязвими на заплахи и насилие. Документ на ЮНЕСКО съобщава, че 73% от жените журналисти са били изправени пред онлайн заплахи и сплашване. Като такива, усилията за защита на журналистите и осигуряване на отговорност за атаките срещу тях остават критични. С нарастването на броя на кризите темата за безопасността на журналистите става все по-актуална.
Събитията планирани за 6 и 7 ноември в централата на Африканския съюз в Адис Абеба, ще се съсредоточат върху защитата на журналистите, работещи в опасна среда. Тези журналисти често са изправени пред заплахи, ограничен достъп и насилие, което ги принуждава или да напуснат конфликтните зони, или да спрат да работят, превръщайки регионите в „зони на мълчание“.
Планът за действие на ООН за безопасността на журналистите е първата системна стъпка за обединяване на усилията на ООН, националните власти, медиите и обществените организации за борба с атаките срещу журналисти. Въпросът за защитата на журналистите се е превърнал в приоритет за ООН и е включен в Програмата за устойчиво развитие до 2030 г., която подчертава значението на независимата и безопасна журналистика за световната общност.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.