„С хвалебни венци да увенчаем славните Седмочисленици, Кирил и Методий, Климент и Наум, Сава, Горазд и Ангеларий, изгрели като светила и благовестили ни Триединия Бог. Вие, непоклатими стълбове и Боговдъхновени поборници за нашата реч, прогонили езическото бесовско учение, молете се на Христа Бога да утвърди нашата Църква и да дарува на душите ни велика милост.“
Започвам с този празничен тропар, посветен на светите просветители, защото скоро на хиляди километри от нас в най-хубавите майски дни, когато отбелязваме Деня на славянската писменост и култура, ще се състои едно много родолюбиво дело.
Далеч на север, в Тюмен, български и руски журналисти ще отбележат този толкова важен празник на покровителите на Европа равноапостолните братя Кирил и Методий. Делегация от българска страна начело с председателя на УС на СБЖ Снежана Тодорова и членове на ръководството на Съюза ще посети тази руска област от 23 до 27 май. Инициативата е на партньорския Съюз на журналистите на Тюменска област, с който СБЖ има подписан договор за сътрудничество. „Идеята за това наше посещение е да можем
заедно да отпразнуваме 24 май - Деня на славянската писменост и култура
– каза за сайта на СБЖ Снежана Тодорова. – Но най-важното е, че нашите колеги от Тюмен желаят заедно с нас – българските журналисти, да открием и осветим мозаечната икона на светите братя Кирил и Методий, поставена на стената на един от най-големите манастири в Русия - Абалакския мъжки манастир, намиращ се в гр. Тоболск, известен като духовния център на Русия.“
Иконата е вече готова и чака гостите, които да й се поклонят по време на освещаването. Златоръкият творец от Екатеринбург Иван Бурлаков е направил мозаечната икона, влагайки в нея несамо таланта си, но и душата и сърцето. Щастлива бях, когато само минути след като той я завърши ми прати известие и снимката. Беше ми написал: „Слава Богу! Готова е! Иконописта не е суетно занимание!“ Да си призная, това ме зарадва повече, отколкото някакви други победи в страната ни през тези дни.
Програмата, посветена на празниците на духовността и културата в Тюменска област, в които ще участват и българските гости, е пребогата, дали поради прочутото гостоприемство на хората от Севера, които винаги те посрещат като свой близък, или пък по протокол, това не е чак толкова важно, защото тя е подчинена на емоциите и на преклонението пред светите творци на славянското слово. „Нашите колеги журналисти, членове на УС на СБЖ, ще могат да разкажат за това как се тачи 24 май в България на конференция, посветена на този празник – казва Снежана Тодорова. - Ще имаме възможност да говорим и за православието и средствата за масова информация, тема, която руските колеги ще обсъжда по време на втория ден на конференцията в Тоболск, в рамките на провеждащият се там Регионален фестивал на православната журналистика.“
Домакините са поканили да участват и български духовници, защото е редно по време на освещаването на мозаечната икона на св. св. Кирил и Методий заедно с руския духовник да има и представител на българското духовенство.
От българска страна участието ще е несамо в дискусиите и кръглите маси по различни теми в областта на журналистиката. Още първия ден Снежана Тодорова ще участва в срещата на журналистите от Тюмен, която ще се състои в Дома на журналистите. Тя за втори път ще е гост на руските колеги и споделя,че те имат много сериозна журналистическа гилдия и сериозни издания. За наша радост, голяма част от
работещите в местните медии са свързани с България
и по произход. Това е така,защото преди години, по времето на Съветския съюз, връзките с този край били много активни, тъй като в Тюмен се намират големи залежи на нефт и газ и там са работили много българи. Сред мнозината останали и създали семейства там е и правнукът на известния български поборник Олимпий Панов – журналистът Тодор Воински, който работи в едно от тюменските издания.
И тъй като наскоро отбелязахме Деня на победата, Снежана Тодорова припомня за сайта, че именно идеята за „Безсмъртният полк“ е дадена от тюменските журналисти. И пак те са инициатори да бъдат събрани средства и издигнат паметник на загиналите журналисти по време на изпълнение на служебния си дълг. На него е изобразен фотожурналистът Александър Ефремов, загинал по време на войната в Чечня през 2000 година. Един човек, едно име, превърнали се в символ на журналистите, загинали при изпълнението на служебните си задължения. Днес, когато руските журналисти разберат за поредните техни колеги, които не са се върнали у дома, не пропускат да се съберат в подножието на паметника „Живот за истината“, издигнат в град Тоболск и изобразяващ Александър Ефремов, нарамил репортерската си чанта и камера, да тича към поредното събитие.
Така става и с иконата на св. св. Кирил и Методий. Тя ще е втората, която ще се появи на стената на Абалакския манастир. Преди време Съюзът на журналистите на Тюмен успява да събере пари и да отлеят камбана, която наричат Камбаната на гласността. Тя е в камбанарията на манастира. В стената, която обгражда обителта, има много красива мозаечна икона на св. Нестор Летописец, изработена по инициатива на журналистическата общност в Тюмен, тъй като светецът е покровител на руските журналисти. Малко преди Снежана Тодорова за посети за първи път Тюмен, оттам й съобщават за желанието на тюменските колеги до св. Нестор Летописец да се появи мозаечна икона на равноапостолните братя Кирил и Методий и тя им занася няколко фотографии на мозаечните икони на светите братя от черквата „Сан Клементе“ в Рим и от Охрид. Днес вече тя е факт и ще бъде осветена в Деня на славянската писменост и култура.