Денят на жената е и ден за отстояване на правото на мир и живот

  • 08.03.2025
  • СБЖ
  • Снежана Тодорова

Жените, създадени от самата природа като носителки и пазителки на живота, пак от нея са призвани да надигнат глас за връщане към разума, за незабавно прекратяване на войните, за спешни дипломатически усилия за предотвратяване на рисковете от военна ескалация.

В навечерието на 8 март – Международния ден на жената, който винаги е бил ден на борба за равноправие и справедливост, Европейската федерация на журналистите (ЕФЖ) излезе с апел: „Жените журналистки повече не могат да чакат за равенство“. И призова синдикати и медийни организации активно да действат в тази посока из цяла Европа.

ЕФЖ привежда и тревожни данни от свое проучване, направено наскоро сред 859 журналисти – 360 мъже и 499 жени – в 17 европейски държави. Проучването е установило „постоянното неравенство между половете в медиите в Европа“. 64% от анкетираните жени журналистки трудно напредват в кариерата си; 70% не получават еднакво заплащане с мъжете; 77% се чувстват дискриминирани поради своя пол, сексуална ориентация или етническа принадлежност и т. н.

Като творческо-синдикална организация, членуваща и в Международната федерация на журналистите (МФЖ), и в ЕФЖ, нашият Съюз на българските журналисти (СБЖ) винаги е подкрепял кампаниите за защита на журналистическите права, включително и на жените журналистки. Помним добре, че Международният ден на жената 8 март се ражда именно като ден на борбата за права на жените – в памет на онзи 8 март 1857 г., когато американски работнички излизат на демонстрация против лошите условия на труд и лошото заплащане.

Близо 170 години по-късно, след толкова водени из цял свят решителни борби за права, вече са извоювани много по-достойни нива на равноправие мeжду половете. Но въпреки всичко все още живеем в дискриминационна и в много отношения уязвяваща жените система. Има още много за какво да се борим. Включително и при упражняването на журналистически труд, който продължава да е силно ощетен откъм социални гаранции и облекчения, особено при жените майки. Усилията в тази посока остават неотменими и постоянни.

Днешният 8 март обаче носи още един, особено силен и неотложен повик за борба – борба за отстояване на мира, борба за изострена обществена отговорност пред лицето на завладяващата „елитите“ на Европа милитаризация. Жените, създадени от самата природа като носителки и пазителки на живота, пак от нея са призвани да надигнат глас за връщане към разума, за незабавно прекратяване на войните, за спешни дипломатически усилия за предотвратяване на рисковете от военна ескалация.

Накъде ни тласкат разпоредбите за помпане на военните бюджети за сметка на социалните разходи?! Искаме гълъби, а не дронове убийци в небето! Искаме любов, а не мъже в ковчези!

Нека днешният Международен ден за защита на правата на жените стане и Ден за защита на правото на живот и на мир! Нека народите на Европа съживят отново моралните завети на своите велики хуманисти, в които е истинската и непреходна сила!

Снежана Тодорова,

председател на УС на СБЖ

 

Акценти и позиции