Снежана Тодорова на Академичното тържество на ФЖМК и СБЖ: Продължаваме заедно напред

  • 23.11.2024
  • СБЖ
  • Снежана Тодорова
Председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова по време на Академичното тържество. Снимка: БТА

Председателят на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти(СБЖ) Снежана Тодорова поздрави участниците, журналистите, преподавателите и студентите на Академичното тържество по случай 50 години от създаването на Факултета по журналистика и масова комуникация(ФЖМК) и 180 години от началото на българската журналистика. СБЖ беше съорганизатор на Академичното честване.

Ето и пълния текст на приветствието на председателя на УС на СБЖ Снежана Тодорова:

 

Уважаеми преподаватели и студенти,

Най сърдечно ви честитя юбилейните годишнини - 180 години българска журналистика и 50 години от създаването на ФЖМК в най-старото и най-авторитетно учебно заведение в България СУ „Св. Климент Охридски“.

Връщайки се към историята, си припомняме имената на първите жреци на писменото слово, които са преди всичко възрожденци по дух и призвание, писатели и поети, учители, църковни и просветни дейци, едни от най-ярките представители на българската нация. Д-р Иван Боговорв, издател на в. „Български орел“, и Константин Фотинов, създател на списание „Любословие“, са основоположници на българската журналистика.

През 1894 г. се организира всенародно честване по случай 50-годишнината от началото на периодичния печат в България. Кулминация на тържествата е свикването на Събор в София, в който участват около 170 души. Сред тях са изтъкнати журналисти и писатели: Йордан Иванов, Тодор Влайков, д-р Кръстьо Кръстев, Александър Теодоров Балан, Иван Андрейчин, Марко Балабанов, Алеко Константинов, Янко Сакъзов, Ефтим Дабев, Димитър и Вела Благоеви, Гаврил Георгиев, Иван Вазов, Георги Бакалов, Михалаки Георгиев, Цани Гинчев, Любомир Милетич, Христо Максимов, Иван Шишманов, Петър Бобчев и Тодор Константинов.

Дневният ред най-общо поставя въпроса за нравственото и материално повдигане на българската журналистика – един проблем, който и днес вълнува нашите колеги, специално нашия Съюз. Тогава бе поставено началото на организираното журналистическо движение в България, което през настоящата 2024 г. навършва 130 години. Затова нашият съюз, освен тези уважавани годишнини, за които говорихме в началото, има още една годишнина, за която имахме и различи прояви през тази 2024 г.

В Устава на Дружеството на столичните журналисти има само една разпоредба: „Член на Дружеството може да бъде всеки един журналист, който поставя честта си над хляба си, и е готов да се откаже от хляба си в името на истината, правдата и честта си.“

Тези слова заедно с веруюто на Йосиф Хербст, първия председател на Дружеството на столичните журналисти, „Никому в угода, на никого напук“ са послания и завет към всички български журналисти и днес звучат особено актуално.

Защитата на правата на журналистите и свободата на медиите са първостепенна задача на СБЖ. През 2016 г. УС на СБЖ инициира изработването на предложения за законодателни инициативи за защита правата на журналистите и свободата на медиите, които през 2017 г. бяха внесени в Народното събрание. Оттогава те са внасяни във всички състави на комисиите по медии и култура към Народното събрание, но законодателите така и не намериха време да ги удостоят с внимание.

Убедено заявявам, че ако те бяха обърнали внимание на предложените промени, авторитетът и уважението към професията журналист днес биха били значително по-високи.

Като организация с традиции, СБЖ се отнася с уважение и признателност към учителите в журналистиката, истинските радетели на свободното слово. През миналата година заедно с вас и с много от присъстващите отбелязахме създаването на специалността „Журналистика“, за което журналистите в сградата на ФЖМК бяха отличени с нашето най-високо отличие – наградата „Йосиф Хербст“. Благодаря ви, че днес тя присъства тук като красива украса на днешния наш празник.

Заедно чествахме юбилейните годишнини и на уважаваните професори Георги Боршуков, Дафин Тодоров и Филип Панайотов.

За нас е чест, че на днешното юбилейно тържество ще отдадем заслужена почит заедно с вас - възпитаниците на ФЖМК - към създателя на Факултета по журналистика проф. Стефан Станчев и към проф. Тодор Петев, който е създател на Катедра на ЮНЕСКО „Комуникации и връзки с обществеността“ към ФЖМК и председател на Българското дружество за връзки с обществеността.

Проф. Стефан Станчев и проф. Тодор Петев активно участваха в дейността на СБЖ и ратуваха за постоянна връзка с практиката – едно най-важните условия за качествено обучение на студентите.

Изразявам специална благодарност на присъстващите тук професори Минка Златева и Лили Райчева, на Антония Мечкова за вълнуващите репортажи на сайта на СБЖ в памет на техните учители. Сигурна съм, че новата книга на проф. Минка Златева „Ретроспекции на публичната комуникация“, филмът на проф. Лили Райчева за първия ден на ФЖМК ще предизвикат интерес и сме готови на направим излъчване и представяне при нас в СБЖ.

Използвам случая да ви поканя, всички присъстващи, на предстоящата журналистическа дискусия, която организираме на 5 декември от 11 ч. в СБЖ и която е посветена на предизвикателствата и проблемите пред регионалните медии – един проблем, който тревожи много не само колеги, но и жители на съответни региони на нашата страна.

С тези няколко думи бих искала отново да честитя празника на всички уважавани преподаватели и студенти, да пожелая много нови професионални успехи , бодрост, сили и вдъхновение и да кажа, че заедно продължаваме напред!

 

Акценти и позиции