Решения от заседанието на УС на СБЖ, състояло се на 16 май 2024 г.

  • 27.05.2024
  • СБЖ

Заседанието на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти се проведе в заседателната зала на съюза. То бе открито в 14,45 часа при наличието на необходимия кворум членове на Управителния съвет и ръководено от госпожа Снежана Тодорова – председател на Управителния съвет на съюза.

Присъстваха членовете на Управителния съвет:

Снежана Тодорова, Анна Заркова, Борислав Костурков, Велиана Христова, Георги Калагларски, Дарина Анастасова, Дияна Желязкова, Екатерина Кючукова, Ивайло Диманов.

Отсъстваха:  Антоанета Титянова, Благой Цицелков, Лозан Такев и Павлета Давидова - членове на УС на СБЖ.

Присъстваха и:  Мария Нецова – председател на Комисията по журналистическа етика, Светлана Милчева – член на Контролния съвет, Росица Пантева – главен счетоводител на СБЖ и Радост Ганчева – адвокат. 

Заседанието премина при следния

 ДНЕВЕН РЕД:

  1. Обсъждане на проекто-бюджет на СБЖ за 2024 година.
  2. Информация за отбелязване на юбилейните годишнини в Пловдив, Варна и София.
  3. Информация за посещение на г-н Христо Дионисиев в СБЖ.
  4. Информация за готовността на МДЖ-Варна за посрещане на летуващи през почивния сезон 2024 година.
  5. Разни.

/Дневният ред бе приет единодушно от присъстващите на заседанието членове на Управителния съвет./

 

По точка  1

Обсъждане на проекто-бюджет на СБЖ за 2024 година.

След като се запозна с предварително раздадения отчет за изпълнение на бюджет за 2023 година и проекто-бюджет за 2024 година, изслуша поясненията на г-жа Росица Пантева, главен счетоводител на СБЖ и взе под внимание изказванията на:г-н Георги Калагларски,г-жа Светлана Милчева, г-жа Екатерина Кючукова, г-жа Дияна Желязкова,г-н Борислав Костурков,г-жа Велиана Христова,г-жа Дарина Анастасова, г-жа Анна Заркова и г-жа Снежана Тодорова  УС на СБЖ РЕШИ: ВНАСЯ за приемане от Общото събрание на СБЖ годишен финансов отчет на УС на СБЖ за 2023 година, изпълнение на бюджет 2023 година и приемане бюджет за 2024 година.

Документът да бъде раздаден на всеки делегат, присъстващ на Редовното Общо събрание на СБЖ.

Гласували: 9 гласа „за”; Против? – няма. Въздържали се – няма.

 

По точка 2

Информация за отбелязване на юбилейните годишнини в Пловдив, Варна и София.

Участниците в заседанието изслушаха информация за стартирането на честванията по повод 180-та годишнина от зараждането на българската журналистика и 130-та годишнина от началото на организираното журналистическо движение у нас.

Госпожа Екатерина Кючукова запозна присъстващите с честването в град Пловдив - на 19 април в Дома на културата „Борис Христов“ проведена конференция на тема „Медии и туризъм“.

В конференцията са участвали госпожа Снежана Тодорова, председател на УС на СБЖ, заместник-кмета по „Култура, археология и туризъм” на Община Пловдив г-н Пламен Панов, членове на УС и КС на СБЖ, председатели на пловдивските журналистически дружества, колеги журналисти от страната и представители на медиите в града.

Форумът „Медии и туризъм“ е организиран от пловдивските дружества към СБЖ в партньорство с Община Пловдив.

Гостите от СБЖ са разгледали Епископската базилика на Филипопол”, „Вила „Юстина“ и присъствали на официалното откриване на обновената Дондукова градина.

На 20 април, представителите на СБЖ са посетили  културно-историческото наследство на Старо Железаре, Старосел и Хисаря.

Господин Георги Калагларски сподели, че с грижа за бъдещето е започнало честването във Варна на 100-годишнината на варненската журналистическа организация и на 180-годишнината на българската журналистика. Варненски журналисти, заедно със свои колеги от София, Пловдив, Бургас, Шумен, Добрич и в партньорство с Държавно горско стопанство – Варна,са засадили в Деня на Европа дръвчета от редки видове в парка на Международния дом на журналистите край Варна.

Първото дърво е засадено от председателя на УС на СБЖ г-жа Снежана Тодорова и директора на Държавното горско стопанство – Варна инж. Владислав Георгиев. Изложба, посветена на 100-годишнината от създаването на Дружеството на варненските журналисти, организирана съвместно с Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ и Държавен архив - Варна,е открита на 10 май във фоайето на библиотеката. В експозицията са представени първият устав на Дружеството, броеве на „Варненски вестник на вестниците“, други варненски вестници, издавани през годините, специална витрина е посветена на 90-годишнината на Радио Варна.

Юбилейният брой на „Варненски вестник на вестниците“ по случай неговата 100-годишнина е издаден с подкрепата на ПК „Култура и духовно развитие“ при Общински съвет – Варна и посветен изцяло на варненската култура и история и се разпространява безплатно.

Малко по-късно на любимото място за разходки на варненци - на входа на Морската градина, е  открита втора изложба, посветена на 180-годишнината на българската журналистика.

Общо 36 пана, проследяващи емблематични моменти в развитието на българската журналистика, ще останат в Морската градина до 25 май, след което ще бъдат преместени в парка на Международния дом на журналистите, а част от тях ще бъдат включени в общата изложба на СБЖ през октомври-ноември в пространството пред Народния театър „Иван Вазов“ в столицата.

Кулминация на честването е било награждаването на варненски журналисти в Арт салона на Радио Варна. С  голямата награда на Дружеството на СБЖ - Варна, за цялостна журналистическа дейност „Златен тризъбец“ - награда, учредена през 2000 г., която не се присъжда ежегодно, а само при наличие на изключителни постижения, е отличена Виолета Тончева, дългогодишен радиожурналист и водещ, преводач от немски, автор на пет книги, посветени на Радио Варна и варненската култура, от 2010 г. пиар мениджър на Театрално-музикален продуцентски център - Варна.

С награди на СБЖ „Златно перо“ също за цялостна дейност са отличени варненските журналисти Мариета Бобева, Димитрина Енева, Румяна Попова и Владимир Константинов. Наградите са връчени от председателя на УС на СБЖ госпожа Снежана Тодорова.

Почетен гост на честването е бил кметът на Варна Благомир Коцев, който в приветствието си е изтъкнал ключовата роля на независимата и обективна журналистика за утвърждаването на Варна като модерен европейски град.

Сред гостите са били и членове на Управителния съвет на СБЖ, журналисти от други градове, председателят на ПК „Култура и духовно развитие“ при Общински съвет – Варна г-н Димитър Чутурков, представители на варненската културна общественост.

Поздравителни адреси са поднесени от декана на Факултета по журналистика и масова комуникация при СУ „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Веселина  Вълканова и от ректора на ВСУ „Черноризец Храбър“ проф. д-р Петър Христов.

Госпожа Снежана Тодорова, председател на УС на СБЖ разказа за състоялия се на 15 май в залата на Сатиричен театър „Алеко Константинов” вълнуващ тържествен концерт, посветен на двата големи юбилея на българската журналистика под патронажа на президента на Република България господин Румен Радев.

По повод честването на 180-годишнината от зараждането на българския периодичен печат и 130-годишнината от създаването на организираното журналистическо движение в България е получено и прочетено по време на тържествения концерт специалното поздравление до СБЖ от президента на Република България Румен Радев, в което се казва: „С интензивната си дейност Съюзът на българските журналисти продължава да е стожер на професионалните стандарти и фактор за утвърждаването им в журналистиката. В критични моменти през изминалите години именно позициите на СБЖ в защита на български журналисти и срещу погазването на журналистическата етика показваха значимостта на единението на професионалната общност около ясни принципи. В условията на засилващо се влияние на користни корпоративни и политически интереси в медиите, нараства и отговорността на българските журналисти за отстояване на стандартите и принципите в журналистиката, без които нейното бъдеще е немислимо. Само професионалната общност на българските журналисти, сплотена около солидна морална основа, за която водещ е общественият интерес, може да бъде надеждна преграда срещу опитите за подчиняване на медиите, отклоняване от професионалните стандарти, налагането на цензура и автоцензура. Затова пожелавам на Съюза на българските журналисти, както и на всеки български журналист, да продължите да бъдете борци за истината. На всички вас желая здраве, сили и вдъхновение за достойно изпълнение на високоотговорната ви мисия в обществото”!

Излъчено е и специално поздравително видеообръщение от Председателя на Международната федерация на журналистите (МФЖ) госпожа Доминик Прадалие:”Честит юбилей, скъпи братя и сестри! Честит юбилей на  българските журналисти!Днес,  както и преди сто и тридесет години Вие продължавате битката за свободата на словото. Ние знаем  за вашите трудности във всекидневната Ви работа. Знаем, че  официалните власти  не Ви помагат и в деня на Вашия празник Ви изпращаме солидарността на повече от шестстотин хиляди журналисти, които имам честта да представлявам като Председател на Международната федерация на журналистите.

Госпожо Председател моля, предайте на Всички Ваши колеги най-сърдечни пожелания за юбилейната годишнина!”

В посланието до СБЖ професор Найден Тодоров, министър на културата е написал: „Ценя високо усилията, които Съюзът на българските журналисти влага в успешното изпълнение на една от ключовите съвременни мисии на медиите – мисията за безкомпромисно разграничаване на истината от фалша и за спазване на принципите и стандартите на обективната и качествената журналистика. Съгласен съм с Вас, че две от водещите и неделими една от друга характеристики на демократичното общество, без чиято симбиоза то просто спира да е демократично, с свободата на медиите и гарантираните права на журналистите. Теми, по които тепърва ни предстои още много съвместна работа”.

От името на Синдиката на българските учители г-н Йордан Красев връчи на г-жа Снежана Тодорова, председател на УС на СБЖ статуетка, символизираща победата, като послание, че силата на истината и на честното журналистическо слово, които въплъщава СБЖ, винаги трябва да побеждават и поздравление от председателя на Синдиката на българските учители г-жа Янка Такева.

Получени са поздравителен адрес от Български червен кръст и поздравления до СБЖ от много чуждестранни посолства;от частна гимназия „Банкер”, от ръководителя на корейското землячество в България д-р Джеймс Канг и др.

В своето  слово към колегията и цялата публика госпожа Снежана Тодорова, председател на УС на СБЖ Снежана Тодорова припомни: „как преди 180 години, през 1844 г., Константин Фотинов издава в Смирна първото българско периодично издание – списание „Любословие“. И така се заражда българския периодичен печат. Спря се подробно и на другия юбилей – 130-годишнинта от създаването на организирано журналистическо движение в България”.

„Преди 130 години кулминацията на тържествата за честването на полувековния юбилей на сп. „Любословие“ е свикването на Събор на български журналисти и литератори. Присъстват около 170 души.

Сред тях са много известни журналисти и писатели – Юрдан Иванов, инициатор за свикването на Събора, Тодор Влайков, д-р Кръстю Кръстев, Александър Теодоров – Балан, Иван Андрейчин, Марко Балабанов, Иван Вазов, Алеко Константинов, Янко Сакъзов, Евтим Дадев, Димитър Благоев, Гаврил Георгиев, Стоян Заимов, Георги Бакалов, Вела Благоева, Михалаки Георгиев, Любомир Милетич, Христо Максимов, Иван Шишманов,  С.С. Бобчев, Т. Постомпиров и др.

Съборът е събитие с особена важност, защото поставя началото на консолидиране на журналистите. И както пише д-р Кръстю Кръстев в сп. „Мисъл“, „щастлива бе идеята, щастлив случаят да се направи първият опит за едно сближаване между българските литературни сили, за едно сплотяване между тях в името, ако не на някоя литературна идея, то поне в името на техните интереси и техното възпитателно въздействие върху обществото“.  

Съборът взима решение за „нравственото и материално повдигане на  българската журналистика”.

Така бе положено началото….

През следващите 13 десетилетия българските журналисти неуморно се борят за Истината и Справедливостта.  За да съхранят морал, съвест, принципи и принадлежност към най-доброто, създадено от човешката цивилизация, в много случаи са заплащали с най-високата цена – с живота си…

„В ЗЛОВЕЩИЯ ТРИЪГЪЛНИК Власт-Истина-Журналистика сметката най-често са плащали журналистите… Войни, неосъществени въстания, преследвания, осъждания са изскубвали от отечествената ни духовна нива най-ярките журналистически пера, най-развълнуваните умове, най-добрите българи…“ – изстрадана истина от Алманаха на българската журналистика. 

Многобройни са предизвикателствата и трудностите пред журналистиката в наши дни.

Защитата на правата на журналистите и свободата на медиите е първостепенна задача на СБЖ. Медийната свобода и правата на журналистите са скачени съдове в демократичното общество. Постигането на тази цел е в интерес както на журналистите, така и на обществото. Обединени, вярвам, че можем да я осъществим!

Най-сърдечно благодаря на участниците в тържествения концерт – журналисти, музиканти, певци и изпълнители, които даряват своя талант и творчество на  всички вас!”

Програмата на вечерта продължи с ярки музикални изпълнения на големи таланти от различни жанрове.

С изключителното си музикално майсторство по време на концерта блеснаха цигуларите проф. Йосиф Радионов и проф. Ангел Станков, както и пианистката Зорница Радионова.

Силно впечатление направи и участието на оперната певица Салина Александрова, акомпанирана на пиано от Галина Апостолова

Съвременната музика също бе представена със силни участия. Заедно с нашумелия млад композитор и китарист Щерион Пелидов пя отначало Йоана Драгнева, а по-късно се изявиха и певиците Теодора Радилова и Тони.

С уникалните си изпълнения се включи и вокалната група „Светоглас”.

Голям интерес предизвикаха чуждестрананите участници в концерта, които бяха от Китайската народна република и от Република Корея.

С ведра песен за България зарадва публиката певецът Паскал.

Драго Драганов излезе за малко от ролята си на водещ, за да изпълни много емоционално известната песен „Заклинание” по текст на Миряна Башева и музика на Петър Чернев.

Неизменно омайващи бяха изпълненията на легендарния хор „Мистерията на българските гласове” с диригент Дора Христова.

Заразително жизнерадостно настроение внесоха във финала на вечерта танцьорите от фолклорния състав към Фондация „Олга Борисова” с хореограф Ивайло Маджаров.

Като естествена поанта прозвучаха припомнените от Драгомир Драганов в края на концерта думи на легендата и съвестта на българската журналистика Йосиф Хербст, че за свободни хора може да пише само свободен човек и че „истинският, постоянно действащ  парламент в една държава е нейната журналистика и публицистика”.

СБЖ остава наистина стожерът за заветите и светлината, завещани ни от големите предтечи на безсмъртното, свободното,смелото българско слово.

УС на СБЖ прие: информациите за сведение.

 

По точка 3

Информация за посещение на г-н Христо Дионисиев в СБЖ.

Госпожа Снежана Тодорова, председател на УС на СБЖ подробно информира присъстващите на заседанието за проведена по негова молба среща с г-н Христо Дионисиев. След като взе под внимание информацията на госпожа Снежана Тодорова, изслуша допълнителните пояснения на госпожа Радост Ганчева, адвокат и мненията на г-жа Велиана Христова, г-жа Светлана Милчева, г-жа Дарина Анастасова,г-жа Дияна Желязкова и г-н Георги Калагларски УС на СБЖ РЕШИ: ВЪЗЛАГА на госпожа Радост Ганчева, адвокат да предприеме съответните действия от името на СБЖ в духа на станалото обсъждане.

Гласували: 9 гласа „за”, Против – няма, „Въздържали се” – няма.

По точка 4

Информация за готовността на МДЖ-Варна за посрещане на летуващи през почивния сезон 2024 година.

Членовете на УС на СБЖ бяха запознати от г-жа Снежана Тодорова в детайли с готовността и условията за почивка в МДЖ-Варна преди старта на летния сезон.В обсъждането свои мнения и конкретни предложения направиха:г-н Борислав Костурков, г-жа Светлана Милчева, г-жа Росица Пантева, г-жа Дарина Анастасова, г-жа Екатерина Кючукова, г-жа Дияна Желязкова, г-жа Велиана Христова, г-н Ивайло Диманов и г-н Георги Калагларски.

След като взе под внимание станалите разисквания и направените конкретни предложения УС НА СБЖ РЕШИ: ВЪЗЛАГА на г-жа Радост Ганчева, адвокат да подготви Анекс към договора за наем между СБЖ и фирма „Роял Клуб”, в който да залегнат условията,  които бяха обсъдени.

Гласували:6 гласа „за”, Против – Няма; „Въздържали се” – 2.

По точка 5

Разни.

Присъстващите на заседанието се запознаха с раздаденото предварително предложение от господин Лозан Такев, член на УС на СБЖ, в което той пише: …” И преди началото и повода за тези юбилейни събития у нас е имало знакови дейци на българското слово – журналисти, писатели, издатели, творци на истината, които и сега нареждаме сред българските будители и вечните представители на българската култура. Съюзът на българските има основание да се гордее с тях, а техният принос за българското слово е незаобиколим и неизличим в историята на българската журналистика. Те първи потопиха перата си в желанието да информират обществеността, да списват първите вестници и издания, да оставят имената си и своите уроци по медийна култура, просвета и независима гражданска, патриотична и възрожденска тематика. Става дума за творци на словото като Петко Р. Славейков, Захарий Стоянов, Иван Вазов, Васил Левски, Христо Ботев, Стефан Стамболов. Предлагам посмъртно да бъдат приети за членове на СБЖ и да бъдат част от едно бъдещо Дружество на безсмъртните в нашия Съюз и като образец на страстна и безпристрастна журналистическа практика”.

След като взе под внимание мненията на г-жа Анна Заркова, г-жа Дарина Анастасова, г-жа Велиана Христова, г-н Борислав Костурков, г-жа Мария Нецова, г-жа Дияна Желязкова, г-н Георги Калагларски и г-жа Снежана Тодорова УС на СБЖ РЕШИ: НЕ ПРИЕМА предложението на г-н Лозан Такев.

Гласували: 7 гласа „за”; Против – 1 – г-н Георги Калагларски; „Въздържали се” – няма.

УС на СБЖ РЕШИ: Следващото заседание на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти да се проведе на 13 юни 2024 година от 15.00 часа.

Председателите на Комисии до края на месец май да изпратят своите доклади за свършеното от тях за периода месец юли 2023 – месец май 2024 година.

Гласували: 9 гласа „за”; Против – Няма. „Въздържали се” – няма.

 

/Закрито в 18.10 часа/