Европейската федерация на журналистите (EFJ) и нейният филиал в Грузия, Независимата асоциация на грузинските журналисти (IAGJ), категорично осъждат полицейското насилие и изключителната бруталност срещу журналисти, отразяващи демонстрациите в Тбилиси от 28 ноември насам.
Призоваваме Министерството на вътрешните работи на Грузия да спре насилието и да идентифицира и преследва извършителите, се казва в специалната декларация на Европейската федерация на журналистите(ЕФЖ).
Хиляди граждани излязоха по улиците в центъра на Тбилиси три поредни нощи, след като премиерът Иракли Кобахидзе обяви спирането на процеса на интеграция на Грузия в ЕС до 2028 г.
Грузинската полиция използва водни оръдия и сълзотворен газ, за да разпръсне демонстрантите. Журналистите, отразяващи протестите, казват, че са били бити целенасочено от силите за сигурност, като много от тях съобщават, че след побоищата са се нуждаели от хоспитализация, за което и днес ви информира вече сайтът на СБЖ.
На 28-29 ноември най-малко 35 журналисти и медийни служители бяха нападнати от полицията по време на протестите.
Тези атаки бяха съобщени на Платформата на Съвета на Европа за защита на журналистиката. По-голямата част от ранените са журналисти от независими и критични към правителството медии, базирани в Тбилиси. Множество видеозаписи документират целенасоченото насилие срещу журналисти и оператори, в частност тези, разкриващи полицейското насилие.
Според RFE/RL медийният омбудсман, местна неправителствена организация, е призовал специалната служба за разследване на Грузия, орган, натоварен със разследването на силите за сигурност и държавните служители, да започне незабавно разследване на инцидентите, като е поискал те да бъдат класифицирани по член 154 ( намеса в журналистическата дейност) и чл.156 (наказателно преследване) от Наказателния кодекс на страната. Неправителствената организация също поиска отделни разследвания на случаите с журналисти.
Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили, критик на управляващата партия „Грузинска мечта“, осъди „бруталните и непропорционални атаки срещу грузинския народ и медии“, сравнявайки репресиите с „репресии в руски стил“.
„Хората на Грузия имат право да демонстрират“, каза президентът на ЕФЖ Мая Север. „И журналистите имат право да отразяват тези демонстрации, без да бъдат тормозени, сплашвани и бити от полицията. Силите на реда явно се опитват да наложат цензура, за да попречат на общественото мнение да бъде информирано за ултра-насилственото потушаване на антиправителствени демонстрации“, подчертава тя.
„Ние осъждаме постоянните атаки срещу медийни работници, отразяващи граждански протести“, добави Звиад Почхуа, президент на Независимата асоциация на грузинските журналисти (IAGJ). „Специалните сили се прицелват в опозиционни медии. Тревожно е, че не са разследвани предишни случаи. Контролираните от правителството медии, включително обществената телевизия GPB, отразяват събитията от предубедената гледна точка на управляващата партия. Журналисти, както от проправителствени, така и от независими медии, са подложени на масов терор. Ние призоваваме ЕС да предприеме действия за предотвратяване на тоталитарния дрейф, който се случи в Беларус“.
М.Л.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.