Двете журналистически федерации обаче са разочаровани и обезпокоени, че съдът е пренебрегнал заплахата за свободата на медиите, която носи цялото преследване на създателя на "Уикилийкс".
Международната федерация на журналистите (МФЖ) и Европейската федерация на журналистите (ЕФЖ) приветстват решението на съда в Лондон да не екстрадира в САЩ Джулиан Асандж поради риска, който това би представлявало за здравето и добруването му.
"Разочаровани сме обаче, че съдията очевидно не се справя адекватно със заплахата за свободата на медиите, която се съдържа в самото искане за екстрадиция," посочва в свое изявление по казуса генералният секретар на МФЖ Антони Беланже.
Той отбелязва още: "От години МФЖ и всички нейни филиали, особено във Великобритания, Австралия и САЩ, напомнят на хората, че задържането на Джулиан Асандж противоречи на международното право и на Всеобщата декларация на ООН за правата на човека. Освен това здравето му се е влошило драстично след неговото хвърляне зад решетките през април 2019 г. Вирусът Covid-19 в неговия затвор представлява сериозна заплаха за оцеляването на нашия колега, притежаващ международна членска карта на МФЖ. Време е САЩ да откажат опитите си да го екстрадират.”
На свой ред генералният секретар на ЕФЖ Рикардо Гутиерес добавя: „Съдебното преследване на Джулиан Асандж трябва да бъде прекратено. Американски и британски политици злоупотребяват със Закона за шпионажа на САЩ, за да инкриминират разкритията на Асандж за военни престъпления на САЩ в Ирак и Афганистан. Тази злоупотреба със закона застрашава свободата на печата и правото на гражданите за достъп до информация. Приветстваме решението на британската съдебна система, която демонстрира своята независимост от политическите власти и опита им да криминализират подателите на сигнали."
Дълга битка тече в цял свят срещу екстрадицията на Асандж. 49-годишният баща на две деца, който намери убежще в еквадорското посолство в Лондон в продължение на седем години, вече е прекарал 16 месеца в затвора с повишена сигурност "Белмарш" след ареста си през 2019 г.
Асандж е обвинен в САЩ по техния Закон за шпионажа заради публикациите на WikiLeaks от 2010-11 г. на военни записи от Ирак и Афгаистан, както и на грами от Държавния департамент. Ако бъде признат за виновен, Асандж ще получи 175 години затвор.
Американците го обвиняват, че е насърчил подателя на сигналите (Брадли) Челси Манинг да проникне през 2010 г. в правителствената компютърна система, за да предостави информация, съдържаща ясни доказателства за военни престъпления.
Сред тези доказателства е и видео от бордова камера на американски хеликоптер Apache в Ирак, регистрирала умишлената американска стрелба на 12 юли 2007 г. в Багдад по цивилни. При инцидента са убити най-малко 18 души, включително двама журналисти от агенция Ройтерс.
Както МФЖ, така и нейните британски и австралийски филиали, многократно подчертават рисковете за журналистиката, произтичащи от заплахата за екстрадиция на Асандж. Съдебното решение, отказващо тази екстрадиция, е формулирано сега така, че не оспорва същността на този ужасен прецедент и потенциалното преследване на всеки журналист, публикувал подобен разобличителен материал.
МФЖ алармира и ООН за рисковете от делото срещу Асандж. Присъедини се и към над 40 групи за защита на свободата на печата и човешките права, призоваващи правителството на Обединеното кралство да освободи Асандж без допълнително забавяне и да блокира екстрадицията му в САЩ.