На тържествена церемония в легендарното Студио 1 на БНР Съюзът на българските журналисти връчи своите годишни награди на най-достойните сред достойните в занаята. Няма нищо по-ценно от това, колеги да номинират свои колеги с признанието за постигнатото от тях по нелекия и трънлив път в българската журналистика.
По традиция, щом наближи ноември, всяка година сред журналистическото войнство започва да се усеща вълнение, защото по това време Съюзът на българските журналисти (СБЖ) обявява и раздава своите годишни награди на отличилите се през годината журналисти.
И тази година това се случи, като домакин на церемонията беше БНР, а култовото Студио 1 събра журналисти от много медии в столицата и страната. Водещи на събитието бяха поетът, журналист и бард Ивайло Диманов и водещата от Нощния блок на програма „Хоризонт“ Станислава Пирчева.
В началото на церемонията, както си му е редът, словото бе дадено на председателя на УС на СБЖ Снежана Тодорова. „Уважаеми колеги журналисти, уважаеми представители на държавни институции, уважаеми колеги от СЕМ, скъпи приятели – се обърна към присъстващите в залата Снежана Тодорова. - За мен е голямо удоволствие и чест да мога да ви приветствам днес с нашия празник.Всяка година в първите дни на ноември СБЖ връчва годишните награди, като срокът на изпратените публикации, предавания, телевизионни програми би трябвало да бъде от 20 октомври 2023 г. до 20 октомври 2024-та. През този период от една година най-добрите и най-интересните публикации и предавания, получили признанието на колегите от нашите журналистически дружества, са изпратени до СБЖ и нашето жури има възможност да ги прецени и да предложи на вниманието на Управителния съвет най-добрите, според мнението на колегите.
Тази година връчването на наградите е особено за нас, тъй като СБЖ отбелязва 130 години от създаването на организираното журналистическо движение в България. Няколко пъти имах възможност да кажа, че инициативата на най-големите представители на българската интелигенция, на българското слово са били инициатори за създаването на това движение само 50 години от началото на българската журналистика. Архивите на СБЖ говорят, че тогава 50 години след началото, след в. „Български орел“ на Иван Богоров и „Любословие“на Константин Фотинов, колегите журналисти, писатели и публицисти са имали за цел да направят всички необходимо за подобряване на материалното и морално състояние на пишещите братя и сестри. Днес 130 години по-късно това е една от целите на нашата организация – материалното и моралното състояние на колегията. Затова, когато ме попитаха кое е най-важното в журналистическата професия аз казах, че според мен това е професионализма, истината и моралът. За нас в СБЖ тези категории са еднакво важни, ценни и необходими за всеки журналист, за всеки, който се е посветил на тази толкова обичана и толкова трудна професия.“
С тези няколко думи Снежана Тодорова предварително честити на всички, които са номинирани за журналистическите отличия и честити празника на всички, които работят в интерес на обществото, защото светът би бил много тъжен без словото и делото на журналистите.
Началото на връчването на отличията бе сложено с наградата в категорията „Кореспондент на централна медия в страната“. Със „Златно перо“ бе отличена Райна Зайкова, кореспондент на bТВ в Пловдив, която вярва в ангели и доброто – най-ценното човешко качество, каза при връчването на отличието Снежана Тодорова. Любими теми на Райна са донорството, добротворството и милосърдието. „Журналистите, които обичаме работата си, никога не очакваме да получаваме награди – каза Райна Зайкова. – В края на годината журналистът прави разбор какво е снимал през годината, за да може да отсее кое е най-важното и дали някоя история има продължение. Изумих се, че за една година сме снимали над 1000 живи връзки и репортажи. Не знаех, че изпълняваме такъв обем от работа. Журналистът кореспондент е нищо без екипа, с който работи и в тази връзка искам да поканя до мен моя оператор, с който вече 16 години работя.“
В категорията „Журналистически материал в регионална медия, предизвикал широк обществен интерес“ „Златно перо“ беше връчено на водещият и репортер на БНТ в Пловдив Димитър Димитров.Той получи отличието за поредица от журналистически разследвания, сред които зрителите помнят неговия репортаж за трагичния инцидент от Граф Игнатиево. Той сподели, че все още преживява случилото се в авиобазата, и че вероятно още дълго време ще е така. „Там нямаше да се справя ако не беше екипът, с който успяхме да покажем една ужасяваща трагедия, в която загинаха достойни и смели български летци – сподели Димитър Димитров. – Нямаше да се справя ако не вярвах, че в този момент най-важна ще бъде истината – да покажем онова, което се случва само минути след катастрофата. Благодаря на всички. Благодаря за възможността в този момент да оставя всичко това да премине през мен. И нямаше да се справя ако до мен не беше операторът Стоян Станчев с когото последните дванайсет години често сме в авиобаза „Граф Игнатиево“ и познаваме тези хора. Знаем дълга, който изпълняват, знаем през какви изпитания преминават. Чест, почит и преклонение пред тяхната работа, пред тяхното родолюбие.“ Димитров покани да излезе на сцената с него и операторът Стоян Станчев, което предизвика аплодисменти в залата.
В категорията „Информационни агенции“ плакет беше отреден за авторският колектив на юбилейния алманах „125 години БТА. Истинските новини. Събития от архивите“ Генка Иванова и Милена Георгиева. Отличието получи Милена Георгиева. Според Снежана Тодорова трудът е енциклопедия. „Идеята за тази книга е на генералния директор Кирил Вълчев – каза Милена Георгиева. – Тя е посветена на 125-годишнина на БТА. Аз и Генка бяхме избрани да работим по съставителството на третата книга. Работихме две години по нея, защото задачата, която ни беше поставена да изберем по едно събитие за всяка една от 125-те години от историята на БТА. Работата се оказа изключително интересна и предизвика нашето любопитство. Прочетохме истории, които не сме знаели и се затруднихме в избора на събитията, които трябваше да включим в книгата. Първоначалният тласък беше даден от колегите от всички дирекции, които ни бяха подбрали събития, но в процеса на работата се оказа, че не можем да намерим материал за всяко събитие или не е отразено достатъчно интересно. Така доста събития останаха извън книгата. Всъщност основният извод от работата ни по тази книга е, че за цялата 125-годишна история на БТА тя е институцията, която е отразявала истинските новини, случващи се в страната. Станахме свидетели на материали на журналисти посещавали България, прочетохме история за действия на българското население в Пирин, когато пада полски самолет и всички се втурват да спасяват поляците и впоследствие са удостоени от Полша с високо отличие. Ще ви споделя една лична история. Търсейки материали за Гунди и Котков попаднах на информация за първото изкачване от документалисти на Килиманджаро, единият от които е моят баща. Намерих този материал абсолютно случайно, което още веднъж показва, че БТА е институцията, която е отразявала случващите се новини в страната.“
В категорията „Фотожурналистика“ „Златно перо“ беше връчено на фотожурналиста от Булфото Пламен Гутинов. Според Снежана Тодорова, която връчи отличието, хората, които са на точното място, в точното време и с точно око това са фотожурналистите. Тя припомни, че СБЖ има дългогодишно успешно сътрудничество с Булфото. „Чувствам се щастлив и благодарен, че работя това, което обичам да правя и благодаря на Агенция „Булфото“, че разчита на мен и ми дава комфорта и спокойствието, за да мога да работя и да правя това, което обичам“, каза Пламен Гутинов.
А в категорията „Операторско майсторство и графичен дизайн“ „Златно перо“ получи операторът от НОВА тв Росен Илиев. „Притеснявам се да стоя зад микрофона, защото зад камерата е далеч по-комфортно за мен – сподели с присъстващите в залата Росен Илиев. – Приемам наградата с уговорката, че се сещам поне за още десет колеги, които също я заслужават и то несамо от НОВА, но и от други телевизии също.“
В категория „Българска медия извън България“ УС на СБЖ единодушно избра радиожурналистката Людмила Славова, която повече от двайсет години води радиопредаването на български език „Български час“, което се излъчва по радио Рабе в Берн, Швейцария. От 2001 г. и до днес Людмила е негов продуцент, редактор, автор и…спонсор. Тъй като Славова не можа да дойде за церемонията отличието взе от нейно име фотографът Виктор Викторов.
А в категорията „Кореспондент на българска медия в чужбина“ със „Златно перо“ беше удостоен журналистът и талантлив писател Симеон Гаспаров, кореспондент на БНТ в САЩ. От негово име отличието получи репортерката от БНТ Ерика Шаумян.
Тази година в категория „Книги“ имаше рекорден брой номинации – цели седем. Така е днес – българинът може да не чете много, но за сметка на това пише много. След дълги дебати УС на СБЖ отсъди наградата за Христо Георгиев и неговата книга „Поглед в близката история“. Връчвайки му отличието Снежана Тодорова поздрави Христо Георгиев за верността към истината, за това, че чрез документи авторът успява да докаже, дори и на хора, които до някаква степен са предубедени, че в основата на журналистическото разследване стои истината. „Това са материали, които съм писал през последните осем години – сподели Христо Георгиев. – Към много от тях има и документи, защото много хора интерпретират както си искат дадени събития, като по този начин се получават доста фалшификации. Но истината я доказват самите документи. Последният материал, който публикувах е доста актуален и свързан със събитията около Народния театър.“ Христо Георгиев разказа и интересни епизоди намерили място в книгата и в творчеството му.
Тази година наградата в категорията „Електронен сайт“ отива в Дупница. Авторка на Dupnicanews.eu е Изабела Соколова. „За мен е голяма чест да получа тази награда за информационния портал“ – каза Изабела Соколова. Тя благодари и на колегите си от Благоевград за номинацията, и че има възможност да работи с такива професионалисти и прекрасни хора, като тях. „Радвам се много, че е оценена работата на журналистите и от малките градове и приемам тази награда от името на всички тях“ – каза Изабела Соколова.
На всички е известно, че честната и обективна журналистика не търчи след победителите, нито пък клечи пред копанката в очакване да бъде нахранена. Тя воюва всеки ден за правото да каже истината, каквато и да е тя. Хубаво е да се помни това и особено от младите колеги. Тази година СБЖ дава и едно специално отличие за млад журналист. Фаворит за наградата „Най-добър журналист (до 35 години)“ е водещият на сутрешния блок на БНТ Симеон Иванов. Поради отсъствие от негово име отличието получи Мира Добрева.
Тази година с наградата в категория „Печатни медии“ бе отличен един международник с богат професионален опит и това е Юри Михалков, който работи във в. „Дума“. „Много съм радостна, че журито и УС решиха наградата да получи нашият уважаван колега Юри Михалков – каза Снежана Тодорова, връчвайки отличието на журналиста. – С него се познаваме повече от 50 години и винаги, и във всичко, той е бил верен на истината.“ Видимо развълнуван Юри Михалков благодари за отличието. „Няма да скрия радостта си, че съм сред наградените, защото са стойностни журналисти – сподели Юри Михалков. – Оказва се, че българската журналистика е жива и качествена. Ще кажа две неща. Бях много изненадан, че съм награден и попитах дамата, която ми се обади, за да ми каже за отличието, да не е станала грешка, защото днес не е 1 април. Изненадан съм до голяма степен, защото приемам тази награда не толкова като мои лични качества, а като признание за това, че в България все пак се оценява независимата и свободна журналистика. Благодаря на журналистическото дружество на в. „Дума“. Знаете какви хора са работили там. Достатъчно е само да спомена Стефан Продев, Борис Данков, Велислава Дърева, Тодор Коруев и още много. Това са истински големи пера и това, че се нареждам сред тях не може да не ме окриля и прави щастлив.“
В категорията „Радиожурналистика“ „Златно перо“ получава Димитрина Кюркчиева от програма „Христо Ботев“ на БНР. Освен нейните високо професионални предавания в областта на културата в „Артефир“ тя пише и чудесна поезия. Снежана Тодорова сподели, че през годините сме имали възможността да се запознаем с нейните изяви несамо по радиото и несамо като поет. Тя благодари на Димитрина за това, което прави и на Националното радио, че е професионална и свободна трибуна на българските медии. „За мен тази награда е изненада - каза Димитрина Кюркчиева, - и знаете ли защо? Защото след двайсет години тя отново се върна при мен. Мисля, че веднъж човек да я спечели, печели доверието на гилдията, печели доверието на слушателите и може да се радва, че е свършил своята работа. Повече от трийсет години съм в тази сграда и прекарвам повече време в нея отколкото вкъщи. Искам да кажа още, че предаването „Артефир“, в което работя вече двайсет години, е спечелило тази награда преди няколко години. Любен Каравелов казва, че журналистиката е черна и неблагодарна дейност, но тъй като дълбоко в човешката природа е заложено страстното желание да бъдем оценени аз съм щастлива от тази награда и си мисля, че най-хубавото е, че тя се връща при мен навреме, защото ние преминаваме, но радиото остава.“
А в категория „Телевизионна журналистика“ сред немалкото номинации се открои тази на Мариета Николаева от НОВА тв, която повече от двайсет години е разследващ репортер. Силно въздействие и широк обществен отзвук предизвика нейния репортаж за мъчителната смърт на 18 мигранти край Лукорско, натъпкани в камион на мигрантската мафия. За този свой репортаж Мариета Николаева бе отличена с най-престижните награда в световната журналистика – наградите „Еми“. За първи път българска медия бе номинирана с приз в категорията „Новини и актуални предавания“. Мариета Николаева получи медал. А от СБЖ тя получава високото отличие „Златно перо“.
„Във века,в който говорим за борба с фалшивите новини, с дезинформацията особено е важно да поздравяваме колеги, за които истината е верую, и които в името на истината продължават да се борят, за да може тя да достигне до читатели, слушатели и зрители“, подчерта Снежана Тодорова връчвайки наградата на Мариета Николаева. „Благодаря ви и честити 130 години на българската журналистика – каза Мариета Николаева. – Да я пазим чиста и независима. Особено важно е това. Много благодаря за това високо отличие от Съюза на българските журналисти. Освен за трагедията край Лукорско през тази година разказахме и други истории и смятам, че нашата роля като журналисти е не просто да повтаряме проблемите, а да настояваме те да бъдат решавани. Така поставихме проблемите с придобиване на жилища в София с фалшиви завещания. Още на следващия ден от Нотариалната камара внесоха искане в Министерството на правосъдието за законови промени. Разказахме и за един безпрецедентен случай на кражба на генетичен материал, с който се зачева и дете. Незабавно беше направена и проверка на всички инвитро клиники в цялата страна. Така че журналистиката трябва преди всичко да бъде с морал. Нашата главна цел е истината и само истината. Да сме абсолютно обективни и е изключително важно да правим чиста журналистика. И тъй като днес имам рожден ден (9 ноември – бел. ред.) искам да благодаря и на моите родители, които неведнъж са имали тревоги около моята работа, но които създадоха у мен един много силен морален компас, който винаги и безпогрешно ме води несамо в журналистиката, а и в живота.“
Тази година СБЖ реши да даде и няколко допълнителни награди. Специално отличие получи Иван Коджабашев за луксозния фотоалбум, посветен на града под тепетата. От негово име наградата получи Райна Зайкова.
Специална награда плакет получи и Българската национална телевизия. Отличието се връчва за цялостен принос към съвременната българска журналистика и по повод 65-годишнината на обществената медия. Наградата получи журналистката Мира Добрева, дългогодишен водещ в БНТ.
Снежана Тодорова честити юбилея на БНТ. „Позволявам си да кажа, че когато от кабинета на Емил Кошлуков казаха, че Мира Добрева ще получи наградата се зарадвах, защото искам пред всички да ви благодаря несамо за това, което правите в нашата Национална телевизия, а и за думите, които чух в едно от вашите предавания. В отговор на въпрос на журналистка към вас коя от вашите многобройни награди ви е особено скъпа вие казахте наградата на СБЖ, защото е от колеги за колеги“, каза Снежана Тодорова.
„130 години Съюз на българските журналисти и само 65 години БНТ – каза Мира Добрева. – Най-накрая и ние да сме млади, обаче си знаем, че не сме много млади. И в това е нашата ценност, нашата скъпоценна безценност бих казала, защото аз като човек, който изучава столетниците вече 14 години, знам, че в старостта може да има толкова много богатство и смисъл. И понеже държа тази награда, и тя е за БНТ, много епитети могат да се сложат до нашата телевизия. Знам, че понякога имаме и кривици, имаме и пропадания, но имаме и много възходи. Има много смисъл да държим тази награда. А тя наистина е много ценна за Националната телевизия точно за това, защото ние несамо че сме стари, но ние можем да преиначим тази дума и да я направим да звучи като мъдрост. И тази награда е за всички хора, които работят в БНТ и се стараят да придават смисъл на всичко, което правят. Точно както казват моите столетници когато ги питам наред с всичко какво ядете, кога си лягате, питам ги за вас какво е българската телевизия. Разбира се, че те гледат и други телевизии, но когато говорят за БНТ те непременно слагат до нея думата смисъл. Нещо да научиш, тя нещо ти дава. Така че давайте времето си на БНТ, защото тя пък ви дава смисъл. Тук няма толкова млади колеги колкото би ми се искало да има, но затова пък ние работим в дигиталните платформи много активно."
Наред с много награди СБЖ връчва и специалната награда „Йосиф Хербст“. В тази категория имаше няколко номинации, но безспорен фаворит е 97-годишния журналист Пенчо Чернаев. Наградата „Йосиф Хербст“ му се присъжда за цялостна дейност и особени заслуги към българската журналистика. Неостаряващият доайен на съвременната ни гилдия е журналист, писател, литературен критик, редактор, краевед и преводач. Дългогодишен журналист във в. „Учителско дело“ и „Труд“, директор и главен редактор на в. „Кандидат-студент“ (1992 г.). Сценарист на няколко документални филма и автор на много книги.
Но както си му е редът. На празник като на празник. За ведрото настроение се погрижиха осемгодишната чаровница Ния Ндизейе от Народно читалище „Светлива 1908“ в Кумарица, която изпълни няколко народни песни, певицата Джина Иванова, изпълнителка на култовата песен „Усмивката“ от незабравимата група „Трамвай №5“, пианистката Селма Лински и популярният изпълнител на македонски песни и солист на БНР Венцислав Пенев.
И в края на това толкова вълнуващо тържество на журналистиката не е зле да си припомним какво е казал за свободата на словото големият журналист и публицист ЙосифХербст: „Свободното Слово не се превъзнася, не се гордее, не се самолюбува, зло не мисли, не топи перото в кал и помия, не флиртува с народа и не го лъже, не го презира и не го злоупотребява, не зловредства срещу народ и държава, на неправда не се радва, а на истина.“
Това важи и за днешната журналистика в България.
Ето и носителите на престижните отличия:
Годишни награди на СБЖ
2024 г.
1. Кореспондент на централна медия в страната:
Райна Зайкова – кореспондент на БТВ - Пловдив
2. Журналистически материал в регионална медия, предизвикал широк обществен интерес:
Димитър Димитров – водещ и репортер на БНТ - Пловдив
3. Информационна агенция:
БТА – отличие за юбилейния сборник „Събития от годините“
4. Фотожурналистика:
Пламен Гутинов – Булфото
5. Графичен дизайн и операторско майсторство:
Росен Илиев – оператор в NOVA TV
6. Българска медия извън България:
Людмила Славова – автор и водещ в единствената българска медия в Швейцария, Redakteurin und Moderatorin за Radio Rabe www.balgarskitschass.info
7. Кореспондент на българска медия в чужбина:
Симеон Гаспаров – журналист и писател в САЩ
8. Книга - документалистика, публицистика, научни изследвания в областта на журналистиката:
„Поглед в близката история“ от Христо Георгиев
9. Електронен сайт:
Изабела Соколова - Dupnicanews.eu
10. Най-добър млад журналист /до 35 г./:
Симеон Иванов – водещ в сутрешния блок на БНТ
11. Печат:
Юри Михалков– журналист международник в. „Дума“
12. Радиожурналистика:
Димитрина Кюркчиева– Артефир, БНР
13. Телевизионна журналистика:
Мариета Николаева – NOVA TV
14. Специални отличия:
Иван Коджабашев – в. „Марица“ Пловдив
БНТ - за принос в съвременната журналистика и по повод 65-годишния юбилей
15. Награда „Йосиф Хербст" за цялостен принос:
Пенчо Чернаев
От името на СБЖ и на екипа на сайта на Съюза, на колегите „ЧЕСТИТО!“ и им желаем НА МНОГАЯ ЛЕТА!
Още много отличия и занапред!
Снимки БТА
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.