Какви обезщетения се полагат при прекратяване на трудовото правоотношение по време на майчинство

16.03.2017 /19:12 | Автор : Андрей Александров | Източник: СБЖ Големина на шрифт: a a    Отпечатай:


Андрей Александров, доктор по трудово и осигурително право

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

ВЪПРОС:

На какви обезщетения ще има право работничка или служителка в отпуск по майчинство, ако трудовото й правоотношение бъде прекратено в този период?

ОТГОВОР:

Майчинството по смисъла на трудовото и осигурителното ни законодателство включва три елемента, последователно развиващи се във времето: бременност, раждане и отглеждане на малко дете. Всеки от тях е свързан с различни права за лицата, а евентуалното прекратяване на трудовото правоотношение ще има различни последици.

Бременност и раждане

Бременността е основание за предварителна закрила срещу уволнение на работничката или служителката. Съгласно чл. 333, ал. 5 КТ бременна работничка или служителка, както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро, може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12 КТ, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6 КТ. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 КТ (т.е. при дисциплинарно уволнение) уволнението може да стане само с предварително разрешение на инспекцията по труда. Следва да се обърне изрично внимание, че служителката може да ползва тази закрила само след изрично уведомяване на работодателя за състоянието си с представяне на надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи (чл. 313а КТ). Предварителната закрила при уволнение не се прилага, ако трудовият договор бъде прекратен от работодателя в рамките на изпитателен срок.

За нуждите на осигурителното право (и по-точно за изплащане на обезщетение при бременност и раждане) значението на бременността се проявява 45 календарни дни преди предполагаемата дата на раждането, определена от медицинските специалисти. За трудовото право това е моментът, от който започва ползването на отпуска за бременност и раждане по чл. 163 КТ, с обща продължителност от 410 календарни дни. Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 КТ (поради закриване на предприятието).

Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Обезщетението се изплаща за сметка на фонд “Общо заболяване и майчинство” на държавното обществено осигуряване. Майката има право на това обезщетение за целия срок от 410 календарни дни.

При прекратяване на правоотношението – основание за осигуряване през време на получаване на обезщетение за бременност и раждане (напр. ако работничката или служителката бъде уволнена на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 КТ, трудовият договор бъде прекратен по взаимно съгласие и т.н.), на осигурената се изплаща парично обезщетение до изтичане на срока на обезщетението за бременност и раждане, т.е. до края на периода от 410 дни. В този случай обаче няма да възникнат правата, свързани с отглеждането на малко дете.

Отглеждане на малко дете

След изтичането на отпуска за бременност и раждане по чл. 163 КТ, респ. на срока на обезщетението за бременност и раждане от държавното обществено осигуряване, майката (или с нейно съгласие – бащата/ един от техните родители, работещи по трудово или приравнено правоотношение) има право на допълнителен платен отпуск за отглеждане на малко дете. Срокът е до навършване на двегодишна възраст на детето. Обстоятелствата, свързани с ползването на това право, се удостоверяват с декларация от майката и акт за раждане на детето.

Продължителността на изплащането на обезщетението за отглеждане на малко дете от общественото осигуряване е определена чрез едноименния отпуск по КТ. Размерът на обезщетението от общественото осигуряване се определя със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. За 2017 г. този размер е 340 лв. Обезщетенията се изплащат въз основа на молба - декларация от осигуреното лице, която се подава чрез работодателя до НОИ.

През периода на отглеждане на малко дете майката също ползва закрила при уволнение, но в по-ограничен обем: работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст, може да бъде уволнена в случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 КТ само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай.

При прекратяване на правоотношението – основание за осигуряването, се прекратява и изплащането на обезщетението за отглеждане на малко дете от общественото осигуряване, защото след прекратяването на правоотношението е изключено ползването на отпуск, по време на който да се дължи обезщетение.

В случай че правоотношението – основание за осигуряване бъде прекратено през този период, мислимите възможности за компенсиране на изгубените доходи на майката са следните:

1. чрез обезщетенията от работодателя, дължими във връзка с прекратяването на трудовото правоотношение и в зависимост от основанието за прекратяване;

2. чрез обезщетението за безработица от държавното обществено осигуряване – За получаването на такова обезщетение е необходимо майката да се регистрира като безработна, т.е. да декларира готовността си да започне предложената й от АЗ подходяща работа. Тази регистрация е предпоставка за регистрацията в НОИ и изплащането на обезщетения за безработица. Размерът на обезщетението и периодът на неговото изплащане са определени в чл. 54а и сл. от Кодекса за социално осигуряване и най-общо зависят от основанието за прекратяване на трудовия договор, натрупания осигурителен стаж и загубения доход. Минималният период за изплащане на обезщетението е 4 месеца.

3. чрез семейни помощи по Закона за семейни помощи за деца – по принцип такива помощи се изплащат, ако средномесечният доход на член от семейството за предходните 12 месеца е по-нисък или равен на дохода, определен за целта в Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година (за 2017 г. – 400 лв.) С други думи, ако в резултат на прекратяването на трудовия договор на майката семейството изпадне в тежко материално положение, е възможно да възникне правото на такива помощи.

 

 

Сподели в
 

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря доцентът по трудово и осигурително право Андрей Александров

16.02.2018/14:43

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

29.05.2017/21:46

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

29.04.2017/20:58

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

31.03.2017/08:25

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

16.03.2017/19:12
 Реклама

 Събития в СБЖ

 Правни въпроси и отговори

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря доцентът по трудово и осигурително право Андрей Александров

16.02.2018 /14:43 | Автор: Андрей Александров | Източник: СБЖ

 Акценти и позиции

По повод ареста на фоторепортера Веселин Боришев при изпълнение на журналистическите му задължения и по повод кризисната ситуация около радиоводещата Силвия Великова, председателката на УС на СБЖ Снежана Тодорова настоява да бъде даден ход на внесените от над две години в НС предложения на СБЖ за законодателни промени в защита на свободата на словото, журналистическия труд и журналистическите права.

14.09.2019 /20:51

По повод ареста на бившия главен редактор на в. „Дума” Юрий Борисов на 9 септември и повдигнатото на 10 септември обвинение за шпионаж срещу бившия издател на същия вестник Николай Малинов, председателят на УС на Съюза на българските журналисти Снежана Тодорова заяви пред сайта на СБЖ следното:

10.09.2019 /20:13

В Деня на международната журналистическа солидарност председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова припомня заветите на чешкия журналист и антифашист, екзекутиран от Гестапо на 8 септември 1943 г., и апелира за единение на всички, на които са скъпи свободното слово, морала, хуманността и мира.

08.09.2019 /18:35

 Мнения

Няма да забравя с какво всеобщо възмущение навремето целокупният български телевизионен зрител посрещна решението на ръководството на БНТ да „модернизира” по европейски и световен тертип заставката на „По света и у нас”, като замени живото, действено въртяшо се земно кълбо като символ на събитията през деня, с друг модерен, статичен дизайн. Тогава неспокойният дух на Тамара Джеджева избухна, мисля, че беше по времето, когато работехме в „Поглед”, с гневната филипика „Върнете ни кълбото!” И то отново се завъртя пред очите ни...

16.09.2019 /19:11 | Автор: Иван Василев | Източник: СБЖ

Справедлив, но едностранчив е гневът срещу премиера заради отвинтената апаратура, която да попречи на журналистите да задават въпроси на общата му пресконференция с новата шефка на ЕК. Гостенката е не по-малко оплескана от „любезността” на домакина. И тази дама ще брани свободата на словото в Брюксел?!

03.09.2019 /16:34 | Автор: Къдринка Къдринова

 
 

В момента онлайн: 36 гости

Бързи връзки