Евгений Тодоров си спомня с носталгия за Пловдив
08.12.2017 /15:38 | Автор : Емилия Антова | Източник: БНР |
Големина на шрифт: a a Отпечатай:  |
Евгений Тодоров е бил бакалин, търговиц, кръчмар и какво ли не още Фантастични хора са живели в Пловдив. Уви, повечето са забравени. Така представи пред слушателите на БНР двутомника си „Запомнете Пловдив“ неговият автор Евгений Тодоров – журналист, драматург, режисьор и блогър от града под тепетата. Книгата съдържа изключителни спомени от 30-те до 70-те и 80-те години, натрупани от интервюта с граждани в рубриката „Запомнете Пловдив“ на телевизионно предаване по местната обществена телевизия, които авторът е събирал в продължения на десетилетия:
"Продължих да събирам и до ден днешен събирам спомени и така, дето се казва, минаха 7-8 години от живота ми в описание на онзи град, който вече го няма", припомня си Тодоров.
Въз основа на наблюденията си през годините, когато е събирал спомените, авторът е направил изводи за начина, по който се формира човешката памет:
Главни герои са обикновените хора
"В тези разкази с много истории почти няма спомени за първия секретар на партията, за кмета, за тези хора, които бяха на първите страници на вестниците. А са запазени спомените за чешити, за хора, които никога не са били обект на внимание. Така че между официалната история и историята, която се предава от ухо на ухо, от поколение на поколение, има голямо разминаване", посочва Тодоров.
Авторът на „Записки по българския преход“, „Тайни писма до Бойко Борисов“, „Наръчник на носталгика“ и „Особености на филибелийския характер“ разкрива и един от големите проблеми на Пловдив:
Оказа се, че този град – велик, най-стар в Европа – има голям проблем. И когато дойде турист или чужденец или какъвто и да е, и каже: „Искам да опитам нещо пловдивско“, се оказва, че пловдивските кулинарни традиции по ред причини са прекъснати. Така че посъбрах оттук-оттам още спомени за старите кръчми, за старите менюта...
Имам основание да смятам, че няколко неща са открити в пловдивските кръчми – като така наречената принцеса (филия с кайма), която се е родила за пръв път в една пловдивска кръчма – „Тихият кът“. Млечната салата тръгна от Пловдив към София - в това съм сигурен – и още няколко пловдивски кръчмарски специалитета, които за съжаление много трудно се откриват в днешното меню. Днешното меню стана много интернационално.
В заключение Тодоров разкри, че книгата му е най-търсена в чужбина и преди дни е изпратил 30 бройки за САЩ и 5 бройки за Париж. Читателите му в чужбина са емигранти от Пловдив и този тип книги явно ги връщат в тяхната младост.
Свързани: Евгений Тодоров представя днес нова книга за Пловдив
На 5 декември от 18,00 ч. в Културен център „Тракарт“ в Пловдив, в подлез „Археологически“, ще бъде представена най-новата, четвърта книга на журналиста Евгений Тодоров от поредицата „Запомнете Пловдив“.
Дата: 05.12.2017
Сподели в
|
Властите в Мианма предявиха обвинения срещу шестима журналисти, които може да получат до 3 години затвор за нарушаването на закон за обществения ред, предаде АП.
Властите в Мианма предявиха обвинения срещу шестима журналисти, които може да получат до 3 години затвор за нарушаването на закон за обществения ред, предаде АП.
04.03.2021/09:04
БТА получи най-високото отличие на Съюза на народните читалища (СНЧ) - специалната "Златна звезда". Отличието беше връчено на генералния директор на БТА Кирил Вълчев от председателя на СНЧ Николай Дойнов.
БТА получи най-високото отличие на Съюза на народните читалища (СНЧ) - специалната "Златна звезда". Отличието беше връчено на генералния директор на БТА Кирил Вълчев от председателя на СНЧ Николай Дойнов.
02.03.2021/09:02
Общинското радио на Горна Оряховица от 1 март започва да се излъчва в ефир. Информацията от общината ще достига до слушателите от ефира на радио „Резонанс“ на честота 88, 9 MHz в интервала между 15 ч. и 16 ч. в делнични дни.
Общинското радио на Горна Оряховица от 1 март започва да се излъчва в ефир. Информацията от общината ще достига до слушателите от ефира на радио „Резонанс“ на честота 88, 9 MHz в интервала между 15 ч. и 16 ч. в делнични дни.
01.03.2021/09:01
Facebook планира да инвестира допълнителни 1 млрд. долара в медийната индустрия през следващите 3 години, като израз на ангажимент към журналистиката.
Facebook планира да инвестира допълнителни 1 млрд. долара в медийната индустрия през следващите 3 години, като израз на ангажимент към журналистиката.
27.02.2021/12:03
Излезе извънреден брой на сп. "ЛИК", издание на БТА, посветен на наскоро отишлия си генерален директор на агенцията Максим Минчев.
Излезе извънреден брой на сп. "ЛИК", издание на БТА, посветен на наскоро отишлия си генерален директор на агенцията Максим Минчев.
26.02.2021/13:00
|
|
СБЖ внесе в Народното събрание предложения за законодателни промени, които да направят по-прозрачна собствеността на медиите и тяхното финансиране, както и да защитят журналистическия труд. Целта им е да гарантират по-голяма сигурност на журналистите, да помогнат за закрила на медийната среда чрез нов механизъм за подкрепа на печатните издания.
Предложенията и мотивите за тях могат да се видят тук.



Представяме ви
За това каква е Руско-турската война1877-1878 г. през погледа на военните кореспонденти е писано и разказвано неведнъж. Но въпреки много написаното винаги се намира и нещо ново, малко известно или любопитно, свързано с професията военен кореспондент. В написаното по случай днешния наш празник на свободата ще ви разкажа за две известни персони, които са отразявали Руско-турската война от първия до последния й ден. Единият е известен несамо като майстор на баталното изобразително изкуство, а и като талантлив писател. Василий Верешчагин е отразявал войната несамо на платно, а и като кореспондент. Другият е американският журналист Едеуард Кинг.
02.03.2021 /19:16 | Автор: Розалина Евдокимова | Източник: СБЖ
Дали от мъдрост или пък от нужда нашият народ е измислил куп поговорки, които и до днес ни служат. Сред тях са: „Крушата не пада по-далеч от дървото“ или пък „Кръвта вода не става“. И двете се отнасят най-добре и за Елена Хайтова, която освен фамилията, е наследила от именития си баща и дарбата да реди думите така,че написаното от нея да се помни и търси.
28.02.2021 /11:16 | Автор: Розалина Евдокимова | Източник: СБЖ
Днес се навършват три години, откакто ни напусна завинаги голямата журналистка, латиноамериканистка и преподавателка проф. Пенка Караиванова (1931-2018 г.). По този повод припомняме нейно уникално интервю с големия бразилски писател Жоржи Амаду (1912-2001 г.), взето в Сао Пауло през 1968 г.
24.02.2021 /17:16 | Автор: Пенка Караиванова | Източник: СБЖ
Преди известно време случайно попаднах на един репортаж в телевизията майка за журналиста от Велико Търново Ангел Ганцаров. Оказа се, че той е интересна птица в най-добрия смисъл на тази дума. Защото години наред колекционира вестници и в сбирката си е натрупал над 7 хиляди броя, сред които има и уникални издания на българската и световната журналистика. И не само това прави Ганцаров притегателен образ за нас, неговите колеги. Той е автор и на излязлата през миналата година книга и „Великотърновската журналистика 1878 – 2020 г.”, в която разказва за славните години на вестникарството в царствената българска столица.
20.02.2021 /12:48 | Автор: Розалина Евдокимова | Източник: СБЖ
Спомени и архиви
Хумористичното издание, което празнува 75 години, припомня епизоди от своята история.
23.02.2021 /13:02 | Източник: Стършел
На 28 януари се навършват 125 години от смъртта на Иван Добровски – един от изявените наши дейци, който със своята богата култура, с просветителската и журналистическата си дейност оставя трайна диря във възрожденската ни история, както и в първите години от развитието на младата българска държава.
28.01.2021 /11:05 | Автор: Атанас Коев | Източник: desant.net
Акценти и позиции
По повод националния празник 3 март и 143-ата годишнина от Освобождението на България и края на Руско-турската освободителна война председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова поздравява колегията.
03.03.2021 /00:30
Председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова честити на колегията идещото пролетно обновление и отправя пожелания за здраве, енергия и промени към добро.
01.03.2021 /09:04
В деня на възпоменанието за Апостола на свободата Васил Левски нека и хората на словото, призвани да са обществената съвест, сверят отново пътя си със заветите му. И да не забравяме думите и на другия ни герой от същата възвисяваща епоха Христо Ботев: „Свободата е мила, истината е свята”
19.02.2021 /15:30
Мнения
Ако човекът не бе открил думите, как ли щеше да изглежда сега? „Божият дар” го изведе от джунглата и тъмнината, научи го да вижда в себе си. И човекът се възгордя. Заключи тайнствените знаци в скъпи ковчежета със седем печата, превърна ги в магия за невежеството. Превърна ги във власт.
02.03.2021 /12:56 | Автор: Петя Пейчева | Източник: СБЖ
Преди тридесет години, в края на февруари 1991 година, някой дръзко реши, че нужда от български младежки печат няма! Всекидневникът „Младеж“ и вестник „Пулс“ бяха хладнокръвно убити!
21.02.2021 /09:45 | Автор: Валентин Колев | Източник: СБЖ
В момента онлайн: 13 гости
|