Вивиан Майер заснема над 120 000 фотографии
25.04.2019 /16:53 | Автор : Живко Константинов | Източник: nova.bg |
Големина на шрифт: a a Отпечатай:  |
Снимките на Вивиан Майер можем да видим до 2 юни За първи път пред българска публика показват фотографии на една от най-забележителните жени в световната фотография - Вивиан Майер, в Софийската градска художествена галерия. Тя става известна със снимките си едва след смъртта й, а цялото й творчество е събирано, докато била детегледачка. Тогава просто снимала всичко, което вижда за свое удоволствие.
Вивиан Майер е толкова известна, че животът й е разказан в документален филм, номиниран за „Оскар”.
„Това е филмът, който нейният откривател Джон Малуф прави заедно с един режисьор, за да популяризира откритието си”, разказва Гергана Мудова, програмен директор на Фондация „Мусиз”.
През 2007 г. брокерът на недвижими имоти Малуф купува от аукцион кашон с непроявени ленти и видеофилми от 50-те и 60-те години за 380 долара. Сума, която по-късно ще му донесе милиони. Кадър след кадър той се убеждава, че е попаднал на нещо голямо. Година след покупката си Джон попада на следа - плик от лаборатория с името на получателя. Така открива коя е тайнствената жена зад фотоапарата.
Била е жена, живяла в мистерия
„Тя била напълно неизвестна. 40 години работи като детегледачка. Винаги се е криела от това, което върши. Казвала е на хората, че работи нещо като детектив. Единствените й спътници в тези разследвания са били децата, които гледа, които са го приемали като игра”, разказва Мудова.
Градски сюжети и истински истории, в които тя улавя пулса на Ню Йорк, Чикаго, Маями и Париж. Работата на Вивиан Майер включва над 120 000 фотографии. Тя е смятана за един от най-емблематичните автори на улична фотография в света.
„Тя е била абсолютно Мери Попинс, докато прави едни от най-забележителните стрийт снимки в историята на фотографията! Не случайно сравняват композициите й с тези на Анри Картие Берсон - създателя на агенция „Магнум””, обяснява Гергана Мудова.
Обективът на Мейер е запечатал актрисата Одри Хепбърн, както и Кърк Дъглас на премиерата на „Спартак” в Чикаго. „Така да се каже откритието на 21-ви век - жена, която е живяла в мистерия, която била изключително дискретна и сега открита за света! Един от най-големите феминисти във фотографията”, определя я Гергана Мудова.
Свързани: Днес откриват фотоизложба на Вивиан Майер в София
Първата фотоизложба у нас на Вивиан Майер “В нейните ръце” се открива на 23 април в СГХГ. Документалният филм за нейния живот, номиниран за "Оскар" през 2015 г., ще се прожектира в пространството на изложбата.
Дата: 23.04.2019
Сподели в
|
Отдавна сме изцяло зависими от интернет за почти всичко, а голяма част от нашата лична информация се съхранява там. Само че, когато животът ни приключи, кой ще изтрие нашите профили или ще се погрижи за личните ни данни?
Отдавна сме изцяло зависими от интернет за почти всичко, а голяма част от нашата лична информация се съхранява там. Само че, когато животът ни приключи, кой ще изтрие нашите профили или ще се погрижи за личните ни данни?
05.12.2021/10:02
Препечатваме коментар на журналистта и евродепутат Иво Христов, който той публикува в своя Фейсбук-профил.
Препечатваме коментар на журналистта и евродепутат Иво Христов, който той публикува в своя Фейсбук-профил.
30.08.2021/20:43
Битката с фалшивите новини премина от фазата на говоренето в етап на реална борба - стана ясно от информацията на компанията Туитър. Имаме стратегия за борба с фалшивите новини, проектът ще се осъществи със съдействието на двете най-големи информационни агенции - Ройтерс и Асошиейтед Прес, съобщиха тази седмица от Туитър.
Битката с фалшивите новини премина от фазата на говоренето в етап на реална борба - стана ясно от информацията на компанията Туитър. Имаме стратегия за борба с фалшивите новини, проектът ще се осъществи със съдействието на двете най-големи информационни агенции - Ройтерс и Асошиейтед Прес, съобщиха тази седмица от Туитър.
11.08.2021/12:37
„Лайв" във facebook, откъдето разбираме новините от деня. Клипче от любимия ни влогър в YouTube. Десетки кадри в Tik Tok. Instagram телевизия. Досега не сме живели в свят с толкова много видеосъдържание. Повечето хора, които се занимават с това, са самоуки, но след романтичното начало на тази ера идва нуждата от професионално обучение.
„Лайв" във facebook, откъдето разбираме новините от деня. Клипче от любимия ни влогър в YouTube. Десетки кадри в Tik Tok. Instagram телевизия. Досега не сме живели в свят с толкова много видеосъдържание. Повечето хора, които се занимават с това, са самоуки, но след романтичното начало на тази ера идва нуждата от професионално обучение.
02.08.2021/14:55
Изследване на медийното финансиране в България и механизмите на неговата отчетност е показало необходимостта от реформиране на медийния регистър. Съдържанието на регистъра за собствеността и финансирането на медиите трябва да се оптимизира и реформира, така че да бъде полезно не само за разследващите и регулаторни органи, но и за самите медии и гражданското общество.
Изследване на медийното финансиране в България и механизмите на неговата отчетност е показало необходимостта от реформиране на медийния регистър. Съдържанието на регистъра за собствеността и финансирането на медиите трябва да се оптимизира и реформира, така че да бъде полезно не само за разследващите и регулаторни органи, но и за самите медии и гражданското общество.
08.07.2021/18:51
|
|
СБЖ внесе в Народното събрание предложения за законодателни промени, които да направят по-прозрачна собствеността на медиите и тяхното финансиране, както и да защитят журналистическия труд. Целта им е да гарантират по-голяма сигурност на журналистите, да помогнат за закрила на медийната среда чрез нов механизъм за подкрепа на печатните издания.
Предложенията и мотивите за тях могат да се видят тук.


Представяме ви
На 8 юни 1972 г. южновиетнамският фотограф Ник Ут заснема покъртителен кадър с пищящо от болка и ужас голо момиченце, обгорено от изсипан над село Чан Банг край Сайгон американски напалм. Какво стои зад разтърсващия образ?
09.06.2022 /20:20 | Автор: Къдринка Къдринова | Източник: baricada.org
От 5 юни насам няма никаква следа от британския журналист Дом Филипс, писал за „Гардиан”, „Вашингтон пост” и „Ню Йорк Таймс”, и от придружаващия го бразилски експерт по коренните амазонски народи Бруно Араужо Перейра. Двамата си били на експедиция в долината Жавари край границата с Колумбия и Перу. Властите са мудни в издирването, а в зоната действат наркотични, златодобивни, дърводобивни, земеделски и бракониерски мафии.
09.06.2022 /18:02 | Автор: Къдринка Къдринова | Източник: baricada.org
В навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност известната българска изкуствоведка, журналистка и познавач на тънкостите на Седмото изкуство Олга Маркова получи най-престижното отличие на Министерство на културата „Златен век“ – звезда.
Отдавна искахме тя да гостува на сайта на СБЖ, но все нещо се случваше. Тези дни Олга Маркова намери време да разговаряме с нея за българската журналистика, изкуство и кино, за нейните срещи със звездите от големия екран, за разговорите ѝ с тях и незададените въпроси.
09.06.2022 /09:38 | Автор: Розалина Евдокимова | Източник: СБЖ
Снежана Тодорова, Соня Алексиева, Енчо Господинов, Иван Тодоров, Красимира Дионисиева нанизаха пъстра броеница от спомени за големия журналист, писател и пътешественик Ясен Антов на сбирка в негова памет, организирана от журналистическото дружество „Пътешествие и туризъм”. Включи се и синът му Траян Антов, известен спортен журналист, а специален видеопоздрав отправи и внучката му Мария, студентка в Амстердам.
27.05.2022 /16:30 | Автор: Къдринка Къдринова | Източник: СБЖ
Спомени и архиви
Журналисти, а не научни работници първи разясняват на широката публика произхода на името на Плевен.
20.06.2022 /18:19 | Автор: Иван Каневчев | Източник: СБЖ
Явор Чучков търси подкрепа за издигане на паметник на своя прадядо Ефрем Чучков (1870-1923) - един от ръководителите на българската организация ВМОРО/ВМРО, най-големият приятел и съратник на Гоце Делчев.
05.06.2022 /17:24 | Автор: Явор Чучков | Източник: СБЖ
Акценти и позиции
Недопустимо е – особено за европейци – да се забравят думите на Волтер: „Може да не съм съгласен с това, което казваш, но докато съм жив, ще защитавам правото ти да го казваш”. Повтаряме и подчертаваме: спусканите от ЕС забрани за достъп до медийни източници, обявявани за пропагандни, погазват гражданските свободи в обществото и пречат на професионалната работа на журналистите.
07.06.2022 /18:49
В деня в памет на великия поет, публицист, революционер и на всички, паднали за свободата и независимостта на България, нека отново сверим посоката си със завещания от тях морален и духовен кодекс.
02.06.2022 /08:00
Нека поднесем цветя и се поклоним пред великото дело на светите братя Кирил и Методий, дарили ни с азбуката и с извисяващата сила на просветата.
23.05.2022 /15:54
Мнения
Размисли по повод два телевизионни концерта в празничните дни.
26.04.2022 /15:08 | Автор: Лозан Такев | Източник: СБЖ
Министерството на културата отказа да подпомогне с 2000 лв. издаването на сборник с лирика на поета, написал „Една българска роза”, по повод неговата 95-годишнина, защото там не са чували за него.
19.04.2022 /20:09 | Автор: Лозан Такев | Източник: СБЖ
В момента онлайн: 21 гости
|