Вълнуващо възпоменание за трима големи професори, положили темелите на журналистическото образование у нас – Георги Боршуков, Дафин Тодоров и Филип Панайотов, събра на 24 ноември в Аула Магна на Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) в СУ „Св. Кл. Охридски” десетки преподаватели, бивши и настоящи студенти, журналисти, изследователи.
Съвместното академично тържество на СБЖ и ФЖМК в памет на тримата изтъкнати професори, възпитали поколения журналисти и оставили незаличима следа в българската журналистика и наука за медиите и тяхната история, ще се състои на 24 ноември от 17 ч. в Аула Магна на Факултета по журналистика и масова комуникация към СУ „Св. Кл. Охридски”.
Тазгодишната тържествена церемония за връчване на журналистическите награди на СБЖ за 2022/2023 г. се състоя на 18 ноември в БНТ и изцяло бе заснета от екип на Нациоаналната телевизия, която по-късно ще излъчи филма. Наградите на СБЖ традиционно се ползват с голям авторитет сред гилдията, защото е особено вълнуващо, когато колеги номинират свои колеги с признанието за постигнатото от тях по нелекия и трънлив път в българската журналистика.
Със засилващото се безпокойство в СБЖ следим развитията, предизвикани от обявеното от българските власти на 1 ноември експулсиране от България на кореспондента на в. „Российская газета” Александър Гацак с обвинения в шпионаж. В отговор на това действие Москва прекрати акредитацията на единствения български журналист в Русия – кореспондента на БНР Ангел Григоров. Тази размяна на удари, очевидно свързана с актуалната международна политика, е крайно тревожна, защото по недопустим начин превръща журналистите в заложници на войни и геополитически сблъсъци. А тъкмо журналистическата работа е особено важна във времена на тежки кризи, както виждаме и при трагедията в Газа.
На 1 ноември, навръх Деня на народните будители, дойде новина, която би трябвало да обезпокои нашето длъжно винаги да е будно общество. Беше съобщено, че ДАНС е експулсирала от страната ни кореспондента на в. „Российская газета” Александър Гацак заради „дейност, представляваща заплаха за националната сигурност на България”. Това е първият чуждестранен журналист, експулсиран от нашата държава след промените от 1989 г. с такова тежко обвинение. Ето защо властта дължи много подробна информация по казуса.
Съюзът на българските журналисти кани на 1 ноември от 15.00 ч. в Клуб „Журналист” на СБЖ колеги, общественици, гости да отбележим заедно Деня на Народните будители и Деня на българската журналистика. Нека отдадем отново почит към високия пример и светлата памет на нашите Народни будители, хора на будната съвест, чистия морал, острото перо и святото служене на истината – темели и за истинската журналистика, на която продължават да ни учат от вечността Христо Ботев, Йосиф Хербст, Стефан Продев.
Председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова изпрати следното писмо до председателите на журналистическите дружества, приканвайки ги да изпращат номинации за годишните награди на СБЖ:
„Качествената информация зависи от достойните условия на труд за всички медийни работници, и младите журналисти не трябва да правят изключение“, заявяваа Международната федерация на журналистите (МФЖ) на 7 октомври, Световния ден за достоен труд. МФЖ стартира глобално проучване за оценка на нуждите на младите медийни работници.
Задължение на политиците е да намерят най-безопасния и достоен за нашата национална независимост и сигурност път в този сложен исторически момент. А дълг на обществото е постоянно да ги държи отговорни за всяко тяхно действие, да бди и алармира, когато вижда техни залитания в опасни за мира и живота ни крайности.
8 септември – Денят на международната солидарност на журналистите, както и навършилите се същия ден 80 години от убийството на чешкия журналист и анатифашист Юлиус Фучик, бяха темата на състоялата се днес в СБЖ среща-дискусия „Да защитим честната журналистика!”
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.