Ане Веберт, заместник-председателката на Асоциацията на журналистите в Германия (DJV), смята, че журналистиката с идеална цел в Германия се нуждае от правна сигурност, пише djv.de. В приветствието си във връзка с честването на Дните на медиите в Централна Германия тя разяснява какви са причините и възможните действия.
Понятието "журналистика" отсъства от данъчния кодекс на страната и въпреки поетия конкретен ангажимент в коалиционното споразумение на управляващите, решението дали тази дейност е с нестопанска цел остава на личната преценка на отделния данъчен служител. Според дефиницията на данъчния кодекс, дейност с нестопанска цел има лице, чиято "... дейност е насочена към безкористно насърчаване на широката общественост в материални, интелектуални или морални области", пише още djv.de .
Статутът с нестопанска цел не означава, че държавата финансира тези проекти или влияе върху тяхното съдържание. Въпреки това увеличава желанието на читателите да даряват и дава възможност за дарения от фондации. 23 000 фондации в Германия насърчават обществото и демокрацията и според техните устави повечето са задължени да подкрепят само нестопански проекти - така че журналистиката досега е била автоматично изключена от тях.
Проучвания в други страни не само показват доколко демокрацията страда от нефункциониращата преса, но и че журналистиката с нестопанска цел работи. Там, където бизнес моделът на издателите се проваля и редакционните екипи се намаляват или разпускат, необходимостта от независими разследвания и репортажи нараства.
Журналистика с нестопанска цел работят там, където частните медийни компании са се оттеглили поради лоши икономически възможности. Така те не се конкурират, а по-скоро допълват местното предлагане.
Журналистически форум с нестопанска цел се бори за признание и правна сигурност. Разработил е идентификатор на статута на нестопанска цел като такъв с помощта на кодекс за пресата, безкористност и изисквания за прозрачност. Това намалява бюрокрацията и работата в данъчните служби.
Платформа за петиции неотдавна събра над 50 000 подписа за каузата и ги предаде на членовете на Бундестага. Проектът на закон, който добавя „журналистиката“ към данъчния кодекс включва „насърчаване на журналистиката чрез популяризиране, производство и разпространение на журналистическо съдържание, което служи за предоставяне на партийно политически неутрална информация, образование и формиране на мнение за широката общественост“. Кандидатстването за класифициране на журналистиката с нестопанска цел като „професия“, изготвено от Федералното министерство на финансите, бе провалено от държавните финансови власти.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.