Специален „Женски форум“ и необходимостта от увеличено представителство на жените в спортната журналистика зае централно място на 25-ия азиатски конгрес на Асоциацията на спортната преса (AIPS) в Катманду (Непал).
Форумът разгледа критичния въпрос: „Има ли нужда от повече жени спортни журналисти?“ и разкри предизвикателствата, пред които са изправени жените в една индустрия, традиционно доминирана от мъже.
Воден от индийската мултимедийна спортна журналистка Прартана Хазарика, форумът събра успешни жени, включително журналистки и спортистки, за да обмислят как да се преодолеят пречките, пред които жените са изправени в спортния медиен пейзаж. Форумът показа колко много работа още трябва да се свърши, за да се гарантира, че гласовете на жените се чуват еднакво в спортните медии, пише aipsmedia.com.
Подчертано бе колко много жени все още се борят да пробият, изправени пред институционални пристрастия, липса на менторство и ограничени възможности. Сферата е доминирана от мъже, особено на ръководни позиции, което не стимулира разнообразието от гледни точки, които жените могат да предложат. Много журналистки имат незначителни роли, вместо да им се дава възможност да отразяват големи спортни събития.
Шивани Тхапа Басниат, старша редакторка на новини и водеща в Непалска телевизия, разказа за личния си път и обезсърчаването в началото. „Когато започнах кариерата си, жените бяха малко или нямаха никакво насърчаване да се занимават със спортна журналистика. Това беше сфера, доминирана от мъже, и много жени не я смятаха за възможност за изграждане на кариера“, обясни тя.
Подчертано бе значението на връзката между половете в спортните медии. На жените спортисти често им е по-лесно да общуват с журналистки, създава се по-дълбока връзка, която позволява по-автентично разказване на истории, пише Амджад Азиз Малик. „Става дума за доверие и разбиране - каза Джани Дженсен, от Федерацията по електронни спортове и бивша спортистка. - Спортистките се чувстват разбрани от журналистките, защото има споделен опит и разбиране за предизвикателствата, свързани с пола. Тази връзка често води до по-богати, по-истински разкази.”
Зинг Хю, вицепрезидентка на Китайската асоциация на спортната преса и на отдела по пресата на Китайския олимпийски комитет, говори за ангажимента на Китай за овластяване на жените в спортната журналистика. Броят на жените журналисти, отразяващи олимпиадата в Париж, е бил значително по-висок в сравнение с предишни години, благодарение на целенасочени инициативи за насърчаване на равенството между половете.
Палеша Гавердхан, параатлетка и бронзова медалистка от Париж, смята, че недостатъчният брой жени в спортната журналистика засяга спортистки като нея. „Нашите истории често остават неразказани - каза тя, подчертавайки колко много параатлети се борят да получат вниманието и признанието, което заслужават в основните спортни медии. - Имаме нужда от жени в спортната журналистика, за да излизат историите на параспортисти. Тези истории са важни, но често остават в сянка.“
„Жените журналисти носят уникална гледна точка, която е необходима, за да може индустрията да се развива и да отразява по-добре многообразието на спортния свят“, каза Хазарика, водещата на дискусията.
Форумът напомни на всички, че постигането на баланс между половете в спортната журналистика не е просто цел – това е необходимост за бъдещето на спортните медии.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.