Около 50 000 души гледат всеки ден новинарската емисия „Tagesschau im Klartext“ („Новини на обикновен език“) по телевизията, в интернет и в медийната библиотека на обществената германска телевизия ARD по канала „Tagesschau24“.
От понеделник до петък в 19 ч. „обикновените новини“ избират от четири до шест най-важни теми за деня от най-популярната германска новинарска програма и ги представят по съвсем различен начин: без чужди думи, без почти никакви подчинени изречения, с думи от няколко срички, кратки изявления. Водещите говорят по-бавно и в ежедневното специално издание има и субтитри. В момента емисиите са с продължителност от 7 до 9 минути, но скоро се очаква да им отпуснат повече време, защото форматът печели все повече доверие в потребителите, пише newsroom.de.
„Обикновените новини“ имат отзвук и обратна връзка със зрителите през следващите дни и седмици, казва мениджърът на проекта Зония Вилов пред ДПА. „Средно имаме общо около 50 000 гледания на програмата по всички канали за разпространение в един и същи ден - каза Вилов и пояснява, че най-големият фактор е видео платформата YouTube. - Имаме собствен канал в YouTube от „Tagesschau“, но той е достъпен и в общия канал в YouTube и търсенето за него е много, много високо.“
Проучване на потребителите показва, че две трети от анкетираните казват, че дължината, броят, подборът и темпото на говорене са правилни. А една трета би искала удължаване на времето. Около 3100 души са участвали в проучването през декември, значително повече от очакваното.
Резултатите също показват, че редакционният екип може да се довери повече на потребителите. „Например, в началото винаги казвахме „държавата Испания“. Вече не правим това. Сега казваме „в Испания“. Или казахме „канцлерът на Германия“. Сега казваме „германският канцлер“. Това са малки регулиращи винтове, които се приемат добре. Това е прекрасно и ни показа, че можем още да подобрим изказа си.”
Предлагането на новини на обикновен език не е насочено само към възрастни зрители, които по различни причини не разбират добре сложни текстове или имат увреден слух. „Хората, които се прибират у дома след тежък работен ден, също ги предпочитат“, казва Вилов.
Целта на „Tagesschau im Klartext“ е новините да достигнат до всички социално значими групи „за да могат хората да формират свои собствени мнения, за да могат да говорят за това и да имат основа за вземане на решения.“
„Обикновените новини“ се радват на голям интерес и в училищата. „Получаваме много писма от учители, които пишат: „Страхотно, ще разглеждаме темите всеки ден, защото сега имаме основа за разговор.“ Благодарение на програмата преподавателите ще трябва да обясняват по-малко и ще могат да започнат да говорят по темите директно и да ги обсъждат.
Социалната асоциация на Германия (SoVD) приветства формати като „Tagesschau im Klartext“. Фактът, че емисията е толкова добре приета, ясно показва, че има голяма нужда от подобни предложения, казва председателят на борда на SoVD Михаела Енгелмайер. SoVD е едно от най-големите сдружения на хората с увреждания в Германия. „Затова настояваме в бъдеще да има повече подобни медийни продукти – също и от други разпространители, за да направим информацията достъпна и разбираема за всички. Това би било истинско включване. Защото кръгът от възможни потребители е огромен.”
Лозан Такев: Държавата на абсурдите
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.