Ситуацията със свободата на словото в България продължава да буди безпокойство, особено след поредицата от кадрови събития в най-голямата медийна групировка у нас – „Нова Броудкастинг Груп” ЕАД (НБГ).
В Комисията по журналистическа етика на СБЖ се получи писмо от уважавания колега Петьо Цеков, зам.-главен редактор на в. „Сега“, който изразява своята и на журналистическата гилдия тревога във връзка със сигналите за намеса в редакционната политика на спортния портал „Гонг“ и на новинарските сайтове „Нетинфо“, „Дарикнюз“ и „Вести“ с мажоритарен собственик НБГ.
За тях свидетелстват лично журналисти от тези медии, напуснали авторитетния спортен сайт в знак на солидарност с освободения главен редактор на „Гонг“ Николай Александров, както и с изпълнителния директор на „Нетинфо“ Христо Христов, „дръзнал“ да изрази публично позицията си за „безпрецедентната намеса“ в редакторската политика на цитираните по-горе медии.
„Страхът ражда компромис, а компромисът е краят на свободната журналистика” – пише колегата Христов и разкрива, че „журналистите са подложени на натиск за публикуване на новини с доста съмнителни факти и достоверност“ , че при повторно възпротивяване от страна на редактора да ги публикува следва скорошното му напускане по „взаимно съгласие“.
Ще уточним, че НБГ излъчи опровержение на изложеното от Христов, обвинявайки го в „некоректно и манипулативно представяне на фактите“, като декларира, че изисква спазването на ясни професионални правила с представянето на различни гледни точки…“ Позоваването на етичните стандарти обаче не попречи на ръководството на НБГ скоропостижно да суспендира директорските права на „хлевоустника”, огласил авторитарни методи в управлението на медията.
Също толкова тревожна е и изнесената от „Клуб Z” информация за принудителна промяна в трудовите правоотношения на авторитетните разследващи журналисти от NOVA Миролюба Бенатова, Генка Шикерова и Марин Николов, както и напускането на водещите продуценти на новините по телевизията Цветомир Семов и Диана Димова.
Месец преди това бе уволнена журналистката Виктория Бехар, мениджър на новините, която пък задала нелицеприятен въпрос за медийния бос и монополен разпространител Делян Пеевски, очевидно считан за недосегаем и от услужливи новоназначени шефове в медията.
Уволненията, принудителните оставки и своеволните промени в трудовия статус на водещи журналисти се случват след покупката на НБГ от братя Домусчиеви, известни с топлите си връзки с властта.
„В момент, в който медийната среда в България се намира на дъното на Европа според „Репортери без граници“, събитията в една от най-влиятелните групи в страната са поредно доказателство за разрастващия се проблем“ – пише ни със загриженост Петьо Цеков. Отстраняването и санкционирането на журналисти заради личните им предпочитания, различните им мнения и убеждения и дори за задаване на „неудобни” въпроси са посегателство срещу свободата на изразяване, опит журналистите да се превърнат в обслужващ персонал, без право на мнение и позиция. Така се създава нездрава среда на цензура и автоцензура, която е вредна на обществения интерес; затруднява се предоставянето на достоверна информация на обществото, което е първият, основополагащ принцип на Етичния кодекс на българските медии, подписан навремето и от Нова телевизия.
Обезпокоени сме и от предложението за промяна в трудовия статус на цитираните по-горе разследващи журналисти и превръщането им на практика във фрийлансъри, които могат да предложат продукцията си на телевизията… Това предполага свободата на ръководството да приема или не предложените разследвания, както и тълкуването, че в хода на работата им те представляват само себе си и нямат защитата на авторитетната медия.
Аргументите на отсрещната страна в лицето на новата изпълнителна директорка на НВГ Вяра Анкова се фокусират в необходимостта от бизнес решения и реформи, които според нея „не могат да се обвиват в реторика за възпрепятстване на свободата на словото“... В колегията вече тълкуват предложението като по-лек вариант за отстраняване от състава на NOVA на личности, възприели разследващата журналистика като мисия.
Предвид изложеното по-горе ще потвърдим, че позицията на СБЖ спрямо медийните собственици остава неизменна: с изискването те да гарантират на журналистите правото на свободното и критичното слово, на достоен журналистически труд, без неоправдани уволнения или лишаване от трибуна за професионална изява. Защото една смачкана, уплашена и сервилна журналистика се отразява пагубно на цялото общество. Без здравословна медийна среда не е възможно съществуването на правова държава и на действаща демокрация.
Припомняме, че преди година СБЖ внесе в Комисията по култура и медии пакет от законодателни инициативи в защита на журналистическата професия. В него е заложено и настоятелното ни искане за сключване на колективни трудови договори между работодатели и журналисти - практика, която не съществува в частните медии, но предпазва и ограничава произвола над журналистите. Засега документът остава без реакция от страна на депутатите.
С тази наша позиция изразяваме солидарността си към засегнатите колеги, придържайки се и към клаузите на Етичния ни кодекс (Т. 4, алинея 4/8).
Ще подкрепяме наши колеги и от други медии, когато те са несправедливо нападани или критикувани.
Убедени сме, че журналистическият рефлекс на колегията ни няма да бъде притъпен от влечението за оцеляване и спасяване поединично, което би било диагноза и за гилдията ни, и за обществото ни...
Снежана Тодорова,
Председател на УС на СБЖ
Мария Нецова,
Председател на Комисията по журналистическа етика
4 юни 2019 г.