Българо-китайското приятелство е константна величина, бе изтъкнато на конференция в София

  • 08.11.2024
  • СБЖ
  • Любомир Михайлов
Н.Пр. посланик Дай Цинли произнася слово пред участниците в международната научна конференция в София

За Китай България е важен партньор в Централна и Източна Европа и значим участник и съзидател на отношенията между Китай и Европа, заяви на международна научна конференция Н.Пр. Дай Цинли, посланик на КНР в България

Колективен българо-китайски мозъчен тръст

Преди дни в София се състоя международна научна конференция с участието на изтъкнати български и китайски учени на тема „История и перспективи на българо-китайските отношения – политика и икономика: двустранни и регионални аспекти“. На този научен форум, който бе наречен от мнозина участници в събитието „колективен мозъчен тръст“ на български и китайски учени, бе направен задълбочен преглед на историческото развитие и на сегашното състояние на българо-китайските връзки и на техния голям потенциал. Бяха набелязани и идеи, за да се използват още по-добре във взаимен интерес възможностите на сътрудничеството в икономическата и други области.

На форума не бе пропусната и важната роля на медиите във всестранния процес сътрудничеството. В доклада на директора на Китайския център за комуникационни стратегии в Института Синхуа Уън Дзян бе подчертано, че средствата за информация са мост към културното сближаване на народите и хората от различните държави, което много подпомага и стимулира сътрудничеството между тях в икономическата и други области.

Събитието в София се проведе под патронажа на българския президент Румен Радев, който в приветствието си към участниците на конференцията подчерта, че последните 75 години Китай се е утвърдил като важен и надежден партньор на България. Президентът посочи, че през 2019 г. българо-китайските отношения са издигнати до стратегическо партньорство, стъпвайки на базата на взаимното уважение и сътрудничеството. Китай днес заема челно място сред партньорите на България извън ЕС и е най-големият ни азиатски партньор. Радев изрази надежда, че има благоприятни перспективи за развитието в бъдеще на партньорското сътрудничество с Китай в икономическата и други области.

Приветствия до форума изпратиха българският министър на външните работи Иван Кондов и зам.-министърът на външните работи на Китай Дън Ли.

Днес Китай е втора икономика в света, постоянен член на СС за сигурност на ООН, влиятелен фактор в международната общност, водеща сила в редица направления на развитието, науката, технологиите и иновациите, напомни българският външен министър Иван Кондов. Отбелязваме успехите на Китай по пътя на реформите и включването на националната икономиката в глобалните търговски вериги, успехите в елиминиране на бедността и много други, отбеляза министърът и изтъкна, че България високо цени отношенията си с Китай, които днес обхващат всички сфери на сътрудничество. Виждаме голям потенциал за развитие както в традиционните области на търговия, икономика, култура, образование, така и в нови като иновации, зелен преход, дигитална икономка, нова енергия, каза министър Кондов.

Начална страница от нова глава в българо-китайските отношения

Участниците в конференцията изслушаха с особено внимание словото на Н.Пр. Дай Цинли, посланик на КНР в България, която подчерта, че 75-та годишнина от установяването на дипломатическите отношения между двете страни е начална страница от нова глава в българо-китайските отношения.

Китай гледа на България като на важен партньор в Централна и Източна Европа и значим участник и съзидател на отношенията между Китай и Европа, заяви в словото си на конференцията Н.Пр. посланик Дай Цинли. Тя посочи, че 75-та годишнина от установяването на дипломатически отношения между двете страни е начална страница от нова глава в българо-китайските отношения. Китай е готов да работи съвместно с всички сфери в България за развиване на традиционното приятелство, разкриване на потенциала за сътрудничество и неотстъпното прилагане на постигнатите значими споразумения между държавните ръководители. По този начин искаме да реализираме и развием нашето стратегическо партньорство, допринасяйки за благоденствието на нашите два народа. Двете страни трябва да продължат да насърчават обмена и сътрудничеството в областта на образованието, културата, науката, медиите и регионалното сътрудничество, като трябва да бъде поставен специален акцент върху обмена на млади хора, което е от ключово значение за дългосрочното развитие на отношенията между Китай и България.

Научните кадри от мозъчните тръстове също са ключова движеща сила за насърчаване на приятелството между Китай и България, посочи посланик Дай. Тя изрази надежда, че участниците в конференцията ще се възползват от платформата, която предоставя този форум, ще извлекат най-ценното от досегашния си опит и ще погледнат напред към бъдещето, допринасяйки за развитието на двустранните отношения и отношенията между Китай и Европа.

Над 20 доклада от български и китайски анализатори

С изказвания и научни доклади в конференцията участваха над 20 видни български и китайски учени, анализатори и експерти. Те анализираха историята, сегашното състояние и потенциала за развитие на българо-китайските отношения. В мненията им се откроиха и конструктивни идеи за реализиране в бъдеще в интерес на двете страни и развитието на плодотворното сътрудничество.

Сред докладчиците бяха проф. Искра Баева, директорът на Центъра за комуникационни стратегии към Институт Синхуа Уен Дзян, посланик Ангел Орбецов, доц. Джан Дан от Китайската академия за социални науки, член. кор. на БАН проф. Васил Проданов, г-н Ту Дзян от Китайския институт за международни изследвания, министърът на икономиката през 2021 г., Даниела Везивиева, проф. д-р Боян Дуранкиев, проф. д-р Динко Динков /НАМО/ и др.

Организатори на конференцията в София бяха Стратегическият институт за национални политики и идеи /СИНПИ/; Посолството на Китайската народна република в България; Гражданското сдружение „Отечествен съюз“; Националната асоциация за международни отношения /НАМО/; Българското дипломатическо дружество /БДД/; Институт за икономика и международни отношения/ИИМО/.

Кратка редистория

България и Китай тази година отбелязват 75 години от установяването на дипломатическите отношения между двете страни. Това събитие, станало на 1 октомври 1949 г., има особено важно значение за българо-китайските отношения, като се има предвид, че България е втората в света страна, признала новосъздадената Китайска народна република.

Този български политически жест се тачи много в Китай. През изтеклите 75 години, независимо от различните политически промени в двете държави, връзките между България и Китай останаха приятелски и продължиха да се развиват в интерес на българския и китайския народ. Може да се каже, че българо-китайското приятелство е било и си остава константна величина. Това е особено благоприятен фактор, когато има стремеж да се използва максимално потенциалът за развитие на икономическите и други връзки с Китай.

75-та годишнина на дипломатическите отношения между България и Китай, най-голямата азиатска страна с древна култура, а сега и с огромни икономически, социални, научни и технологични успехи като втора в света икономическа сила, се отбелязва с различни двустранни събития в България и в КНР.

 

Панорама