„Репортери без граници“ със спешен призив за защита на журналистите в Газа

  • 04.10.2024
  • RSF
Палестински журналисти пренасят тялото на свой убит колега. Снимка: RSF

Призивът на неправителствената организация е във връзка с една година от началото на войната в Газа.

Журналисти набелязани и убити, редакции унищожени, интернет и електричество прекъснати, чуждестранна преса блокирана: от началото на войната в Газа израелските сили методично унищожаваха медийната инфраструктура на палестинската територия и задушаваха журналистиката. „Репортери без граници“ (RSF) се солидаризира с журналистите в Газа и повтаря спешния си призив към международната общност да ги защити.

Откакто първите бомби паднаха над Газа сутринта на 7 октомври 2023 г., след кървавата атака на Хамас срещу Израел, правото на информация за случващото се в палестинския анклав продължава да ерозира с всеки изминал ден, тъй като медийното затъмнение на израелската армия продължава, пише в призива на сайта на „Репортери без граници“ .

За една година повече от 130 палестински журналисти са били убити от израелските сили в Газа. По информация на „Репортери без граници“ най-малко 32 от тях са били набелязани и убити по време на работа.

Почти всички журналисти в тази затворена територия бяха разселени няколко пъти през последната година, а малцината, които бяха принудени да заминат, няма изгледи да се завърнат.

Междувременно израелските власти продължават да затварят достъпа до Газа за чуждестранни журналисти. Малцината репортери, на които беше разрешено да влязат в Газа отвън, успяха да го направят само под стриктното наблюдение на израелската армия.

Репресиите не свършват дотук: пресцентровете са унищожени; репортери са арестувани и изтезавани, според информацията на „Репортери без граници“; и редовно спират интернет и електричество.

Журналистите, които продължават да работят въпреки всичко в тази затворена територия, често са жертви на пропагандни кампании, които поставят под съмнение тяхната почтеност, обвинявайки ги, че работят с бойци или са участвали в атаките от 7 октомври.

Тези шокиращи нарушения на свободата на печата бяха посрещнати с широка безнаказаност. Въпреки четирите жалби, които „Репортери без граници“ подаде в Международния наказателен съд (ICC) за военни престъпления срещу журналисти в Газа, и уверенията, които прокуратурата на ICC даде на „Репортери без граници“ през януари, извършителите все още не са изправени пред правосъдието и престъпленията продължават .

Въпреки че израелските власти често твърдят, че не атакуват журналисти, множество свидетелства, разследвания и дори изявления, дадени от израелската армия, противоречат на това твърдение.

„Една година на война означава година на безпрецедентно насилие срещу журналисти, като прескорпусът на Газа вече е унищожен, а на чуждестранни журналисти все още е забранено да влизат в Ивицата. Израелските сили са направили всичко по силите си, за да предотвратят отразяването на случващото се в Газа, и систематично са атакували журналисти, които са поели огромни рискове, за да вършат работата си. Това на свой ред се отрази на достъпа на глобалната общественост до информация за войната, която е в преобладаваща степен в обществен интерес. Журналистите имат право да вършат работата си, като отразяват тази война, и всички ние имаме правото да знаем какво се случва в Газа. „Репортери без граници“ призовава възможно най-категорично за незабавно спиране на насилието срещу журналисти в Газа, за конкретни действия за прекратяване на безнаказаността за вече извършените атаки и за незабавно отваряне на достъп на чуждестранни журналисти.“, пише Ребека Винсент, директор на кампаниите на „Репортери без граници“

Репресии отвъд Газа

Журналистите на други места в Палестина също бяха подложени на жестоки репресии през последната година в сянката на войната в Газа.

От 7 октомври десетки журналисти от Западния бряг бяха задържани и остават в израелски затвори.

Централата на „Ал Джазира“ в Рамала беше затворена от въоръжени войници миналия септември по обвинения в пропаганда. Закон, одобрен от израелския парламент през ноември 2023 г., оправда забраната на канала на „Ал Джазира“ в Израел, която беше въведена на 14 юни 2024 г.

Тази цензура засяга и други медии: на 21 май израелската армия конфискува камера, принадлежаща на Асошиейтед Прес(АП) и прекъсна заснемането на случващото се Газа за няколко часа под предлог, че тези изображения са били предоставени на „Ал Джазира“, наред с други медии.

Израелски репортери, критикуващи войната в Газа и политиката на правителството на премиера Бенямин Нетаняху, също са били жертви на репресии, сплашване и полицейско насилие от 7 октомври 2023 г.

Войната в Газа се разпростира и в страните от региона:

в Ливан трима журналисти са били убити от израелската армия по време на работа, според информация на „Репортери без граници“. Въпреки че шест разследвания — включително едно от „Репортери без граници“ — доказват, че фоторепортерът на Ройтерс Исам Абдала е бил мишена на израелските сили на 13 октомври 2023 г., досега нито един орган не е поел отговорност за това престъпление.

Година по-късно войната се засили и сега ливанските журналисти също рискуват да се окажат жертви на кланета, тъй като много от тях бяха принудени да евакуират домовете си и да работят от все по-опасни райони.

В очакване на кризата „Репортери без граници“ откри регионален център за свобода на печата в Бейрут през март 2024 г., за да помогне за оборудването и защитата на журналистите в региона.

М.Л.

Свят