ВКС прекрати дело шамар срещу известен журналист

  • 15.03.2025
  • segabg.com
Росен Босев

Върховният касационен съд (ВКС) сложи точка на случай с 10-годишна давност, по който България беше осъдена в Страсбург заради нечестно преследване за клевета на журналист. Става дума за дело, заведено от някогашния шеф на Комисията за финансов надзор, а сега издирван обвиняем Стоян Мавродиев, срещу журналиста Росен Босев, който по онова време работеше в "Капитал".

През 2015 г. Росен Босев е осъден за клевета по тъжба на Мавродиев, той е освободен от наказателна отговорност и санкциониран административно с 1000 лв. глоба, съобщава segabg. На втора инстанция Софийският градски съд в състав с председател Петя Крънчева изменя присъдата, като признава Босев за виновен и в приписването на престъпление на Мавродиев. Защитата на Босев настояваше съдия Крънчева да се отведе от делото, тъй като журналистът не веднъж е писал срещу съдията. Тя обаче не го стори, а решението ѝ е окончателно за Босев.

Заради действията ѝ ЕСПЧ прие, че България е нарушила правото на Босев на справедлив съдебен процес, тъй като Крънчева не е била безпристрастна. 

След това, следвайки процедурата и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска решеното дело за клевета да бъде възобновено и преразгледано от ВКС. Върховните съдии пишат в акта си, че не могат да открият в решението на Страсбург "действителните съображения на ЕСПЧ защо осъждането на журналиста Росен Босев е представлявало държавна намеса в упражняването на свободата му на изразяване, която не е била "необходима в едно демократично общество" и не е преследвала "легитимна цел".

ВКС обаче уточнява, че е длъжен да възобнови делото и да го прати на градския съд, където то да бъде разгледано от законен състав. Давността за наказателно преследване на квалифицирана клевета обаче е 3 години. Абсолютният давностен срок е изтекъл на 15 юли 2019 г. Така, с възобновяване на наказателното производство, то би могло да продължи само по изричното искане на подсъдимия, в противен случай делото се прекратява поради настъпилата давност.

Защитата на Босев пледира за прекратяване. И ВКС прави точно това - отменя присъдата на първата инстанция и не праща делото на втората заради изтеклата давност. 

"Наложената с присъдата административна глоба е била заплатена. С решението си ЕСПЧ е съобразил това обстоятелство и е присъдил на жалбоподателя да бъде изплатено обезщетение от българската държава в размер на 511,29 евро, представляваща еквивалент на глобата, платена в резултат на производството за клевета. С това имуществените взаимоотношения между жалбоподателя по делото на ЕСПЧ и българската държава са изцяло уредени", допълват върховните съдии Бисер Троянов, Пламен Дацов и Иван Стойчев.

България