69 г. от рождението на големия изтоковед и хуманист проф. Александър Федотов

  • 06.03.2025
  • СБЖ
Проф. Александър Федотов (1956-2018). Снимка: Къдринка Къдринова

На 6 март т. г. се навършват 69 г. от рождението на големия изтоковед, ерудит и хуманист, обединителят на култури проф. Александър Федотов, когото, уви, изгубихме на 28 октомври 2018 г.

Проф. Александър Федотов остави дълбока следа в развитието на българското изтокознание и вдъхнови много студенти да градят мостове към мъдростта на Изтока. Изключителният му научен принос е вграден в неговите трудове и изследвания, както и в преводите от удивителните езици, които владееше – монголски, старомонголски, тибетски, старотибетски, корейски и т. н.

Основаната от съпругата му – председателя на СБЖ Снежана Тодорова – фондация на името на проф. Александър Федотов, дава следните данни за научното му наследство: 432 публикации, от които 24 монографии, 282 студии и статии, 26 преводи на книги от монголски, старомонголски, тибетски, старотибетски, корейски и други езици, 22 превода от български на руски език, а също и предговори на книги, рецензии и други, публикувани в периода от 1977 - 2021 г.

Научната продукция на проф. дфн Александър Федотов е рецензирана, цитирана и превеждана в България, САЩ, Русия, Япония, Китай, Република Корея, Индия и Монголия.

Проф. Александър Федотов бе член на редакционния съвет на поредицата „Библиотека Ориенс”, издавана в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, поредицата „Кореана” на секцията по кореистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

Водил е поредицата „Бодхи” в издателството „Захарий Стоянов”. Бил е член на редакционната колегия на сп. „Transition Studies Review” (Springer, Wien), главен редактор на сп. „Светилник”, издавано от Клуба на приятели на Индия и т.н.

От 2008 г. е член на Редакционната колегия на научното списание „European Language and Culture Research” на Пекинския университет за чужди езици.

Бил е научен консултант на списание „GEO” по история и култура на Азия.

Проф. дфн Александър Федотов участва в множество международни научни проекти, експертни комисии на МОН и е дипломиран експерт по акредитиране на висшите училища в България, а през 2000-2002 е член на постоянната комисия по хуманитарните науки към НАОА.

За академичната си дейност и научните приноси проф. Александър Федотов е награден с множество чужди и български ордени и медали: медал „Найрамдал” от президента на Република Монголия; медал „800 години на Монголия” от президента на Република Монголия; през 2015 г. получава най-високото отличие на Монголия – орденът „Полярна звезда“.

Нека припомним накратко и биографията на проф. Федотов. Роден е в Новосибирск, СССР, на 6 март 1956 г. Родителите му са от Санкт Петербург.

През 1979 г. завършва Факултета по ориенталистика на Ленинградския университет, специалност „Монголистика“ и втора специалност „Тибетология“.

По време на следването се запознава с българската студентка по руска филология в Ленинграския университет Снежана Тодорова, която става любовта на живота му и негова обична съпруга. Заради нея идва в България и развива научната си кариера у нас.

През 1987 г. придобива научната степен „кандидат на науките“ по източни литератури и култури в Софийския университет „Климент Охридски“, а през 1998 г. става „доктор на науките“ по източни литератури и култури. Специализира и изнася лекции в Република Корея, Китай, Монголия, Индия, Тайланд, Унгария, Румъния и Русия. 

От 1981 до 1987 г. е асистент по източни литератури и култури в Софийския университет, в периода 1987 – 1990 г. е главен асистент, а през 1990 – 1999 г. е доцент. От 1999 г. е професор по източни литератури и култури (корейска, тибетска и монголска литература). Създава специалност „Кореистика“ в Софийския университет.

През 1995 – 2001 г. е заместник-декан на Факултета по класически и нови филологии. От 1998 г. е директор на Центъра за източни езици и култури в Софийския университет. Ръководител е на катедра „Езици и култури на Източна Азия“ в периода 2001 – 2006 г., а през 2001 – 2007 г. е заместник-ректор на Софийския университет. От 2003 г. е директор на Центъра по кореистика в Софийския университет, а от 2012 г. е директор на Института „Седжонг“ в София.

От 2002 г. е член на Съвета за висше образование на Република България. В периода 2009 – 2012 г. е председател на Висшата атестационна комисия на Република България.

Поклон пред светлата памет на проф. Александър Федотов! Не само неговият огромен научен капацитет, но и неговата човечност,  сърдечност, слънчевият му характер, бликащата енергия, пътешественическата страст му спечелиха безброй приятели по света и у нас. За всички, които го помнят с обич, той продължава да е незабравимият и вдъхновяващ Саша с винаги широко отворената си за приятелите и за доброто душа, която продължава да ни свети от звездния безкрай...