Разнопосочни са реакциите по света на решението на америкнаския президент Доналд Тръмп да съкрати финансирането на „Гласът на Америка“(VOA) и Радио Свободна Европа/ Радио Свободна Азия.
Както вече ви информира сайтът на СБЖ, решението засяга хиляди служители - около 1300 служители са пуснати в платен отпуск само в Гласът на Америка (VOA) след изпълнителната заповед от петък.
Чехия реагира остро и предложи на Европейската комисия да вземе такова решение по темата, че да може РСЕ да продължава да излъчва, за което също ви информира вече сайтът на СБЖ.
В пространна информация днес ВВС съобшава, че китайските държавни медии приветстват хода на Доналд Тръмп да намали публичното финансиране за новинарските издания Гласът на Америка и Радио Свободна Азия.
Критиците нарекоха този ход пречка за демокрацията, но пекинският държавен вестник Global Times осъди VOA за „ужасния му опит" в репортажите за Китай и каза, че „сега е бил изхвърлен от собственото си правителство като мръсен парцал", пише ВВС.
Белият дом защити този ход, заявявайки, че той ще „гарантира, че данъкоплатците вече няма да бъдат на куката за радикална пропаганда".
Съкращенията на Тръмп са насочени към Агенцията за глобални медии на САЩ (USAGM), която се подкрепя от Конгреса и финансира засегнатите новинарски издания, като VOA, Radio Free Asia (RFA) и Radio Free Europe.
Тези медии спечелиха международно признание за своите репортажи на места, където свободата на печата е силно ограничена или несъществува..
Въпреки че властите в някои от тези страни блокират излъчванията - VOA например е забранен в Китай - хората могат да ги слушат на късовълново радио или да заобиколят ограниченията чрез VPN.
RFA често съобщава за репресиите срещу човешките права в Камбоджа, чийто бивш авторитарен владетел Хун Сен приветства съкращенията като „голям принос за елиминирането на фалшивите новини“.
Репортажите на VOA за дезертьори от Северна Корея и предполагаемото прикриване на смъртните случаи от Covid спечелиха награди.
Китайският Global Times приветства съкращенията, наричайки VOA "фабрика за лъжи". „Тъй като все повече американци започват да пробиват своите информационни пашкули и да виждат реален свят и многоизмерен Китай, демонизиращите разкази, разпространявани от Гласа на Америка, в крайна сметка ще се превърнат в посмешище“, се казва в редакционна статия, публикувана в понеделник.
Ху Сиджин, бивш главен редактор на Global Times, написа: „Гласът на Америка беше парализиран! Както и Радио Свободна Азия, което беше също толкова злобно към Китай. Това е страхотна новина.“
Националният пресклуб, водеща представителна група за американски журналисти, заяви, че заповедта "подкопава дългогодишния ангажимент на Америка за свободна и независима преса".
Основан по време на Втората световна война, отчасти за да се противопостави на нацистката пропаганда, VOA достига до около 360 милиона души седмично на близо 50 езика. През годините е излъчвал в Китай, Северна Корея, Куба и бившия Съветски съюз.
Директорът на VOA Майкъл Абрамовиц каза, че заповедта на Тръмп е затруднила VOA, докато „противниците на Америка, като Иран, Китай и Русия, влагат милиарди долари в създаване на фалшиви разкази за дискредитиране на Съединените щати“.
Междувременно Чехия призова Европейския съюз да се намеси, за да може да поддържа Радио Свободна Европа. РСЕ прави репортажи на 27 езика от 23 страни, достигайки до повече от 47 милиона души всяка седмица.
Главният изпълнителен директор на RFA Бей Фанг каза в изявление, че организацията планира да оспори заповедта. Намаляването на финансирането на тези медии е „награда за диктатори и деспоти..., които не биха искали нищо по-добре от това влиянието им да остане безконтролно в информационното пространство“, каза той.
RFA стартира през 1996 г. и достига до близо 60 милиона души всяка седмица в Китай, Мианмар, Северна Корея, Камбоджа, Виетнам и Лаос.
В Китай също излъчва на малцинствени езици като тибетски и уйгурски, освен английски и мандарин.
„(Заповедта на Тръмп) не само лишава от избирателни права почти 60 милиона души, които се обръщат към докладите на RFA на седмична база, за да научат истината, но също така облагодетелства противниците на Америка за наша собствена сметка“, отбеляза г-н Фанг.
Извън Китай тези, които са слушали VOA и RFA през годините, изглеждат разочаровани и притеснени.
"Ако свободният свят избере да мълчи, тогава гласът на диктатора ще стане единственото ехо в света.", пише ВВС=
М.Л.
Енчо Господинов: Телевизионният опиум
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.