Научен сборник за дарителството излезе в Хасково

  • 12.11.2024
  • СБЖ
  • Златка Михайлова

Главните уредници в Регионалния музей в Хасково ас. д-р Веселина Узунова и докторант Милен Вълчев представиха пред медии в града най-новото издание на музея – „Дарителство и благотворителност в България-традиция и съвременност“.

 

Сборникът съдържа доклади, изнесени на Националната научна конференция, организирана от Института за исторически изследвания при БАН и Хасковския музей. Форумът бе посветен на 80-годишнина от дарението на най-големите благодетели на Хасково Стойчо и Кица Марчеви, подпомагали училища, сиропиталища, църкви , и завещали на общината 42 млн лв.

В обобщаваща студия проф. д-р Росица Стоянова маркира основните насоки в законодателството и политиката, които държавните институции следват към проявите на щедрост и милосърдие. Въз основа на интересно подбрани данни проф.д.и.н.Петър Стоянович разкрива и допълва представите за благотворителната дейност на владетелското семейство на княз/цар Фердинанд. За благотворителството на първото поколение български дипломати пише доц.д-р Алека Стрезова. Цветана Стоянова от Института за изследване на изкуствата при БАН представя документалната база за изследване на дарителски жестове в полза на Българската академия на науките.

Докторант Симеон Тончев е посветил проучването си на църковното дарителство в Хасковския край по време на Възраждането. Авторът изнася интересни данни, че за построяването на катедралния храм на хасковска духовна околия „Успение на Пресвета Богородица“ са дарени около 350 хиляди гроша, което го прави една от най-скъпите църкви за периода 30-те и 40- те години на 19 век. Посочено е, че богатите хасковци са подкрепяли Рилския манастир и манастира „Св. Петка“край асеновградското село Мулдава.

Изследването на докторант Милен Вълчев е за руските емигранти, които помагат на пострадалите от земетресенията в Южна България през 1928 г. Белоемигрантите у нас организират една от големите акции за набиране на средства за останалите без покрив.

Последният раздел на сборника включва статии, посветени на съвременността.

Изданието разкрива както известни, така и непознати досега прояви на родолюбци и благодетели от цялата страна., разширява представата за мястото и ролята на благотворителната традиция в живота на българското общество, пише редакционната колегия в предговора.

Сборникът е отпечатан с финансовата подкрепа на Община Хасково.

Панорама