По-малко от седмица след войната в Газа, в 18:02 ч. на 13 октомври 2023 г. израелските военни изстреляха два танкови снаряда с интервал от 37 секунди в Южен Ливан. Целта на военните? Седем журналисти, стоящи на върха на хълм на около миля от най-близките бойни действия, носещи ясно обозначени жилетки „Преса“, и репортери до кола с надпис „TV“.
Израелската атака незабавно уби ветерана-журналист на Ройтерс Исам Абдалах. Фоторепортерът на Агенция Франс прес (АФП) Кристина Аси получи наранявания, водещи до ампутация на десния й крак, а петима други журналисти също бяха ранени: Дилън Колинс от АФП Кармен Джоухадар и Ели Бракя от Ал- Джазира и Таер Ал-Судани и Махер Назех от Ройтерс .
За това алармира в специална публикация са сайта си Комитетът за защита на журналистите(КЗЖ)
През март 2024 г. разследване на Временните сили на ООН в Ливан стигна до заключението, че израелски танк е насочен към „ясно разпознаваеми“ журналисти в нарушение на международното право, според разследване на Ройтерс, което не е публикувано.
Четири допълнителни разследвания – от AFP, Amnesty International, Human Rights Watch и Reuters – всички независимо един от друг стигнаха до едно и също заключение: че Израел е извършил умишлено нападение срещу журналистите.
Умишленото нападение срещу цивилни представлява военно престъпление според международното право.
Но година по-късно Израел все още не е потвърдил дори дали е приключил предварително разследване на атаката.
Медийното бюро за Северна Америка на Израелските отбранителни сили (IDF) каза на КЗЖ в имейл, че военните са използвали танков и артилерийски огън на 13 октомври, за да предотвратят предполагаемо „терористично проникване“ и инцидентът е „в процес на проверка“.
„Въпреки обширните доказателства за военно престъпление, една година след нападението, Израел не е изправен пред нулева отговорност за нападения срещу журналисти“, каза главният изпълнителен директор на КЗЖ Джоди Гинсбърг.
М.Л.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.