Журналистката и преводачка Елена Кодинова обяснява във Фейсбук, защо ѝ е неприятно покрай обръщането на парадигмата част от обществото и медиите да злорадства срещу друга част, тормозила досега инакомислещите.
Ето какво написа Елена Кодинова на своя Фейсбук-профил:
Очевидно е, че средата се променя. И повеят идва от Вашингтон. Много ми е тъжно, че е така, надявах се, че ние като европейци имаме по-богата култура, по-дълбоки корени, по-вековни традиции. И че можем да надмогнем всякакви попълзновения на „венчър“ и „старт-ъп“ капитали, които се опитваха да ни преформатират хард-дисковете така, че да печелят повече от нас.
Но пък и през 30-те и 40-те години на ХХ в. всички хора със здрав разум в Европа са се чудили – как стана така, че тази ужасно културна страна Германия, дала на света най-великите философи, едни от най-великите писатели и музиканти, така се обърка? Напълно законно чудене. Още нямам отговор.
Единственото, което искам да кажа, е, че се надявам да няма отмъщения. Да няма репресии. Защото виждам вече много самодоволни усмивки на водещи на доскоро андърграунд подкасти, виждам потриване на ръчички и доста злоба. Не че и аз не изпитвам дълбоко в себе си нещо подобно, но аз съм възрастен човек и вече съм се научила да владея долните си пориви. И съм се спряла да изпитвам това.
Не искам да бъда обратна Кака Цонка (ироничен псевдоним на днешна депутатка, даден ѝ от нейни опоненти – б. р.), която, докато идваше на власт, ми крещеше всякакви заплахи в социалните мрежи. Не искам никой да го последва такава съдба, дори да е захлебил от възхваляването на отиващия си цайтгайст. Не искам да съм част от отмъщение.
Енчо Господинов: Телевизионният опиум
Лозан Такев: Държавата на абсурдите
Енчо Господинов: Минало свършено време
Енчо Господинов: Телевизионният опиум
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.