Почина репортерът Герд Хайдеман, предоставил на сп. „Stern“ фалшивия дневник на Хитлер

  • 11.12.2024
  • newsroom.de
Герд Хайдеман в документален филм на ARD

Репортерът Герд Хайдеман, предоставил предполагаеми дневници на Адолф Хитлер на германското списание „Stern“ през 1983 г., е починал на 93-годишна възраст, съобщава newsroom.de, цитирайки ДПА.

Дневниците обаче се оказват фалшификат. Дотогава журналистът е смятан за съвестен изследовател, но днес името му се свързва предимно с един от най-големите медийни скандали в Германия, след който той напуска хамбургското седмично списание, припомня newsroom.de .

„Stern“ обявява „Дневниците на Хитлер” за историческа сензация през 1983 г. На 22 април 1983 г. списанието излиза с публично съобщение, че е открило общо около 60 тайни дневника на Адолф Хитлер от периода от 22 юни 1932 г. до средата на април 1945 г. Три дни по-късно главният редактор Петер Кох представя предполагаемите дневници, открити от репортера Герд Хайдеман. Сега „биографията на диктатора, а с нея и историята на нацистката държава трябва да бъдат до голяма степен пренаписани“  казва Кох.

Хайдеман заявява, че „документите“ са били на борда на витлов самолет „Ju 352“, който е трябвало да лети със секретни материали от бункера на фюрера в Берлин в последните дни на войната и който се е разбил южно от Дрезден.

Първите откъси от предполагаемите дневници показват унизителна критика на Хитлер към най-близките му колеги в командния състав. Те показват и образа на „човешкия“ Хитлер, който  е загрижен за здравето на своята любовница Ева Браун.

Известни немски професори като Вернер Мазер, Карл Дитрих Брахер, Мартин Брозат и Еберхард Якел са скептични и се съмняват в автентичността на бележките. На 6 май 1983 г. Федералният архив в Кобленц обявява: „Тези документи не могат да бъдат определени като автентични.“

Издателска къща „Gruner + Jahr“ плаща 9,3 милиона марки (почти 4,8 милиона евро) в брой за предполагаемата сензация на художника Конрад Куяу. Той обаче се оказва фалшификаторът. Получава четири години и половина затвор за огромната измама, от които излежа три. Умира от рак в средата на септември 2000 г.

Хайдеман също е осъден на четири години и осем месеца, защото съдът не вярва, че той е предал всичките пари на Куяу.

През 2023 г., 40 години след скандала, 52-те тетрадки са предадени на Федералния архив. След инвентаризация те ще бъдат дигитализирани и предоставени на обществеността в цифров вид. Президентът на Федералните архиви Майкъл Холман каза в изявление, че фалшивите дневници имат потенциала да омаловажат бруталните престъпления на националсоциализма през 80-те години. „Добре е, че доказателствата за тази трудна глава от следвоенната история на Федералната република вече могат да бъдат защитени във Федералните архиви и идентифицирани като фалшификати в контекста на автентичните източници.“

Въпреки че името на Герд Хайдеман винаги ще е свързано с фалшивите дневници на Хитлер, той постига важни неща. „Успя да накара водещи стари нацисти да говорят през 70-те години“, каза историкът проф. Томас Вебер, който преподава в Шотландския университет в Абърдийн.

Вебер, гостуващ сътрудник в института „Хувър“ в Станфорд, от години помага частният архив на Хайдеман - голяма колекция за нацистките извършители и тяхната мотивация, да се премести от Хамбург в Станфорд. Вебер и Хайдеман се познават от 2016 г. и за последно са били в контакт преди няколко дни.

„Имаме твърде малко документи от нацисти, в които те не омаловажават действията си, както правят в съда, и затова все още не разбираме адекватно мотивите и действията им до ден днешен. Истинската значимост на Хайдеман не се крие в скандала с дневника на Хитлер, а в колекцията от документи за егото на извършителя, която той е изградил през 60-те и 70-те години на миналия век и която досега почти не е била оценена.“

Хайдеман винаги е пазил много неща поверителни - например как тайните служби и други агенции са проследявали стари нацисти, продължава Вебер. „Ако не беше спазвал поверителността, работата му в Южна Америка, например, когато интервюира Клаус Барби и други нацистки величия, отдавна щеше да изглежда в различна и по-положителна светлина.“