Съгласявайки се с очернянето му, журналистите могат да избегнат да мислят за разликата между това, което прави Wikileaks, и това, което правят те, смята британският журналист Джонатан Кук.
Винаги се настройвам подозрително, когато партийци започнат да се месят в работата на журналистите. По принцип, ако някой журналист боде очите на някой политик, то това е комплимент за журналиста. Така са ни учили, че това са правилата в този занаят, който не е за ангели. Още по-малко за сугинаж на политиците.
Ескалиращото налагане на т. нар. политическа коректност започна да взима застрашителни размери. Последният жалък пример е Наръчникът за стил на най-голямата новинарска агенция на Съедините щати Асошиейтед прес (АП).
„Изключително сме обезпокоени от авторитарния уклон на украинското правителство спрямо медиите и журналистите. Не може да има демокрация без независима журналистика,” заявява генералният секретар на МФЖ Антони Беланже.
ДОСЕГА всичко си беше наред. Изведнъж обаче Илон Мъск извърши непоправимото: в четвъртък, на 15 декември, човекът, който купи Twitter за 44 милиарда долара, за да възстанови свободата на словото там, временно спря личните акаунти на девет американски журналисти с обвинението, че са разпространявали информация за местоположението му в реално време ‒ твърдение, което засегнатите отричат.
Двама университетски преподаватели - професорите Георги Боршуков и Филип Панайотов - дадоха "исторически хоризонт" на хиляди български журналисти, пише в свое възпоменание за тях някогашната възпитаничка на Факултета по журналистика в СУ "Св. Кл. Охридски" Антония Мечкова.
По повод 175-годишнината от рождението на гениалния поет, публицист и революционер Христо Ботев припомняме неговата уводна статия от в. „Знаме“, г. I, брой 11 от 16 март 1875 г.
Преди 175 лета на шестия ден от януари се е родил великият наш поет, публицист и поборник за свободата Христо Ботев. Личност, която всяка една страна, уважаваща своята национална памет и история, би „любила, тачила и милеела“ и би се гордяла, че има такъв герой.
„Изпратено от един приятел от Арлингтън”. Така известният международник и дипломат Енчо Господинов анонсира линка, който пуск в своя Фейсбук, към статия в magazine.northwestern.edu на историчката от американския Северозапазен университет проф. Дебора Коен, озаглавена „Случаят с чуждестранните кореспонденти”.
Какви мнения се разменят сред колегията относно обявяването на Христо Грозев за издирване от Русия? Какво каза самият той в две свои телевизионни интервюта от необявено място извън Европа?
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.