“Репортери без граници“ искат безопасност за журналистите, отразяващи безредиците във Великобритания

  • 10.08.2024
  • RSF/ The Guardion/ СБЖ
  • RSF / The Guardian / Майя Любомирска
Момент от протестите в Нотингам на 3 август. Снимка: "Репортери без граници"

Тревожен брой журналисти, отразяващи крайнодесните бунтове и контрапротестите в Обединеното кралство, са били нападнати или заплашвани, докато са се опитвали да вършат работата си.

„Репортери без граници“ (RSF) призовава властите да направят всичко възможно, за да осигурят безопасната работа на журналистите и да преследват онези, които искат да ги сплашат, пише на страницата на „Репортери без граници“ в специална позиция.

Обединеното кралство преживява най-тежките си граждански вълнения от повече от десетилетие след смъртоносното намушкане с нож на три млади момичета в крайбрежния град Саутпорт на 29 юли. Бунтовете в малки и големи градове в Англия и Северна Ирландия бяха подхранвани от невярна информация и дезинформация, разпространявана онлайн от влиятелни лица, които се стремят да манипулират антиимиграционните настроения и да насърчат хората да протестират.

Притеснителен брой журналисти, отразяващи историята, са били нападнати, сплашвани, преследвани или е било повредено оборудването им от участниците в безредиците, които не искат да бъдат заснети или обвиняват репортерите, че са свързани с властите.

“Беше дълбоко тревожно да се видят толкова много агресивни опити да се спрат журналисти, отразяващи безредиците и контрапротестите през последните дни. Насилието срещу журналисти никога не трябва да се толерира. За демокрацията е жизненоважно репортерите и фотографите да могат да вършат работата си и да документират гражданските вълнения и ние призоваваме силите за сигурност да направят всичко възможно, за да предотвратят подобни атаки и да преследват извършителите”, пише в специалната позиция Фиона О'Брайън, директор на бюрото на „Репортери без граници“ в Обединеното кралство.

На 5 август в Бирмингам екип на Sky News беше последван от мъж с нож, който се опита да намушка гумата на автомобила им, журналист от LBC казва, че е бил преследван и малтретиран.

Предишния ден AFP публикува кадри на протестиращи, които отнемат камера от журналист в Мидълзбро и я хвърлят на земята.

Журналистка в Белфаст беше наречена предателка и избиха телефона й от ръката.

Други журналисти съобщават, че са били удряни с юмруци, замеряни с тухли или бирени бутилки, сплашвани по време на ефир от мъже, носещи оръжия, или е трябвало да напуснат района поради съображения за сигурност.

Националният съюз на журналистите в Обединеното кралство призова работодателите да осигурят на журналистите достъп до подходящо оборудване за безопасност и да не бъдат изпращани сами да отразяват подобни събития.

Обединеното кралство е класирано на 23-то място от 180 държави в Световния индекс за свобода на пресата на RSF за 2024 г.

Синдикатът на работещите в радиоразпръскването, също подкрепи призива, осъждайки „ужасяващия тормоз и малтретиране“, на които бяха подложени при бунтове журналисти и фоторепортери по време на бунтовете в Обединеното кралство, включително Саутпорт, Съндърланд, Хъл, Стоук он Трент и Ротеръм. Това беше продължение на една тенденция, каза Наташа Хърст, председател на съвета на фотографите. Хърст каза, цитирана от „Гардиън“,: „Виждаме все по-често през последните няколко години, че всеки, който очевидно е журналист, фотограф, видеооператор или телевизионен екип, е склонен да бъде набелязан, особено от крайнодесни протестиращи.“ 

Публикацията на "Гардиън" подробно описва няколко от случаите на нападение над журналисти, фоторепортери и видеооператори, които не са били защитени от полицията или от силите за сигурност, а в повечето случаи те са били преследвани дори след като са се оттеглили от мястото на събитието. Повечето то тях са препърпели материални загуби- като разбити фотоапарати, счупени видеокамери, намушкани гуми на автомобили и потрошени стъкла на колите, разкъсани дрехи, с цел да се види дали под тях няма скрити камери. Насилието срущу журналистите е безпрецедентно за Великобритания, признават колегите и в други публикаици на медиите на Обединеното кралство, както и в социалните мрежи.

Трябва да се повиши общественото съзнание за ролята на журналистите, защото „Без да вършим работата, която вършим, нямаме функционираща демокрация, нямаме точна и надеждна информация, от която хората се нуждаят.“, пишат още колегите от "Гардиън".

 

 

Свят