УСТАВ НА СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ ЖУРНАЛИСТИ ЖУРНАЛИСТИ

  • 26.05.2021
  • СБЖ

Този Устав е приет от Общото събрание на СБЖ, състояло се на 1 и 2 октомври 2005 година и е изменен от Общото събрание на СБЖ, състояло се на 14 април 2007 година, от Общото събрание, състояло се на 24 април 2010 г., от Общото събрание на СБЖ, състояло се на 19 и 20 септември 2020 година, и от Общото събрание, състояло се на 18 юни 2022 г.

У  С  Т  А  В

НА СЪ­Ю­ЗА НА БЪЛ­ГАР­С­КИ­ТЕ ЖУР­НА­ЛИС­ТИ

І. ОБ­ЩИ РАЗ­ПО­РЕД­БИ

 

Чл.1.    Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти е доб­ро­вол­но сд­ру­же­ние на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти за за­щи­та на тех­ни­те про­фе­си­о­нал­ни, со­ци­ал­ни и син­ди­кал­ни пра­ва и ин­те­ре­си.

Чл.2.    (1) На­и­ме­но­ва­ни­е­то на сд­ру­же­ни­е­то е „СЪ­ЮЗ НА БЪЛ­ГАР­С­КИ­ТЕ ЖУР­НА­ЛИС­ТИ“.

            (2) Сък­ра­ще­ни­е­то „СБЖ“ е рав­нос­той­но на пъл­но­то из­пис­ва­не на на­и­ме­но­ва­ни­е­то на сд­ру­же­ни­е­то.

            (3) В меж­ду­на­род­на­та ко­рес­пон­ден­ция на сд­ру­же­ни­е­то на­и­ме­но­ва­ни­е­то „СЪ­ЮЗ НА БЪЛ­ГАР­С­КИ­ТЕ ЖУР­НА­ЛИС­ТИ“ се из­пис­ва на ан­г­лийс­ки език по след­ния на­чин: UNION OF BULGARIAN JOURNALISTS.

Чл.3.   (1) Се­да­ли­ще­то на сд­ру­же­ни­е­то е град Со­фия.

            (2) Ад­ре­сът на сд­ру­же­ни­е­то е: Со­фия 1000, ра­йон „Сре­дец“, ул.“Граф Иг­на­ти­ев“ № 4.

Чл.4.    Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти из­ра­зя­ва во­ля­та си и из­вър­ш­ва прав­ни дейс­т­вия чрез сво­и­те ор­га­ни. Той се пред­с­тав­ля­ва от уп­ра­ви­тел­ния си ор­ган.

Чл.5.    Вся­ко пис­ме­но изяв­ле­ние на сд­ру­же­ни­е­то съ­дър­жа не­го­во­то на­и­ме­но­ва­ние, се­да­ли­ще, ад­рес и дан­ни за не­го­ва­та ре­гис­т­ра­ция.

Чл.6.    Сд­ру­же­ни­е­то е уч­ре­де­но за не­оп­ре­де­лен срок.

Чл.7.    Дей­ност­та на сд­ру­же­ни­е­то се ос­но­ва­ва на За­ко­на за юри­ди­чес­ки­те ли­ца с нес­то­пан­с­ка цел, дейс­т­ва­що­то бъл­гар­с­ко за­ко­но­да­тел­с­т­во и нас­то­я­щия Ус­тав.

 

ІІ. ЦЕ­ЛИ И СРЕД­С­Т­ВА ЗА ТЯХ­НО­ТО ПОС­ТИ­ГА­НЕ

Чл.8.    Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти е сд­ру­же­ние за осъществя­ва­не на дей­ност в час­т­на пол­за на сво­и­те членове.

Чл.9.    (1) Дей­ност­та на Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти е на­со­че­на към сво­бод­но­то уп­раж­ня­ва­не на пра­во­то да се тър­си, по­лу­ча­ва и раз­п­рос­т­ра­ня­ва ин­фор­ма­ция, на пра­во­то сво­бод­но да се из­ра­зя­ва и раз­п­рос­т­ра­ня­ва мне­ние, как­то и към не­до­пус­ка­не­то на цен­зу­ра.

            (2) Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти ра­бо­ти за ут­вър­ж­да­ва­не и по­ви­ша­ва­не на ро­ля­та на про­фе­си­о­нал­на­та жур­на­лис­ти­ка в об­щес­т­во­то, как­то и за спаз­ва­не на ус­та­но­ве­ни­те в бъл­гар­с­ка­та жур­на­лис­ти­ка про­фе­си­о­нал­ни стан­дар­ти и пра­ви­ла на про­фе­си­о­нал­на ети­ка.

            (3) Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти ра­бо­ти за оси­гу­ря­ва­не и от­с­то­я­ва­не на сво­бо­да­та, не­за­ви­си­мост­та и ав­то­ном­ност­та на ме­ди­и­те.

            (4) Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти из­ра­зя­ва об­щи­те ин­те­ре­си на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти пред дър­жав­ни­те и об­щин­с­ки­те ор­га­ни, сто­пан­с­ки­те и дру­ги ор­га­ни­за­ции в стра­на­та и чуж­би­на.

            (5) Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти ра­бо­ти за раз­ви­тие и раз­ши­ря­ва­не на меж­ду­на­род­но­то сът­руд­ни­чес­т­во в об­ласт­та на про­фе­си­о­нал­на­та жур­на­лис­ти­ка.

Чл.10.  Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти пос­ти­га сво­и­те це­ли пос­ред­с­т­вом:

            1. фор­ми­ра­не на по­зи­тив­но об­щес­т­ве­но от­но­ше­ние към дей­ност­та на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти;

            2. из­ра­зя­ва­не на мне­ния и ста­но­ви­ща и оказ­ва­не на съ­дейс­т­вие за за­щи­та на про­фе­си­о­нал­ни­те, со­ци­ал­ни­те и син­ди­кал­ни­те пра­ва на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти;

            3. ор­га­ни­зи­ра­не на обу­че­ния по проб­ле­ми на про­фе­си­о­нал­на­та жур­на­лис­ти­ка и дей­ност­та на ме­ди­и­те;

            4. популяризиране на науката, културата и изкуството със средствата на журналистиката, включително и чрез участие в проекти;

            5. пред­п­ри­е­ма­не на съ­от­вет­с­т­ва­щи на це­ли­те му ини­ци­а­ти­ви пред дър­жав­ни ор­га­ни, об­щи­ни и неп­ра­ви­тел­с­т­ве­ни ор­га­ни­за­ции;

            6. осъ­щес­т­вя­ва­не на меж­ду­на­род­но сът­руд­ни­чес­т­во.

 

ІІІ. ПРЕД­МЕТ НА ДЕЙ­НОСТ

Чл.11.  За пос­ти­га­не на сво­и­те це­ли Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти:

            (1) Из­вър­ш­ва дей­нос­ти за :

             1. раз­ви­ти­е­то на про­фе­си­о­нал­на­та жур­на­лис­ти­ка в Ре­пуб­ли­ка Бъл­га­рия;

             2. при­ла­га­не на ус­та­но­ве­ни­те в об­ласт­та на жур­на­лис­ти­ка­та про­фе­си­о­нал­ни стан­дар­ти и пра­ви­ла на про­фе­си­о­нал­на ети­ка;

            3. за­щи­та на про­фе­си­о­нал­ни­те, со­ци­ал­ни­те и син­ди­кал­ни­те пра­ва на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти;

            4. ре­ша­ва­не на проб­ле­ми­, свър­за­ни с ус­ло­ви­я­та на труд и тру­до­ви­те от­но­ше­ния, жиз­не­но­то рав­ни­ще и со­ци­ал­но­то оси­гу­ря­ва­не на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти;

            5. сиг­на­ли­зи­ра­не на ком­пе­тен­т­ни­те дър­жав­ни и об­щин­с­ки ор­га­ни за на­ру­ше­ния на тру­до­во­то и со­ци­ал­но­то за­ко­но­да­тел­с­т­во;

            6. спаз­ва­не на Пра­ви­ла­та на жур­на­лис­ти­чес­ка­та ети­ка.

            7.организиране и провеждане на събития и дейности свързани с популяризиране на културата, образованието и науката и изкуството.

            (2) Не­пос­ред­с­т­ве­но оси­гу­ря­ва:

            1. со­ци­ал­но-син­ди­ка­лен фонд за под­по­ма­га­не на сво­и­те чле­но­ве;

            2. без­п­лат­на за­щи­та при на­ру­ше­ни тру­до­ви и со­ци­ал­ни пра­ва на чле­но­ве, тру­до­во-прав­на кон­сул­та­ция и юри­ди­чес­ка по­мощ;

            3. под­по­ма­га­не на зд­рав­но­то об­с­луж­ва­не и от­ди­ха на сво­и­те чле­но­ве;

            4. под­дър­жа­не на свои по­чив­ни до­мо­ве, ба­зи, клу­бо­ве, прес­цен­т­ро­ве и дру­ги;

            5. сът­руд­ни­чес­т­во с дру­ги ор­га­ни­за­ции на про­фе­си­о­нал­ни жур­на­лис­ти в стра­на­та и чуж­би­на, чле­ну­ва­не в на­ци­о­нал­ни и в меж­ду­на­род­ни ор­га­ни­за­ции и учас­тие в тях­на­та дей­ност.

Чл.12.  (1) Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти мо­же да из­вър­ш­ва ин­фор­ма­ци­он­на, рек­лам­на, из­да­тел­с­ка, пред­пе­чат­на и пе­чат­на дей­ност, раз­п­рос­т­ра­не­ние на пе­чат­ни про­из­ве­де­ния и дру­ги но­си­те­ли на ин­фор­ма­ция, как­то и да ор­га­ни­зи­ра се­ми­на­ри, из­лож­би, прес­кон­фе­рен­ции и дру­ги по­доб­ни.

            (2) Дей­нос­ти­те по ал.1 имат ха­рак­тер на до­пъл­ни­тел­на сто­пан­с­ка дей­ност и при­хо­ди­те от тях се из­пол­з­ват за пос­ти­га­не на оп­ре­де­ле­ни­те в чл. 9 от то­зи Ус­тав це­ли.

            (3) Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти не раз­п­ре­де­ля пе­чал­ба.

            (4) Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти из­вър­ш­ва и дру­га сто­пан­с­ка дей­ност, ко­я­то се под­чи­ня­ва на ус­ло­ви­я­та и ре­да на дейс­т­ва­щи­те за­ко­ни и под­за­ко­но­ви нор­ма­тив­ни ак­то­ве, ре­гу­ли­ра­щи съ­от­вет­ния вид сто­пан­с­ка дей­ност.

Чл.13.  За из­пъл­не­ние на ос­нов­на­та си дей­ност Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти под­дър­жа свои фон­до­ве.

 

ІV. ЧЛЕН­С­Т­ВО, ПРА­ВА И ЗА­ДЪЛ­ЖЕ­НИЯ

 

Чл.14.  (1) Член на Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти мо­же да бъ­де бъл­гар­с­ки граж­да­нин, кой­то не по-мал­ко от две го­ди­ни уп­раж­ня­ва жур­на­лис­ти­чес­ка дейност, при­е­ма и спаз­ва то­зи Ус­тав и при­е­ти­те от Об­що­то съб­ра­ние на Сд­ру­же­ни­е­то Пра­ви­ла на жур­на­лис­ти­чес­ка ети­ка.

            (2) В Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти мо­гат да чле­ну­ват и:

            1. спе­ци­а­лис­ти, уп­раж­ня­ва­щи жур­на­лис­ти­чес­ка и ме­дий­на дей­ност, ме­дий­ни спе­ци­а­лис­ти и пре­по­да­ва­те­ли в об­ласт­та на жур­на­лис­ти­ка­та;

            2. жур­на­лис­ти, пре­ми­на­ли на дру­га ра­бо­та, ко­и­то имат ми­ни­мум де­сет го­ди­ни член­с­т­во в СБЖ;

            3. юри­ди­чес­ки ли­ца не мо­гат да бъ­дат чле­но­ве на Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти.

Чл.15.  Чле­ну­ва­не­то в Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти е доб­ро­вол­но.

Чл.16.  Чле­но­ве­те на Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти не мо­гат да чле­ну­ват в дру­ги бъл­гар­с­ки ор­га­ни­за­ции на про­фе­си­о­нал­ни жур­на­лис­ти със син­ди­кал­ни фун­к­ции.

Чл.17.  (1) Желаещите да участват в Съюза на българските журналисти подават молба до журналистическо дружество, придружена с биографично-професионална справка, с информация за публикации, даващи възможност за проверка на заявените в молбата за членство факти, както и две професионални препоръки от членове на СБЖ с не по-малко от пет години, тоест тези които дават препоръката не по-малко от пет години членство в него. Документите се разглеждат в едномесечен срок от събрание на дружеството в присъствие на кандидата.

            (2) Ре­ше­ни­е­то на дру­жес­т­во­то за при­е­ма­не на кан­ди­да­та се ут­вър­ж­да­ва от Ко­ми­си­я­та по ор­га­ни­за­ци­он­ни­те въп­ро­си и член­с­т­во­то в Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти в ед­но­ме­се­чен срок от да­та­та на съб­ра­ни­е­то.

            (3) Кандидатът става член на СБЖ от датата на утвърждаването му.   

Чл.18.  (1) От­ка­зът на Ко­ми­си­я­та по ор­га­ни­за­ци­он­ни­те въп­ро­си и член­с­т­во­то да ут­вър­ди ре­ше­ни­е­то на жур­на­лис­ти­чес­ко­то дру­жес­т­во мо­же да се об­жал­ва в ед­но­ме­се­чен срок пред Кон­т­рол­ния съ­вет на Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти.

Контролният съвет се произнася по жалбата в двумесечен срок.

Решението на Контролния съвет е окончателно.

Чл.19.  (1) Все­ки член на Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти има пра­во:

            1. да учас­т­ва в ра­бо­та­та на СБЖ;

            2. да учас­т­ва в уп­рав­ле­ни­е­то му;

            3. да бъ­де ин­фор­ми­ран за не­го­ва­та дей­ност;

            4. да се пол­з­ва от не­го­во­то иму­щес­т­во и от ре­зул­та­ти­те от дей­ност­та по ред, оп­ре­де­лен от Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет на СБЖ;

            5. да учас­т­ва лич­но в раз­г­леж­да­не­то и взе­ма­не­то на ре­ше­ния по всич­ки въп­ро­си, ко­и­то за­ся­гат не­го­ва­та дей­ност и по­ве­де­ни­е­то му;

            6. да по­лу­ча­ва от СБЖ за­щи­та на сво­и­те про­фе­си­о­нал­ни, син­ди­кал­ни и со­ци­ал­на пра­ва, да по­лу­ча­ва син­ди­кал­на и со­ци­ал­на по­мощ по ус­ло­вия и ред, оп­ре­де­ле­ни от Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет;

            (2) Член­с­ки­те пра­ва са неп­рех­вър­ли­ми и не пре­ми­на­ват вър­ху нас­лед­ни­ци­те на тех­ния но­си­тел.

Чл.20.  Все­ки член на СБЖ е длъ­жен:

            1. да спаз­ва нас­то­я­щия Ус­тав и Пра­ви­ла­та на жур­на­лис­ти­чес­ка ети­ка;

            2. да пла­ща го­ди­шен член­с­ки внос в раз­мер, оп­ре­де­лен от Об­що­то съб­ра­ние.

           3. Да участва в дейността на Сдружението, в дейността на журналистическото дружество, в което членува, включително да участва в работата на Общото събрание на журналистическото дружество.

Чл.21.  Член­с­т­во­то в СБЖ се прек­ра­тя­ва:

            1. с прек­ра­тя­ва­не на СБЖ;

            2. със смърт­та на ли­це­то;

            3. с из­к­люч­ва­не;

            4. с ед­нос­т­ран­но пис­ме­но во­ле­и­зяв­ле­ние, ко­е­то се от­п­ра­вя до Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет;

            5. при от­па­да­не (чл.23).

Чл.22.  (1) За на­ру­ша­ва­не на Ус­та­ва и за по­ве­де­ние, урон­ва­що прес­ти­жа на жур­на­лис­ти­чес­ка­та про­фе­сия, как­то и за на­ру­ша­ва­не на Пра­ви­ла­та на жур­на­лис­ти­чес­ка­та ети­ка, на про­ви­ни­ли­те се чле­но­ве се на­ла­гат на­ка­за­ни­я­та пре­дуп­реж­де­ние и из­к­люч­ва­не.

            (2) На­ка­за­ни­я­та се на­ла­гат от жур­на­лис­ти­чес­ко­то дру­жес­т­во, ко­е­то тряб­ва да се про­из­не­се не по-къс­но от един ме­сец от де­ня, в кой­то на­ру­ше­ни­е­то е би­ло кон­с­та­ти­ра­но.

            (3) На­ка­за­ни­я­та по ал.1 за по­ве­де­ние, урон­ва­що прес­ти­жа на жур­на­лис­ти­чес­ка­та про­фе­сия, как­то и на­ру­ша­ва­що Пра­ви­ла­та на жур­на­лис­ти­чес­ка­та ети­ка, мо­гат да се на­ла­гат и от Ко­ми­си­я­та по жур­на­лис­ти­чес­ка ети­ка.

            (4) Ре­ше­ни­е­то за на­ла­га­не на на­ка­за­ние мо­же да се об­жал­ва пред Об­що­то съб­ра­ние в ед­но­ме­се­чен срок от взе­ма­не­то му. Об­що­то съб­ра­ние се про­из­на­ся на пър­во­то за­се­да­ние, про­ве­де­но след по­да­ва­не­то на жал­ба­та.

Чл.23.  (1) Чле­но­ве­те на СБЖ, ко­и­то не са пла­ти­ли член­с­кия си внос по­ве­че от ед­на го­ди­на и сис­тем­но не учас­т­ват в дей­ност­та му, от­па­дат от член­с­т­во в СБЖ.

            (2) Неп­ла­ща­не­то на член­с­ки внос и сис­тем­но­то не­у­час­тие в дей­ност­та се кон­с­та­ти­рат по до­ку­мен­ти.

            (3) Член­с­т­во­то се прек­ра­тя­ва от жур­на­лис­ти­чес­ко­то дру­жес­т­во и ре­ше­ни­е­то се впис­ва за­дъл­жи­тел­но в про­то­ко­ла от за­се­да­ни­е­то.

            (4) Ре­ше­ни­е­то мо­же да се об­жал­ва пред Об­що­то съб­ра­ние.

 

V. УС­Т­РОЙС­Т­ВО

Чл.24.  (1) Чле­но­ве­те на Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти се обе­ди­ня­ват в жур­на­лис­ти­чес­ки дру­жес­т­ва.

            (2) Жур­на­лис­ти­чес­ко­то дру­жес­т­во в със­тав не по-ма­лък от пе­ти­ма чле­но­ве е ос­нов­но струк­тур­но зве­но на Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти.

            (3) Жур­на­лис­ти­чес­ки­те дру­жес­т­ва се из­г­раж­дат по мес­то­ра­бо­та и по те­ри­то­ри­а­лен прин­цип.

            (4) Жур­на­лис­ти­те от ре­дак­ции с по-мал­ко от пе­ти­ма чле­но­ве на СБЖ, жур­на­лис­ти­те на сво­бод­на прак­ти­ка и жур­на­лис­ти­те, ко­и­то са се пен­си­о­ни­ра­ли, се обе­ди­ня­ват в жур­на­лис­ти­чес­ки дру­жес­т­ва по те­ри­то­ри­а­лен прин­цип.

            (5) Жур­на­лис­ти­те, чле­но­ве на СБЖ, с ед­на мес­то­ра­бо­та или пен­си­о­не­ри, мо­гат да из­г­ра­дят по­ве­че от ед­но жур­на­лис­ти­чес­ко дру­жес­т­во, ако об­щи­ят им брой над­х­вър­ля пет­к­рат­но оп­ре­де­ле­на­та с нас­то­я­щия Ус­тав ми­ни­мал­на чис­ле­ност на дру­жес­т­ва­та.

            (6) Ко­га­то жур­на­лис­ти­чес­ки­те дру­жес­т­ва са по­ве­че от ед­но в ед­на мес­то­ра­бо­та или в един ре­ги­он, те мо­гат с об­що съг­ла­сие да упъл­но­мо­щят свой ко­ор­ди­на­тор, във връз­ка с еди­но­дейс­т­ви­е­то им ка­то струк­тур­ни зве­на на СБЖ и с об­що­то им пред­с­та­вя­не пред един ра­бо­то­да­тел.

Чл.25.  (1) Съб­ра­ни­е­то на жур­на­лис­ти­чес­ко­то дру­жес­т­во е за­кон­но, ако при­със­т­ват по­ло­ви­на­та от чле­но­ве­те му плюс един. Ре­ше­ни­я­та се взе­мат с обик­но­ве­но мно­зин­с­т­во.

            (2) Дру­жес­т­во­то за­дъл­жи­тел­но из­би­ра свои пред­се­да­тел и сек­ре­тар, мо­же да из­би­ра и дру­ги чле­но­ве на ръ­ко­вод­с­т­во­то.

            (3) Чле­но­ве­те на ръ­ко­вод­с­т­во­то на дру­жес­т­во­то са длъж­ни да из­ра­зя­ват об­ща­та во­ля на чле­но­ве­те и да за­щи­та­ват про­фе­си­о­нал­ни­те, со­ци­ал­ни­те и син­ди­кал­ни­те пра­ва на жур­на­лис­ти­те от дру­жес­т­во­то.

            (4) Жур­на­лис­ти­чес­ко­то дру­жес­т­во про­веж­да вся­ка го­ди­на от­чет­но-из­бор­но съб­ра­ние.

            Всяко журналистическо дружество провежда събрание 40 дни преди датата на общо събрание на Съюза на българските журналисти, на което избира своите представители за участие в Общото събрание на СБЖ; заверените копия от протоколите за проведения избор се изпращат в седалището на СБЖ до три дни след датата на неговото провеждане.

            (5) Избраните делегати участват в Общото събрание на Сдружението, свикано с покана, обявена в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписванията, и се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на Сдружението и се публикува на сайта на СБЖ, най-малко един месец преди насрочения ден на събранието.

           (6) Нормата на представителство за участие в Общото събрание на Съюза на българските журналисти се определя по следния начин: на журналистическо дружество до 20 членове – един представител, на всеки следващи 20 – по още един, но не повече от пет за едно дружество.

Чл.26.  (1) Дей­ност­та на жур­на­лис­ти­чес­ки­те дру­жес­т­ва се фи­нан­си­ра от сред­с­т­ва на Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти, ка­то те­зи сред­с­т­ва не мо­гат да бъ­дат в раз­мер по-ма­лък от шес­т­де­сет на сто от съб­ра­ния в дру­жес­т­во­то член­с­ки внос.

            (2) Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти мо­же да пред­с­та­вя при нуж­да на вся­ко жур­на­лис­ти­чес­ко дру­жес­т­во це­ле­ви суб­си­дии.

Чл.27.  В Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти мо­же да се из­г­раж­дат доб­ро­вол­ни зве­на по те­ма­тич­но-проб­лем­ни въп­ро­си ка­то клу­бо­ве, сек­ции и дру­ги.

 

VІ. ОР­ГА­НИ НА СЪ­Ю­ЗА НА БЪЛ­ГАР­С­КИ­ТЕ
ЖУР­НА­ЛИС­ТИ

Чл.28.  (1) Вър­хо­вен ор­ган на Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти е Об­що­то съб­ра­ние.

            (2) Уп­ра­ви­те­лен ор­ган на СБЖ е Уп­ра­ви­тел­ни­ят съ­вет.

Чл.29.  (1) Общото събрание се състои от избраните представители на журналистическите дружества /делегати/.

Чл.30.  (1) Об­що­то съб­ра­ние :

            1.из­ме­ня и до­пъл­ва Ус­та­ва;

            2. при­е­ма, из­ме­ня и до­пъл­ва Пра­ви­ла на жур­на­лис­ти­чес­ка­та ети­ка, Пра­ви­ла за ре­да и про­це­ду­ра­та по ут­вър­ж­да­ва­не на чле­но­ве на СБЖ и за при­ла­га­не на ус­тав­ни­те кри­те­рии за член­с­т­во и Пра­ви­ла за ре­да, по кой­то чле­но­ве­те на СБЖ мо­гат да се пол­з­ват от иму­щес­т­во­то му и от ре­зул­та­ти­те от дей­ност­та;

            3. взе­ма ре­ше­ния за раз­по­реж­да­не с нед­ви­жи­мо­то иму­щес­т­во на СБЖ;

            4.из­би­ра и ос­во­бож­да­ва чрез тай­но гла­су­ва­не Пред­се­да­те­ля и чле­но­ве­те на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет;

            5.из­би­ра и ос­во­бож­да­ва чрез тай­но гла­су­ва­не Пред­се­да­те­ля и чле­но­ве­те на Кон­т­рол­ния съ­вет;

            6.из­би­ра и ос­во­бож­да­ва чрез тай­но гла­су­ва­не чле­но­ве­те на Ко­ми­си­я­та по жур­на­лис­ти­чес­ка ети­ка и на дру­ги­те об­ра­зу­ва­ни от не­го пос­то­ян­ни и вре­мен­ни ко­ми­сии;

            7.взе­ма ре­ше­ния за прек­ра­тя­ва­не и пре­об­ра­зу­ва­не на СБЖ;

            8.при­е­ма Ос­нов­ни на­со­ки и Прог­ра­ма за дей­ност­та на СБЖ;

            9. при­е­ма Бю­дже­та на СБЖ;

            10. взе­ма ре­ше­ние за учас­тие в дру­ги юри­ди­чес­ки ли­ца с нес­то­пан­с­ка цел;

            11. при­е­ма от­че­ти­те за дей­ност­та на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет, на Кон­т­рол­ния съ­вет и на Комисията по журналистическа етика, как­то и на из­б­ра­ни­те от не­го пос­то­ян­ни и вре­мен­ни ко­ми­сии;

            12. от­ме­ня ре­ше­ния на дру­ги­те ор­га­ни на СБЖ, ко­и­то про­ти­во­ре­чат на За­ко­на за юри­ди­чес­ки­те ли­ца с нес­то­пан­с­ка цел, Ус­та­ва или дру­ги вът­реш­ни ак­то­ве, рег­ла­мен­ти­ра­щи дей­ност­та на СБЖ;

            13. оп­ре­де­ля раз­ме­ра и на­чи­на на съ­би­ра­не на член­с­кия внос.

            (2) Ре­ше­ни­я­та на Об­що­то съб­ра­ние са за­дъл­жи­тел­ни за дру­ги­те ор­га­ни на СБЖ.

            (3) Ре­ше­ни­я­та на Об­що­то съб­ра­ние под­ле­жат на съ­де­бен кон­т­рол от­нос­но тях­на­та за­ко­но­съ­об­раз­ност и съ­от­вет­с­т­вие с Ус­та­ва.

            (4) Ре­ше­ни­я­та на ор­га­ни­те на СБЖ, ко­и­то са взе­ти в про­ти­во­ре­чие със За­ко­на, Ус­та­ва или пред­ход­но ре­ше­ние на Об­що­то съб­ра­ние, мо­гат да бъ­дат ос­по­ре­ни пред Об­що­то съб­ра­ние, по ис­ка­не на за­ин­те­ре­су­ва­ни­те чле­но­ве на СБЖ или по ис­ка­не на не­гов ор­ган.

            (5) Ис­ка­не­то тряб­ва да бъ­де от­п­ра­ве­но в ед­но­ме­се­чен срок от уз­на­ва­не на ре­ше­ни­е­то, но не по-къс­но от ед­на го­ди­на от да­та­та на взе­ма­не­то му.

            (6) Спо­ро­ве­те по ал.5 мо­гат да бъ­дат пов­ди­га­ни пред Со­фийс­кия град­с­ки съд от все­ки член на СБЖ или от не­гов ор­ган в ед­но­ме­се­чен срок от уз­на­ва­не на ре­ше­ни­е­то, но не по-къс­но от ед­на го­ди­на от да­та­та на взе­ма­не­то му.

Чл.31. (1) Об­що­то съб­ра­ние се про­веж­да най-мал­ко вед­нъж го­диш­но.

            (2) Общото събрание се свиква от Управителния съвет по негова инициатива или по искане на една трета от членове на Сдружението. Ако Управителният съвет в двуседмичен срок не отправи писмена покана за свикване на Общото събрание, то се свиква от съда по неговото седалище по писмено искане на заинтересуваните членове.

            (3) По­ка­на­та тряб­ва да съ­дър­жа днев­ния ред, да­та­та, ча­са и мяс­то­то на про­веж­да­не на Об­що­то съб­ра­ние и по чия ини­ци­а­ти­ва се свик­ва то.

            (4)  Поканата се поставя на видно място в сградата, където се намира управлението на Съюза на българските журналисти, както и на сайта на Съюза на българските журналисти и се обявява в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписванията най-малко един месец преди насрочения ден са събранието.

Чл.32.  (1) Об­що­то съб­ра­ние из­би­ра на вся­ко свое за­се­да­ние Пред­се­да­тел и сек­ре­тар.

            (2) Пред­се­да­те­лят от­к­ри­ва, ръ­ко­во­ди и зак­ри­ва за­се­да­ни­я­та на Об­що­то съб­ра­ние, оси­гу­ря­ва ре­да при про­веж­да­не­то му и под­пис­ва про­то­ко­ла от не­го­во­то за­се­да­ние.

Чл.33.  (1) Об­що­то съб­ра­ние е за­кон­но, ако на не­го при­със­т­ват по­ве­че от по­ло­ви­на­та от всич­ки не­го­ви чле­но­ве.

            (2) При липса на кворум на събранието се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и може да се проведе, колкото и негови членове да се явят, но не по-малко от една втора от общия брой на избраните делегати.

Чл.34.  (1) Все­ки член на Об­що­то съб­ра­ние има пра­во на един глас.

            (2) Член на Об­що­то съб­ра­ние ня­ма пра­во на глас при ре­ша­ва­не­то на въп­ро­си, от­на­ся­щи се до не­го, не­го­вия съп­руг(а) или род­ни­ни по пра­ва ли­ния без ог­ра­ни­че­ние, по съ­реб­ре­на ли­ния до чет­вър­та сте­пен, или по сва­тов­с­т­во – до вто­ра сте­пен вклю­чи­тел­но.

            (3) Не се до­пус­ка гла­су­ва­не с пъл­но­мо­щие.

Чл.35.  (1) Ре­ше­ни­я­та на Об­що­то съб­ра­ние се взе­мат с мно­зин­с­т­во (50 + 1) от при­със­т­ва­щи­те, ос­вен ако то­зи Ус­тав не пред­виж­да дру­го.

            (2) Ре­ше­ни­я­та по чл.30, ал.1, т.1,т.2,т.3 и т.10 се взе­мат с мно­зин­с­т­во две тре­ти от всич­ки чле­но­ве на Об­що­то съб­ра­ние.

            (3) Ре­ше­ни­я­та по чл.30, ал.1, т.7 се взе­мат с мно­зин­с­т­во три чет­вър­ти от всич­ки чле­но­ве на Об­що­то съб­ра­ние.

            (4) По въп­ро­си, ко­и­то не са би­ли вклю­че­ни в обя­ве­ния в по­ка­на­та дне­вен ред, не мо­же да се взе­мат ре­ше­ния.

Чл.36.  (1) Управителният съвет на Съюза на българските журналисти се състои от 15 души, в които по право се включва и председателят на УС на СБЖ.

            (2) За членове на управителния съвет могат да се избират само членове на Общото събрание на СБЖ. Предложения за избор на членове на Управителния съвет може да прави  Управителният съвет, както и всеки делегат.

            (3) Не мо­гат да бъ­дат из­би­ра­ни за чле­но­ве на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет ли­ца, ко­и­то са чле­но­ве на цен­т­рал­ни или мес­т­ни ръ­ко­вод­с­т­ва на по­ли­ти­чес­ки пар­тии и дви­же­ния, соб­с­т­ве­ни­ци или съ­соб­с­т­ве­ни­ци на ме­дии.

            (4) Уп­ра­ви­тел­ни­ят съ­вет сам оп­ре­де­ля сво­я­та струк­ту­ра.

            (5) Управителният съвет избира между членовете си Главен секретар на Съюза на българските журналисти.

Чл.37.  Пред­се­да­те­лят на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет и Уп­ра­ви­тел­ни­ят съ­вет се из­би­рат за срок от четири го­ди­ни.

Чл.38.  (1) Чле­но­ве­те на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет прек­ра­тя­ват учас­ти­е­то си в не­го:

            1. по соб­с­т­ве­но же­ла­ние;

            2. при не­у­час­тие в ра­бо­та­та на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет в три по­ред­ни за­се­да­ния без ува­жи­тел­ни при­чи­ни;

            3. при от­зо­ва­ва­не по ре­да на из­би­ра­не;

            4. при на­пус­ка­не на СБЖ.

            (2) Ре­ше­ни­е­то за прек­ра­тя­ва­не на член­с­т­во по т.2 на ал.1 се взе­ма от Об­що­то съб­ра­ние.

            (3) По­пъл­ва­не­то на ова­кан­те­ни­те мес­та в Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет се из­вър­ш­ва по ре­да на из­би­ра­не. Ман­да­тът на но­во­из­б­ра­ния член из­ти­ча с ман­да­та на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет.

Чл.39.  (1) Уп­ра­ви­тел­ни­ят съ­вет :

            1. ръ­ко­во­ди СБЖ в съ­от­вет­с­т­вие с то­зи Ус­тав;

            2. оси­гу­ря­ва из­пъл­не­ни­е­то на ре­ше­ни­я­та на Об­що­то съб­ра­ние;

            3. уп­рав­ля­ва иму­щес­т­во­то на СБЖ;

            4. из­гот­вя и вна­ся в Об­що­то съб­ра­ние про­ек­ти за Прог­ра­ма и Бю­джет;

            5. под­гот­вя и вна­ся в Об­що­то съб­ра­ние от­чет за дей­ност­та на СБЖ;

            6. ор­га­ни­зи­ра, на­соч­ва и кон­т­ро­ли­ра из­вър­ш­ва­не­то на дей­ност­та, вклю­чи­тел­но и та­зи в об­ща пол­за и но­си от­го­вор­ност за то­ва;

            7. при­е­ма Пра­вил­ник за дей­ност­та си;

            8. при­е­ма пра­вил­ни­ци и ин­с­т­рук­ции по при­ла­га­не­то на Ус­та­ва, до­кол­ко­то то­ва не е от из­к­лю­чи­тел­на ком­пе­тен­т­ност на Об­що­то съб­ра­ние (виж чл.30, т.2);

            9. ут­вър­ж­да­ва ща­та на СБЖ;

            10. избира председателите и членовете на създадените от него постоянни или временни комисии, които са негови помощни органи;

            11. из­би­ра пред­се­да­те­ли­те и чле­но­ве­те на дру­ги съз­да­де­ни от не­го пос­то­ян­ни или вре­мен­ни ко­ми­сии, ко­и­то са не­го­ви по­мощ­ни ор­га­ни;

            12. оси­гу­ря­ва впис­ва­не­то на про­ме­ни­те в об­с­то­я­тел­с­т­ва­та по чл.18 от За­ко­на за юри­ди­чес­ки­те ли­ца с нес­то­пан­с­ка цел;

            13. взе­ма ре­ше­ния по всич­ки въп­ро­си, ко­и­то за­ко­нът или Ус­та­вът не пре­дос­та­вят за ре­ша­ва­не от друг ор­ган на СБЖ.

         14.в десетдневен срок, считано от датата на провеждане на заседанието, информира председателите на журналистическите дружества за взетите от него решения.

(2) Съюзът на българските журналисти се представлява пред други физически и юридически лица в страната и чужбина от Председателя на Управителния съвет на СБЖ, а в негово отсъствие или при фактическа невъзможност да изпълнява функциите си – от Главния секретар на СБЖ..

Чл.40.  (1) Уп­ра­ви­тел­ни­ят съ­вет се свик­ва на за­се­да­ние най-мал­ко един път на все­ки два ме­се­ца.

            (2) Пред­се­да­те­лят е длъ­жен да сви­ка за­се­да­ние на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет при пис­ме­но ис­ка­не на най-мал­ко ед­на тре­та от не­го­ви­те чле­но­ве. Ако Пред­се­да­те­лят не сви­ка за­се­да­ни­е­то на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет в се­дем­д­не­вен срок, то мо­же да се сви­ка от все­ки един от за­ин­те­ре­су­ва­ни­те чле­но­ве на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет.

            (3) За­се­да­ни­я­та на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет се свик­ват и ръ­ко­во­дят от не­го­вия Пред­се­да­тел.

            (4) При от­със­т­вие на Пред­се­да­те­ля за­се­да­ни­я­та се ръ­ко­во­дят от из­б­ран от Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет не­гов член.

Чл.41.  (1) Уп­ра­ви­тел­ни­ят съ­вет мо­же да взе­ма ре­ше­ния, ако при­със­т­ват по­ве­че от по­ло­ви­на­та от не­го­ви­те чле­но­ве.

            (2) При­със­т­ващ на за­се­да­ни­е­то е и не­гов член, с кой­то има двус­т­ран­на те­ле­фон­на или дру­га връз­ка, га­ран­ти­ра­ща ус­та­но­вя­ва­не­то на са­мо­лич­ност­та му и поз­во­ля­ва­ща учас­ти­е­то му в об­съж­да­не­то и взе­ма­не­то на ре­ше­ния. Гла­су­ва­не­то на то­зи член се удос­то­ве­ря­ва в про­то­ко­ла от пред­се­да­тел­с­т­ва­щия за­се­да­ни­е­то.

            (3) В за­се­да­ни­е­то на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет с пра­во на съ­ве­ща­те­лен глас учас­т­ват Пред­се­да­те­лят на Кон­т­рол­ния съ­вет на СБЖ и Пред­се­да­те­лят на Ко­ми­си­я­та по жур­на­лис­ти­чес­ка ети­ка.

Чл.42.  (1) Уп­ра­ви­тел­ни­ят съ­вет взе­ма ре­ше­ни­я­та си с обик­но­ве­но мно­зин­с­т­во от при­със­т­ва­щи­те.

            (2) Ре­ше­ни­я­та на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет във връз­ка с раз­по­реж­да­не­то с дви­жи­мо­то иму­щес­т­во на СБЖ, как­то и ре­ше­ни­я­та по чл. 39, т.7 от Ус­та­ва се взе­мат с мно­зин­с­т­во от две тре­ти от всич­ки не­го­ви чле­но­ве.

            (3) Уп­ра­ви­тел­ни­ят съ­вет сам оп­ре­де­ля тай­но или яв­но да бъ­де гла­су­ва­не­то.

            (4) Уп­ра­ви­тел­ни­ят съ­вет мо­же да взе­ма ре­ше­ние и без да бъ­де про­веж­да­но за­се­да­ние, ако про­то­ко­лът за взе­то­то ре­ше­ние бъ­де под­пи­сан без за­бе­леж­ки и въз­ра­же­ния за то­ва от всич­ки чле­но­ве на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет.

Чл.43.  Опе­ра­тив­но­то ръ­ко­вод­с­т­во на СБЖ меж­ду за­се­да­ни­я­та на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет се осъ­щес­т­вя­ва от Пред­се­да­те­ля и оп­ре­де­ле­ни от Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет не­го­ви чле­но­ве.

Чл.44.  (1) Кон­т­рол­ни­ят съ­вет кон­т­ро­ли­ра дей­ност­та на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет, фон­до­ве­те и ко­ми­си­и­те.

            (2) Кон­т­рол­ни­ят съ­вет се със­тои от пред­се­да­тел и че­ти­ри­ма чле­но­ве.

            (3) Кон­т­рол­ни­ят съ­вет уп­раж­ня­ва пред­ва­ри­те­лен, те­кущ и пос­лед­ващ кон­т­рол вър­ху дей­ност­та на ор­га­ни­те на СБЖ, на длъж­нос­т­ни­те ли­ца, ко­и­то са на ра­бо­та в СБЖ и на жур­на­лис­ти­чес­ки­те дру­жес­т­ва за :

            1. спаз­ва­не­то на Ус­та­ва, ор­га­ни­за­ци­он­но­то със­то­я­ние и ра­бо­та;

            2. от­чи­та­не­то на член­с­кия внос, спаз­ва­не­то на щат­на­та и бю­джет­на­та дис­цип­ли­на, раз­хо­ди­те и със­то­я­ни­е­то на фи­нан­со­во-сче­то­вод­на­та от­чет­ност, сто­па­нис­ва­не­то и из­пол­з­ва­не­то на съ­юз­но­то иму­щес­т­во;

            3. със­то­я­ни­е­то на де­ло­вод­на­та ра­бо­та и дей­ност­та с пред­ло­же­ни­я­та, жал­би­те, сиг­на­ли­те и мол­би­те;

            4. оси­гу­ря­ва­не­то на от­ди­ха и ле­че­ни­е­то на съ­юз­ни­те чле­но­ве, раз­п­ре­де­ле­ни­е­то на кар­ти­те за по­чив­ка, със­то­я­ни­е­то на по­чив­на­та ба­за.

Чл.45.  За сво­я­та дей­ност Кон­т­рол­ни­ят съ­вет се от­чи­та еже­год­но пред Об­що­то съб­ра­ние.

Чл.46.  (1) Кон­т­рол­ни­ят съ­вет се свик­ва на за­се­да­ние от своя пред­се­да­тел най-мал­ко един път на три ме­се­ца.

            (2) За­се­да­ни­е­то е за­кон­но, ако на не­го при­със­т­ват по­ве­че от по­ло­ви­на­та от не­го­ви­те чле­но­ве.

         (3) Кон­т­рол­ни­ят съ­вет взе­ма ре­ше­ния с обик­но­ве­но мно­зин­с­т­во

         (4) Контролният съвет осъществява своята дейност въз основа на приет от него Правилник за дейността.

Чл.47.  (1) Ко­ми­си­я­та по жур­на­лис­ти­чес­ка ети­ка се със­тои от пред­се­да­тел и че­ти­ри­ма чле­но­ве.

            (2) Ко­ми­си­я­та по жур­на­лис­ти­чес­ка ети­ка сле­ди за спаз­ва­не­то на Пра­ви­ла­та на жур­на­лис­ти­чес­ка­та ети­ка от чле­но­ве­те на СБЖ.

            (3) Ко­ми­си­я­та по жур­на­лис­ти­чес­ка ети­ка раз­г­леж­да жал­би­те, сиг­на­ли­те и спо­ро­ве­те, чи­е­то ре­ша­ва­не е от ней­на­та ком­пе­тен­т­ност и се про­из­на­ся по тях ус­т­но или пис­ме­но в ед­но­ме­се­чен срок. Ко­ми­си­я­та мо­же да се про­из­не­се и без да е по­да­де­на жал­ба или сиг­нал.

            (4) Ко­ми­си­я­та мо­же да се про­из­не­се и по соб­с­т­ве­на ини­ци­а­ти­ва и при от­дел­ни про­я­ви в ме­ди­и­те, вли­за­щи в се­ри­оз­но про­ти­во­ре­чие с Пра­ви­ла­та на жур­на­лис­ти­чес­ка ети­ка и застра­ша­ва­щи прес­ти­жа на про­фе­си­я­та.

            (5) Ко­ми­си­я­та раз­г­ла­ся­ва най-важ­ни­те си ре­ше­ния, ка­то ги из­п­ра­ща на жур­на­лис­ти­чес­ки­те дру­жес­т­ва и ги пред­с­та­вя за пуб­ли­ку­ва­не в ме­ди­и­те.

            (6) Ко­ми­си­я­та ин­фор­ми­ра два пъ­ти го­диш­но Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет за ра­бо­та­та си и се от­чи­та вся­ка го­ди­на пред Об­що­то съб­ра­ние.

            (7) Ко­ми­си­я­та осъ­щес­т­вя­ва сво­я­та дей­ност въз ос­но­ва на при­ет от нея Пра­вил­ник за дей­ност­та.

 

VІІ. ИМУ­ЩЕС­Т­ВО

Чл.48.  Иму­щес­т­во­то на Съ­ю­за на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти се със­тои от пра­во на соб­с­т­ве­ност и дру­ги вещ­ни пра­ва, взе­ма­ния, за­дъл­же­ния, пра­ва вър­ху не­ма­те­ри­ал­ни бла­га и дру­ги иму­щес­т­ве­ни пра­ва.

Чл.49.  Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти се са­мо­из­дър­жа, ка­то си оси­гу­ря­ва фи­нан­со­ви сред­с­т­ва от:

            1. член­с­ки внос;

            2. до­пъл­ни­тел­на сто­пан­с­ка дей­ност по чл.12 от то­зи Ус­тав;

            3. спон­сор­с­т­во, да­ре­ния и за­ве­ща­ния;

            4. на­е­ми от пре­дос­та­ве­но за пол­з­ва­не соб­с­т­ве­но иму­щес­т­во;

            5. лих­ви по вло­го­ве в бан­ки;

            6. ди­ви­ден­ти, цен­ни кни­жа, пе­чал­ба от учас­тие в тър­гов­с­ки дру­жес­т­ва.

Чл.50.  Уп­ра­ви­тел­ни­ят съ­вет вся­ка го­ди­на за­поз­на­ва жур­на­лис­ти­чес­ки­те дру­жес­т­ва с от­че­та за фи­нан­со­ва­та дей­ност.

 

VІІІ. ПРЕ­ОБ­РА­ЗУ­ВА­НЕ, ПРЕК­РА­ТЯ­ВА­НЕ

И ЛИК­ВИ­ДА­ЦИЯ

Чл.51.  (1) Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти мо­же да се пре­об­ра­зу­ва по ре­ше­ние на Об­що­то си съб­ра­ние.

            (2) В слу­ча­и­те на вли­ва­не или сли­ва­не, чле­но­ве­те на СБЖ по пра­во ста­ват чле­но­ве на но­во­об­ра­зу­ва­но­то юри­ди­чес­ко ли­це с нес­то­пан­с­ка цел.

Чл.52.  Съ­ю­зът на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти се прек­ра­тя­ва:

            1. с ре­ше­ние на Об­що­то съб­ра­ние;

            2. с ре­ше­ние на Со­фийс­кия град­с­ки съд при ре­да и ус­ло­ви­я­та на чл.13, ал.1, т.3 от За­ко­на за юри­ди­чес­ки­те ли­ца с нес­то­пан­с­ка цел.

Чл.53.  (1) При прек­ра­тя­ва­не на сд­ру­же­ни­е­то за­дъл­жи­тел­но се из­вър­ш­ва лик­ви­да­ция.

            (2) Лик­ви­да­ци­я­та се из­вър­ш­ва от Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет или от наз­на­че­но от не­го ли­це.

            (3) Ре­ше­ни­е­то по ал. 2 се взе­ма с мно­зин­с­т­во от две тре­ти от всич­ки чле­но­ве на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет.

            (4) В слу­чай, че лик­ви­да­то­рът не бъ­де оп­ре­де­лен по ре­да на ал. 2, той се оп­ре­де­ля от Со­фийс­кия град­с­ки съд.

            (5) В слу­чай на прек­ра­тя­ва­не на СБЖ по чл. 52, т. 2 лик­ви­да­то­рът се оп­ре­де­ля от Со­фийс­ки град­с­ки съд.

            (6) От­нос­но неп­ла­те­жос­по­соб­ност­та, съ­от­вет­но не­със­то­я­тел­ност­та, ре­дът за лик­ви­да­ция и пра­во­мо­щи­я­та на лик­ви­да­то­ра се при­ла­гат съ­от­вет­но раз­по­ред­би­те на Тър­гов­с­кия за­кон.

Чл.54.  Разпределянето на останалото след удовлетворяването на кредиторите имущество се решава съгласно решение от Общото събрание на сдружението, взето с мнозинство три четвърти от всички делегати на Общото събрание на сдружението.

Чл.55.  След раз­п­ре­де­ля­не­то на иму­щес­т­во­то лик­ви­да­то­рът е длъ­жен да по­ис­ка за­ли­ча­ва­не на впис­ва­не­то на СБЖ.

 

ІХ. ЗАК­ЛЮ­ЧИ­ТЕЛ­НИ РАЗ­ПО­РЕД­БИ

§ 1. Пе­ча­тът на СБЖ е кръ­гъл и изоб­ра­зя­ва ем­б­ле­ма­та му с око­лов­ръс­тен над­пис „Съ­юз на бъл­гар­с­ки­те жур­на­лис­ти“.

§ 2. Пе­ча­тът се съх­ра­ня­ва от Пред­се­да­те­ля на Уп­ра­ви­тел­ния съ­вет, а при от­със­т­ви­е­то му – от оп­ре­де­лен от Уп­ра­ви­тел­ния съвет не­гов член.

        Този Устав е приет от Общото събрание на СБЖ, състояло се на  1 и 2 октомври 2005                година и е изменен от Общото събрание на СБЖ, състояло се на 14 април 2007 година, от Общото събрание, състояло се на 24 април 2010 г, от Общото събрание на СБЖ, състояло се на 19 и 20 септември 2020 година и от Общото събрание на СБЖ, състояло се на 18 юни 2022 година.

 

 

                                                                  Председател

                                                                  на УС на СБЖ :

 

                                                                                            (Снежана Тодорова)