Проблемът не е от днес, обаче вече наистина стана нетърпима фриволността, с която телевизиите произвеждат „водещи“. И Господ ще се затрудни, ако трябва да даде интервю на такъв водещ - наблюдаваме революцията на кухостта.
Предлагаме спомен на журналиста ветеран Методи Кръстев, свързан с отишлия си на 3 септември Иван Гарелов.
„Информацията не е сила. Тя никога не е била. Ако нямаш власт, информацията е просто информация. А в нашето консуматорско-развлекателно общество информацията е точно това: развлечение“, пише известният разследващ журналист и репортер от руско-американски произход Яша Ливайн.
Абсурдна интерпретация в пряк ефир на репортерката на bTV Теодора Христова за събитията на Шипка преди 147 г. и за възстановката им при честванията на 24 август разбуни духовете и породи възмутени и подигравателни коментари в социалните мрежи.
Предлагаме коментар на известния журналист и познавач на проблемите на Турция и Близкия изток Мариян Карагьозов по повод ареста в Париж на 24 август на собственика на "Телеграм" Павел Дуров.
От години ме мъчи този трагичен въпрос. Всъщност, терзае ме от времето, когато нашенските медии се юрнаха приветствено и възторжено да отразяват глиганското нахлуване на простащината в обществения живот и най-паче в политиката, олицетворени от Главатаря на ГЕРБопитеците и шайката му. От няколко месеца наблюдаваме играния мач под надслов повторението е майка на знанието, но е и баща на затъпяването.
Авторска статия в „Публико” прокарва паралели със случая с Джулиан Асанж. И изразява предположението, че Варшава е била инициаторка за обмена на журналиста от испано-руски произход Пабло Гонсалес, защото е била е в задънена улица с невъзможност нито да докаже обвиненията в шпионаж срещу него, нито да проведе открит процес, на който би лъснала необосноваността на тези обвинения и на затворничеството му в продължение на две години и половина
Освобождаването на австралийския журналист Джулиан Асанж в края на юни сложи край на едно 14-годишно мъченичество. Това обаче не освобождава от отговорност неговите мъчители. По този въпрос Вашингтон, Лондон и Стокхолм действаха в съучастие с една институция, която по презумпция трябва да казва истината за властта и да защитава невинните – пресата. А в случая тя съвсем не е колегиална...
Във Воден няма вода, в София няма лидерство, в Брюксел – също. А в това време България пламна. Не ни стигаха Украйна и Газа, между които сме притиснати като в зловещ сандвич, от който май няма мърдане, но и Климатичните промени пак ни напомниха, че не бързат да си ходят… Всичко на този свят се променя, само мисленето на политическия ни елит остава като числото 3,14.
От сутрин до здрач традиционни и нетрадиционни медии – ако наистина са медии социалните платформи и изявяващите в тях самоопределящи се като новите журналисти инфлуенсъри и създатели на съдържание – тръбят за изкуствения интелект ИИ. Обсъжда се полезен или вреден е, дали ще унищожи професии и занаяти, може ли да замести човека и пр., и пр. Показват ни в ефира на традиционните медии синоптични карти, изработени от ИИ. Обсъждат как ще прави операции на нас човеците и дали в един миг няма да се превърне във Франкенщайнтът на човечеството.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.