Колко дни отпуск могат да останат неизползвани и да се прехвърлят за друга година

28.02.2017 /20:25 | Автор : Андрей Александров | Източник: СБЖ Големина на шрифт: a a    Отпечатай:


Андрей Александров, доктор по трудово и осигурително право

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

ВЪПРОС:

Колко дни платен годишен отпуск могат да останат неизползвани и прехвърлени за ползване в следващи календарни години? Има ли ограничение докога могат да се ползват тези дни?

ОТГОВОР:

През 2010 г. бяха приети изменения в Кодекса на труда, с които беше възстановено едно решение, познато на трудовото ни законодателство до 1993 г. – придобитото, но неизползвано право на платен годишен отпуск да се погасява по давност. Предвидено беше също неизползваният до 01.01.2010 г. платен годишен отпуск за предходни календарни години да може да се ползва само до 31.12.2011 г.

Няколко месеца по-късно Конституционният съд обяви част от измененията за противоконституционни, както и тяхното несъответствие с редица международни актове, по които България е страна (Решение на КС № 12 от 11.11.2010 г.). По този начин отпадна правилото, че неизползваните отпуски за предходни години могат да се използват само до края на 2011 г. Аргументите на съда се свеждаха основно до недопустимост на загубването на вече придобити права. Остана в сила обаче новият ред за ползване и отлагане на ползването на платения годишен отпуск: възможността за упражняване на правото се погасява след изтичане на две години от края на годината, за която се полага отпускът. Така например отпускът за 2014 г. по общо правило се погасява по давност на 31.12.2016 г.

Когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 1 КТ, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му (чл. 176а, ал. 2 КТ). Такъв ще е случаят, когато поради ползване на друг вид отпуск не е било възможно използването на част или на целия платен годишен отпуск в календарната година, за която се е полагал (напр. ползване на отпуски за бременност, раждане, отглеждане на малко дете). Ако през 2014 г. служителка е започнала използването на отпуск по майчинство и се е върнала на работа през 2016 г., когато детето й е навършило 2- годишна възраст, давността за ползване на натрупаните междувременно отпуски ще започне да тече от края на 2016 г.

От всичко казано по-горе следва, че правният режим на погасяването на платения годишен отпуск по давност е различен в зависимост от годината, в която е възникнало правото на отпуск:

- За отпуските от 2009 и предходните години не се прилага правилото за погасяване по давност и те могат да се ползват докато трудовото правоотношение съществува, респ. да бъдат компенсирани парично при прекратяването му.

- От 2010 г. важат общите правила за погасяване на платения годишен отпуск с двегодишна давност.

Следва да се отбележи, че Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО) предвиждаше възможност за включване на неизползвания до 1 януари 2010 г. платен годишен отпуск за предходни календарни години в графика за ползването на отпуските в предприятието. Тази възможност отпада след измененията в трудовото законодателство от 2015 г., с които беше премахнато задължението на работодателите да утвърждават графици за ползването на отпуски. Понастоящем следва да се приеме, че неизползван отпуск, правото на който е възникнало преди 01.01.2010 г., може да се ползва винаги по споразумение между страните по трудовото правоотношение, докато то съществува.

 

Що се отнася до отложените отпуски от предишната година, по принцип работодателят е длъжен да осигури ползването им през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полагат. Казано с други думи, отложеният отпуск от 2016 г. следва да се използва до края на месец юни 2017 г. Ако работодателят не изпълни това свое задължение, работникът или служителят придобива правото сам да определи времето на ползване на отпуска, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително (чл. 176, ал. 2 – 3 КТ). При всички случаи е препоръчително да се внимава с отлаганията, за да не се погаси отпускът по давност.

 

Разпоредбата на чл. 37а НРВПО задължава работодателите в началото на всяка календарна година, но в срок не по-късно от 31 януари, да уведомят писмено всеки работник или служител за размера на платения годишен отпуск, който има право да ползва през календарната година, включително отложен или неизползван от предходни календарни години.

Сподели в
 

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря доцентът по трудово и осигурително право Андрей Александров

16.02.2018/14:43

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

29.05.2017/21:46

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

29.04.2017/20:58

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

31.03.2017/08:25

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря докторът по трудово и осигурително право Андрей Александров

16.03.2017/19:12
 Реклама

 Събития в СБЖ

 Правни въпроси и отговори

На въпроси, засягащи трудовите права на журналистите, отговаря доцентът по трудово и осигурително право Андрей Александров

16.02.2018 /14:43 | Автор: Андрей Александров | Източник: СБЖ

 Акценти и позиции

В съвместно съобщение на Международната и Европейската федерация на журналистите (IFJ/EFJ), разпространено до всички техни членове, федерациите подкрепят призива на СБЖ по-добра защита на правата на журналистите и свободата на словото в хода на обществения дебат около избора на главен прокурор.

21.08.2019 /10:26

Становищата и изявите на прокурорски среди и организации, включително и лично на единствения кандидат за нов главен прокурор, насочени срещу критични медийни публикации относно процесите около избора за този ключов пост, подхранват още повече съществуващото обществено безпокойство за устоите на демократичната и правова държава у нас, сочи в своя декларация УС на СБЖ.

09.08.2019 /14:20

В своя декларация УС на СБЖ напомня, че с този избор е нарушен член 25 от Закона за радио и телевизия, в който съществува изискване за професионален опит, обществен авторитет и професионално признание на членовете на СЕМ. Същото изискване съществува и в Закона за хармонизация на българското и европейското законодателство.

22.07.2019 /19:39

 Мнения

В тия редове няма да прочетете и дума за частните телевизии и радиостанции. Те си имат чорбаджии и – решат ли – могат да си излъчват каквито щуротии им хрумнат. Най-страховитото, което може да ги сполети, е да платят някой и друг лева глоба...

31.07.2019 /18:28 | Автор: Иван Тодоров | Източник: СБЖ

Като тазгодишна носителка на това отличие, връчвано от БСП, недоумявам от последвала статия срещу мен от ръководните среди на същата партия. В нея думите ми след моето награждаване са изопачени, а казаното от мен е определено като „провокация”. Само защото съм посмяла откровено да споделя свое мнение за важни обществени процеси. А уж точно заради това са ме наградили...

31.07.2019 /11:42 | Автор: Къдринка Къдринова | Източник: СБЖ

 
 

В момента онлайн: 72 гости

Бързи връзки