Дискусията, която СЕМ организира в сътрудничество със СУ „Св. Кл. Охридски“, ще се състои на 12 март от 10.00 до 13.30 ч. в Огледалната зала на Ректората в СУ. Това е и поводът да разговаряме с члена на СЕМ Къдринка Къдринова, по чиято инициатива се организира събитието. Допреди са бъде назначена за член на регулатора от квотата на президента, тя бе отговорен редактор на сайта на СБЖ.
Добре дошла с това интервю отново на сайта на СБЖ, Къдринка! Вече мина над половин година, откакто си член на СЕМ от квотата на президента Румен Радев. Сигурна съм, че имаш доста какво да споделиш по повод сегашната си работа. Това несъмнено интересува читателите на сайта на СБЖ, който ти ръководеше в продължение на 8 години. Но нека започнем със събитието, което е твоя инициатива като член на СЕМ и което предстои утре, на 12 март – дискусията „Войни и конфликти, медии и общество“, организирана съвместно от СЕМ и от Софийския университет „Св. Кл. Охридски“...
Скъпа Майя! Преди всичко, искам да те поздравя за твоята самоотверженост и колегиалност, с които ти прие предизвикателството да оглавиш сайта на СБЖ, след като миналото лято от Президентството ми предложиха да стана член на СЕМ и аз, напълно неочаквано и за мен самата, трябваше да поема по този път... Нямаше как да откажа това предложение пред изтъкнатите аргументи, че за тази позиция има остър дефицит откъм възможности за избор сред истински независими журналисти...
Благодаря на Президентството за гласуваното ми доверие! И потвърждавам, че винаги ще си остана чепата и автентично независима – където и да се окажа през пъстрия си професионален живот, защото това е и моята същност в журналистиката, напълно очевАдна за всекиго, който е следил моята професионална траектория. Тя се е развивала винаги прозрачно и публично доста десетилетия наред.
Тук състрадателно оставям настрана и няма дори да споменавам хората, които отлично ме познават и знаят всичко за мен, но приеха сами да се злепоставят, тиражирайки измишльотини по мой адрес, като откровено предани на политика, пръв хвърлил се да ми лепи абсурдни етикети (след като бях назначена в СЕМ), напълно несъвместими с моя професионален път и с етичните ми норми. Всичко за мен е пределно добре известно на цялата ни колегия. То е и подплатено с огромен брой мои подписани публикации през годините – в различни медии.
Това няма как да не го признае поне онази част от колегията, която все още не е забравила да различава злонамерените лъжи от реалната и неподправена истина. На нея разчитам и да търси знака за достоверност в истинската проверка на фактите, различаваща се от фриволната пропаганда, тъй отзивчива към местни или далечни платци...
Специално искам да благодаря на теб, скъпа Майя, че пред този изненадващ за всички ни – особено за мен!!!! – обрат в моя професионален път, ти прояви изключителен колегиална отговорност пред сайта на СБЖ, за който сме работили с теб и с другите колеги в много позитивен синхрон през всичките изминали години.
Ти достойно пое своята мисия като отговорен редактор на сайта на СБЖ! Наистина добре знам колко трудно е това! Прегръщам от сърце, с цялата си колегиална и приятелска топлота, за високата летва, която ти сама си постави в това предизвикателство – и я преодоля със светъл полет! Искрено те поздравявам за изключителния ти професионализъм и журналистическа етика, без които нито СБЖ като организация, нито сайтът ни биха могли да имат авторитета, който са си извоювали.
Наистина всеки читател може да оцени твоята всеотдайност и висок професионализъм, с който сайтът на нашия СБЖ продължава да изпъква в медийното ни пространство. Поздравления за теб и най-искрена колегиална подкрепа!
Благодаря! Смущаваш ме... Мисля, че всеки член на СБЖ е точно толкова мотивиран, за да бъде нашата уникална, вече над 130-годишна организация, все такъв светъл ориентир за професионалните ни предизвикателства... Но нека се върнем към конкретния повод на разговора ни – дискусията „Войни и конфликти, медии и обшество“, която ще се проведе на 12 март в СУ „Св. Кл. Охридски”, в Огледалната зала на Ректората, от 10 до 13.30 часа...
Благодаря, че уточняваш тези подробности. Да добавя и че ще има стрийминг, тоест пряко излъчване на сайта на СЕМ. А после ще бъде качен и линк за целия запис на събитието.
Това е изключително важна инициатива. Подех я още веднага, след като станах член на СЕМ. Първите усилия в тази посока положих още през октомври м. г. – като нека припомня, че съм в СЕМ от началото на септември м. г.
Известно е, че през октомври м. г. имаше драматична ескалация на войната в Близкия изток – след трагедията в Газа, по онова време тя се разшири и с военни действия на Израел в Ливан. По моя инициатива в СЕМ беше проведен специален монитогинг за отразяването на тази ескалация във водещите медии в България. Резултатите от наблюдението бяха оповестени в доклад на нашата дирекция „Мониторинг и анализи“, представен в кря на декември. Въз основа на него отправих и предложението си СЕМ да проведе открита дискусия „Войни и конфликти, медии и общество“.
В СЕМ се състоя поредица от работни обсъждания по това мое предложение и през февруари т. г. Съветът единодушно гласува решение за организирането на тази дискусия съвместно със СУ „Св. Кл. Охридски”. Благодаря на колегите от СЕМ за подкрепата и за разбирането колко е важна тази тема.
Разкажи по-подробно – какво ще представлява това събитие, какъв е замисълът, кой ще участва?
Във фокуса на обсъжданията ще са и двете войни, които се водят тъй близо до нас – в Украйна и в Близкия изток. Без да забравяме, че в света има и други ужасни военни трагедии, например в Африка. И че отзвукът от всичко това в медиите – плуралистичен, задълбочен или недотам – има огромен ефект върху обществата, върху устоите на демокрацията.
Динамиката в глобалните кризи и напрежения, войните и конфликтите, поражда обществени разделения и остра чувствителност към медийното отразяване на тези събития и процеси. Същевременно пълноценната, плуралистична и достоверна информационна картина, от която се нуждае аудиторията, е неделима и съществена част от националната и международната сигурност. Стои и въпросът с рисковете и гаранциите за журналистическия труд при отразяването на войни и конфликти.
Мисията на СЕМ е да отстоява интересите на обществото, свободата на словото и медийния плурализъм. Така че няма нищо по-естествено и логично именно СЕМ да стане инициатор на предстоящата дискусия „Войни и конфликти, медии и общество“. Много се радвам, че я организираме в партньорство със СУ „Св. Кл. Охридски“, защото именно академичната среда е най-подходящата според мен за една балансирана и интелигентна дискусия по такава парлива тема.
Каква е програмата на събитието?
Започваме в 10 часа на 12 март, както вече е съобщено. Дискусията ще бъде открита от и. д. председателката на СЕМ Симона Велева. Ще има и приветствие от ректора на Софийския университет проф. Георги Вълчев. Аз ще съм модератор на дискусията.
Темата ще бъде разгледана в два блока. Във всеки от двата блока ще има по 6 кратки встъпителни изказвания, тоест общо 12. Всяко от тях няма да е по-дълго от 5 минути, за да има достатъчно време и за предвидената свободна дискусия. В нея ще могат да се включат всички гости на събитието, като и за тях ще важи строгият регламент от по 5 минути – за да може да се чуят повече мнения.
Първият блок ще е под надслова „Медийно отразяване на войни и конфликти“. В него встъпителни изказвания ще направят шестима журналисти с опит от „горещи точки“. Ще акцентираме в обсъжданията върху следните въпроси:
– Какви са предизвикателствата пред кореспондентите, отразяващи войни и конфликти, как се гарантира сигурността им, каква предварителна логистика е необходима, до каква информация имат достъп, когато са във фронтова зона или друга „гореща точка“?
– Възможно ли е безпристрастно журналистическо отразяване на война или друг поляризиращ конфликт? Само като свидетел в лично качество ли предава един военен кореспондент или търси „всички гледни точки“? Възможно ли е това в условията на война?
– Защо в световен мащаб се очерта тенденцията медиите все по-рядко да изпращат свои журналисти като кореспонденти из „горещи точки“ и все по-често да използват за отразяване на събитията местни „стрингери“? Изкривява ли това картината, която получава аудиторията?
– Когато война или друг световен конфликт се отразяват от български медии само по чуждестранни източници, как се търси баланс в поднасянето на информацията така, че аудиторията да е осведомена за цялата пълнота на събитията и процесите? Кои са най-често използваните от българските медии чуждестранни източници при отразяване на войни и конфликти?
– Възможно ли е аудиторията да добие обективна представа за дадена война или конфликт въз основа на коментарите на канени от медиите анализатори и експерти?
Вторият блок на дискусията ще е под надслова „Информационна, национална и международна сигурност“. В него сме поканили за встъпителни изказвания шестима експерти и академични изследователи, професори и специалисти в области като история, политология, философия, дипломация, медии и т.н . Акцентите ще са следните:
– В каква взаимовръзка са информационната, националната и международната сигурност с предоставянето на аудиторията на пълна и отразяваща всички позиции медийна картина на дадена война или „горещ“ конфликт?
– Какъв е общественият отзвук от наличието на „бели информационни полета“ по време на войни и конфликти?
– Какви рискове за сигурността носи обществената поляризация по повод войни и конфликти и тяхното медийно отразяване?
– Как влияе медийно тиражираният експертен анализ върху обществените нагласи по време на войни и конфликти? Трябва ли да съдържат този тип анализи съпричастност към геостратегическите ангажименти на държавата или е приемливо да ги оспорват?
– Носи ли заплаха за националната сигурност насърчаването на критичното мислене в обществото или напротив, подсилва неговата подготвеност и устойчивост спрямо информационни манипулации?
Ще споменеш ли кои журналисти с опит от „горещи точки“ и кои анализатори ще направя встъпителните изказвания в двата блока?
Встъпителните изказвания в двата блока ще предложат своите акценти, но очаквам в обсъжданията да се включат всички гости. Поканили сме широк кръг от колегията и от академичните среди.
Журналистите с опит от „горещи точки“, които ще говорят в началото, са нашата колежка от СЕМ Габриела Наплатанова – която, както знаете, беше утвърден военен кореспондент. Ще чуем също колегите Деси Ризова, Георги Милков, Бойко Василев, Николай Дойнов, Ангел Григоров.
А в началото на втория блок ще се изкажат проф. Светослав Малинов, проф. Искра Баева, проф. Здравко Попов, Любомир Кючуков, Йордан Божилов, д-р Мариян Карагьозов.
Държа да подчертая, че за дискусията сме поканили и сме получили потвърждение за участие също и от проф. Симеон Василев, проф. Маргарита Пешева, проф. Антоний Тодоров, Енчо Господинов, Костадин Филипов, Петър Нанев, Мехмет Юмер, Мохамед Халаф, проф. Димитър Денков, проф. Валерий Тодоров и др.
Надявам се да се получи полезна и интересна дискусия, да се чуят различни мнения, да проведем диалог в духа на Волтер. Като открито поставим на обсъждане медийния и обществен отзвук на всички парливи теми в сложния ни свят. Включително и темата за сигурността на журналистите.
Именно тази тема е и във фокуса на една нова инициатива, подета от Международната федерация на журналистите (МФЖ), чийто колективен член е СБЖ – инициативата за Международна конвенция на ООН за безопасност и независимост на журналистите. СБЖ подкрепя инициативата и ще запознае с нея и държавните институции у нас – за това вчера съобщихме на нашия сайт. Ще стане ли дума и за това на утрешната дискусия?
Да, това е много важна инициатива. Запозната съм с нея. Сред поканените на утрешната дискусия е и председателката на СБЖ Снежана Тодорова, която се надявам да запознае по-подробно аудиторията с подробностите около предлаганата от МФЖ конвенция. Разбира се, че защитата на журналистите, които са изложени на особено висок риск при отразяването на войни и конфликти, е от изключително важно значение – както за тяхната лична сигурност, така и за пълноценното информиране на обществото. Това е тема с продължение и се надявам скоро СБЖ да стане инициатор и на специалното ѝ обсъждане.
И последно – как се чувстваш като член на СЕМ? Не ти ли липсва активната журналистика?
О, разбира се, че много ми липсва! Никога не съм била нищо друго, освен журналист, над 40 години съм била в тази професия. Но възприемам с висока отговорност и мисията ми в СЕМ. Защото регулаторът има много важна роля за една здравословна и откликваща на обществения интерес медийна среда. Нека припомня, че тепърва предстои и вкарване в българското законодателство на Европейския акт за свободата на медиите – една нелека процедура, по която има доста да работят и законодателите, и още ред други български институции, включително и СЕМ. Много е важно да се извърви коректно целият този път, за да се постигне балансиран и смислен резултат за обществото ни. Чакат ни много парливи теми за обсъждане и решаване.
Тук трябва да обърна внимание и на всички онези, които си мислят, че като се възмутят във Фейсбук от някакъв медиен дисбаланс или грешка, СЕМ автоматично трябва да реагира и всичко да „оправи“. Не, не става така. Институциите функционират по определен ред и той трябва да се спазва. При установени нередности се подават сигнали и те се разглеждат най-внимателно. Мога да уверя, че хората, с които работя в СЕМ, са изключително мотивирани да се отстоява медийният плурализъм и всички други медийни стандарти на демократичното общество. Перфектност няма никъде, но желанието да се работи в интерес на обществото е несъмнено. Потвърждавам, че това е и моята мотивация.
Лозан Такев: Държавата на абсурдите
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.