УС на СБЖ излезе с декларация, настояваща за изтегляне на внесения в НС от Вежди Рашидов законопроект за промени в Закона за радиото и телевизията, докато той не бъде подложен на широко обществено обсъждане. Изразена е също тревога от негативни и злепоставящи внушения и обобщения, отправени от прокуратурата към "свободните" журналисти.
Д Е К Л А Р А Ц И Я
на УС на СБЖ
УС на СБЖ изразява дълбока тревога и недоумение от прибързаното депозиране в Народното събрание от г-н Вежди Рашидов, председател на Комисията по културата и медиите, на проект за изменение на Закона за радиото и телевизията.
Точно в този момент, когато гражданското общество в България се тресе от протести срещу мафията и задкулисието и издига своя глас в защита на основни демократични ценности, каквито безспорно са свободата на словото и плурализмът в медиите, в ЗРТ се предлагат промени без широко обществено обсъждане.
Защо тяхното приемане се извършва на тъмно, без да бъде чут гласът на журналистите от обществените медии и на професионалната общност?
Защо се пренебрегва мнението на зрителите и слушателите – основна аудитория на обществените медии?
Именно подобни безогледни действия и налагането на неприемливи идеи на властта без съобразяване с обществените интереси предизвикват хората да излязат на улицата.
УС на СБЖ решително настоява този проект да бъде изтеглен незабавно и преди официалното му внасяне в законодателния орган да бъде подложен на широко обсъждане!
Наред с това днес чуваме от говорител на главния прокурор обезпокоителни внушения за „партниране” между разследвани лица от сферата на едрия бизнес от една страна и „чисти” политици и „свободни” журналисти от друга. Тези изявления бяха последвани и от публикация на сайта на Специализираната прокуратура на разпечатки от телефонни разговори, в които фигурират имената на известен журналист и на депутат.
От публикацията не се разбира какви точно обвинения и въз основа на какво конкретно от съдържанието на публикуваните разговори са повдигнати към въпросните лица. Спомената е само глава Първа от Наказателния кодекс, по която е започнато досъдебно производство относно „участие в организирана престъпна група и други престъпления”.
Наложително е обаче по-конкретно формулиране какво точно се вменява на споменатите лица и по-специално на идентифицирания с имената му журналист Огнян Стефанов. Без конкретизиране на обвинението и с тези обобщаващи формулировки за „свободни” журналисти имаме само едно тревожно, злепоставящо внушение към цялата журналистическа гилдия и към цялото общество. Внушение, накърняващо основното гражданско право на свобода на словото и на достъп до информация, както и гарантирането на свободното упражняване на журналистическата професия.
СБЖ категорично се противопоставя на всякакви опити за очернящи внушения и за дискредитиращи журналистическата професия обобщения, от каквито и лица или институции да идват.
Наред с всичко посочено дотук, държим за сетен път да напомним, че повече от три години отлежават в чекмеджето на Комисията по култура и медии към Народното събрание предложенията на СБЖ за защита правата на журналистите и свободата на словото. Народните избранници така и не намериха време да ги обсъдят. Ако бяха сторили това, нямаше да бъдем на срамното 111-то място тъкмо по свобода на словото, а и посегателствата срещу журналисти биха се спъвали в ясни законови правила.
УС НА СБЖ
София, 14 юли 2020 година