В София започват Дните на китайската култура и туризъм

  • 22.06.2019
  • СБЖ
  • Ивета Балевска
Ту Сюесон пред СБЖ

Ту Сюесон, директор на Китайския културен център в София, обявява началото на Дните на китайската култура в София на 24 юни.

Специално за сайта на СБЖ той бе любезен да разкаже интересни подробности за красивата провинция Джъдзян, която ще бъде акцент през дните на китайската култура – 2019, както и за някои от предстоящите събития.

„В продължение на повече от 2 седмици столичани и гостите им ще се запознаят с част от традиционното и съвременно изкуство на Китай”, казва Ту Сюесон и представя някои от основните събития:

„През настоящата 2019 г. ще представим провинция Джъдзян, разположена по дължината на югоизточното крайбрежие на Китай”, подчертава той. 

„Провинцията, известна като „Земята на рибата и ориза”, заема площ от 100 000 кв. км и има население 57,37 милиона души. Годишният БВП е 5,6198 млрд. юана. Освен тях, като важен икономически район на Китай, Джъдзян произвежда чай, коприна, цитруси, бамбук, рибни и морски продукти.

Административният център на провинция Джъдзян е гр. Ханджоу. Това е един от най-красивите и посещавани китайски градове, известен с изключителната си природа и архитектура. Градът се нарича още „Венеция на Изтока”, заради повече от 130-те реки, от които е прорязан. Ханджоу е една от 8-те древни столици на Китай и заема първо място в националния списък на културно-историческите центрове на страната.

Г-н Ту, разкажете повече за изложбата „Красотата на Изтока”, с която ще бъдат официално открити Дните на китайската култура, какво ще можем да видим? 

Експонатите, които ще бъдат показани по време на Изложбата „Красотата на Изтока”, ще ще ни върнат към хилядолетната история и необятната дълбочина на китайската култура, изразяваща аристократичния и изтънчен живот на юг от река. Яндзъ.

Преди 5000 години земите в басейна на езерото Тайху навлизат в периода на културата Лянджу. Церемониалните нефритени произведения, които поддържат социалната йерархия и мащабните обществени проекти се превръщат в нейни отличителни черти, свидетелствайки за съществуването на зряла цивилизация в районите южно от река Яндзъ по това време и за нализането им в ранен етап на държавност.

Изложбата включва представителни за китайската култура експонати като реплики на културни реликви, произведения от коприна, творби на известни скулптори и майстори на керамиката и порцелана, произведения, представящи художествената обработка на текстил, китайското изобразително изкуство и калиграфията. 

Кое е най-характерното за провинция Джъдзян? 

Красивата провинция Джъдзян е родина на културата У-юе, която до времето на династия Южна Сун (960-1127 г.) се характеризира с обществена стабилност, разцвет на икономиката и търговията, и неуморен стремеж към по-добър живот на всички социални слоеве.

Именно този фин вкус към естетиката създава богатата материална и нематериална култура и се е превърнал в класически представител на Изтока, чак до наши дни”. 

Какви други събития предвижда Китайският културен център по време на Дните на китайската култура и туризъм? 

Освен изложбата „Красотата на Изтока”, която ще бъде открита на 24 юни в 16.00 ч., малко по-късно същия ден, в зала Театър Азарян в НДК ще бъде представен Спектакъл на най-известния състав за съвременни танци от Театъра за песни и танци на провинция Джъдзян, под надслов - Life·Dance Soul - “Живот с душата на танца”.

Прочутите танцьори ще покажат пред публиката няколко теми: „Животът е чудо”, „Да живееш собствения си живот”, „Девойки берат чай”, „Нощен танц”, ”Танц, чрез който да почувствате времето", "Ние сме пазители на свободата”, „Линията на природата” и други нови и модерни танци, характерни за провинция Джйдзян.

Едновременно с това, във фойаето на Театър Азарян посетителите ще могат да разгледат „Фотоизложба на туристичеките забележителнсоти на провинция Джъдзян". 

Ту Сюесон съобщи още, че по време на Седмиците на китайската култура, в периода от 23 юни до 2 юли ще се проведат и 2 курса: по китайско бойно изкуство „Бадзицюен” и въвеждащ курс по китайско изобразително изкуство и калиграфия. Курсовете ще се състоят в сградата на Китайския културен център в София.

„Дните на китайската култура са част от ежегодните инициативи на Китайския културен център, създаден в София преди година и половина и единствен в Централна и Източна Европа. Но настоящата – 2019 г. - е особено важна за нас, тъй като отбелязваме 70-годишнината от установяване на дипломатическите отношения между България и Китай. Макар само за 2 седмици ние се надяваме жителите на София и други български градове да се потопят в атмосферата на древната и съвременна китайска култура.

Убеден съм, че това ще допринесе за задълбочаване и разширяване на отношенията на сътрудничество между нашите две страни, защото културната дипломация е неотменна част от тях, категоричен е директорът на Китайския културен център Ту Сюесон.