ЕК преценява с какво може да помогне за спасяване на Радио „Свободна Европа"

  • 18.03.2025
  • БТА/СБЖ/ Еuronews/ The Guardian
Снимка: Архив

Европейската комисия прави задълбочена оценка как може да помогне в случая с Радио „Свободна Европа", съобщи днес еврокомисарят по въпросите на търговията Марош Шефчович на пресконференция след заседание на Съвета на ЕС по общи въпроси.

ЕК съжалява за спирането на финансирането на медия, разпространяваща свободна и честна информация. Това е само един от засегнатите проекти, добави той, цитиран от БТА.

Полският министър по европейските въпроси Адам Шлапка от името на Полското председателство на Съвета на ЕС посочи, че идеята радиото да продължи работа със средства, осигурени от ЕС или от отделни европейски държави, е интересна. Очаквам подкрепа от повече държави, засега сме само в началото на процеса, поясни министърът.

Поддържането на Радио Свободна Европа

Министрите от правителството на Европейския съюз обсъждат начини за поддържане на продемократичната медия, след като администрацията на Тръмп спря субсидиите през уикенда, съобщава Еuronews.

Сега, когато Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) стана жертва на мащабни съкращения на финансиране от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, бъдещето на продемократичната медия е неясно.

Чешката република, която е домакин на радио "Свободна Европа" от 25 години, въпреки че корпоративният й щаб е във Вашингтон, води усилията за поддържане на мрежата жива.

Чешкият външен министър Ян Липавски призова ЕС да активизира и подкрепи самата RFE/RL, за което ви информира вече сайтът на СБЖ.

След като той повдигна въпроса по време на срещата на външните министри в Брюксел в понеделник, във вторник правителствените министри на ЕС обсъдиха начините за поддържане на RFE/RL.

Министърът по европейските въпроси на Швеция Джесика Розенкранц настоя за необходимостта да се гарантира, че „Радио Свободна Европа наистина ще продължи да бъде важен глас за свобода и демокрация, особено на местата, където е най-необходимо“.

„Швеция насърчава всички страни и (Европейската) комисия наистина да проучат какво можем да направим по отношение на финансирането, за да сме сигурни, че ще продължим да имаме силно радио „Свободна Европа“, каза тя пред репортери в Брюксел преди срещата.

В понеделник върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас припомни влиянието, което мрежата е оказала върху нея, докато е израснала в Естония, която е била част от Съветския съюз, когато е била дете, пише The Guardian.

„Тъжно е да чуя, че САЩ оттеглят финансирането си“, каза Калас пред репортери, след като председателства среща на външните министри на ЕС. „Идвайки от другата страна на Желязната завеса, всъщност (от) радиото получихме много информация“, каза тя. „Така че това беше фар на демокрацията, много ценен в това отношение.

Но намирането на финансиране може да се окаже трудно.

За това дали ЕС може да „запълни празнотата, която САЩ напускат“, Калас каза, че „отговорът на този въпрос не е автоматичен, защото имаме много организации, които идват със същото искане“. Все пак Калас добави, че „наистина имаше натиск от външните министри да обсъдят това и да намерят пътя“.

По публикацията работи Майя Любомирска

 

 

 

Свят