Генералните директори на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев и на националната информационна агенция на Мароко МАП (Maghreb Arabe Presse - MAP) Фуад Ариф подписаха споразумение за сътрудничество.
МАП е седалище и президент на Атлантическата федерация на африканските новинарски агенции (Atlantic Federation of African Press Agencies - FAAPA), в която членуват националните информационни агенции на 25 от общо 54 държави от Африка - членове на Организацията на обединените нации (ООН). БТА е седалище и генерален секретар на Асоциацията на балканските новинарски агенции - Югоизточна Европа (АБНА-ЮЕ), в която членуват националните информационни агенции на 12 държави.
БТА е поканена за специален гост на Деветия Изпълнителен комитет на FAAPA и за представяне на опита на националната информационна агенция на България на съпътстващата форума конференция за изкуствения интелект в медиите и фалшивите новини в Абиджан (Кот д’Ивоар) като престоят е осигурен изцяло от домакините. Преди форума Фуад и Вълчев бяха приети от министъра на комуникациите и говорител на правителството на Кот д’Ивоар Амаду Кулибали.
Според генералния директор на БТА новото споразумение с МАП, което надгражда изтеклия през 2021 г. договор от 2019 г., ще позволи без да влагат допълнителни средства двете агенции да допълнят новините съответно от Мароко и България към информациите от глобалните агенции, които купуват. БТА и МАП ще могат да използват и информация от кореспондентските си мрежи по света, тъй като МАП има кореспондентски бюра в близо 50 страни, а БТА развива кореспондентска мрежа на Балканите и в страни с големи български общности.
От членовете на FAAPA БТА вече има такива споразумения с националните информационни агенции на Гана, Кот д’Ивоар, Либерия, Нигерия и Сенегал. По време на форума интерес за сключване на договори за обмен на новини с БТА проявиха и агенциите на Бенин, Габон, Република Конго (Бразавил) и Демократична република Конго (Киншаса).
Вълчев отбеляза, че обмен на информация с повече африкански агенции ще бъде особено полезно в сферите на образованието и бизнеса, където България е имала сериозно присъствие в миналото и има интерес от неговото възстановяване чрез системно представяне на български университети за привличане на местни студенти, както и на възможностите за българския бизнес в тази част на света, а повече информация за България в региона ще позволи и получаването на по-голяма подкрепа за български позиции и кандидатури в различни международни организации.
Като пример за растящите възможности за бизнес в Африка Вълчев посочи, че стокообменът между България и Мароко се е утроил за 10 години между 2013 г. и 2023 г. от 99,2 милиона щатски долара на 289,5 милиона щатски долара по информация на отдел “Справочна” на БТА.
Подписаният днес нов договор предвижда всяка страна да получава пълния набор от информационни емисии на английски език на другата страна, като двете страни имат право да използват тази информация в своите информационни услуги.
Освен това всяка от двете агенции ще предоставя на другата всеки ден една своя информация за значима новина от страната си с текст на английски език и снимка, която другата агенция да публикува на своите канали за разпространение с възможност за безплатно четене от всички посетители на съответните сайтове при изрично упоменаване на източника.
Договорът предвижда и възможност за обмяна на опит и професионални визити на журналисти и други професионалисти от медийната сфера от двете новинарски агенции.
Договорът влиза в сила от датата на неговото подписване и ще се подновява автоматично безсрочно всяка година.
Генералният директор на БТА връчи на мароканския си колега медала на Монетния двор на Българската народна банка и пощенската марка на “Български пощи”, издадени за отбелязаната през миналата година 125-та годишнина на БТА. Вълчев пожела на Ариф МАП, която през тази година става на 65 години, да достигне с много успехи възрастта на БТА. Ариф и членовете на Изпълнителния комитет на FAAPA получиха броя на английски език на списание ЛИК, посветен на българската наука на Антарктида.
След 2021 г., когато Народното събрание направи достъпът до новините на БТА със свободен достъп, националната информационна агенция на България уреди с нови договори с глобалните агенции, от които купува информация, възможност всички български медии безвъзмездно да препубликуват преведени на български език техни новини.
Освен че закупува информационни продукти от 5 глобални информационни агенции, след подписаното с МАП споразумение БТА осигурява на българските медии безвъзмездно новини от 47 национални агенции от 4 континента (Европа, Азия, Америка и Африка), с които БТА има подобни споразумения за сътрудничество, включително с националните информационни агенции на всички съседни на България страни и с 23 европейски агенции (16 членове на ЕС, включително двете глобални агенции на Франция - Франс Прес и Германия - ДПА), които са членове на Европейския алианс на новинарските агенции (ЕАНА). Такива договори за всекидневен безвъзмезден обмен на новини БТА има с националните новинарски агенции на Австрия, Азербайджан, Албания, Алжир, Аржентина, Армения, Белгия, Босна и Херцеговина, Виетнам, Гана, Грузия, Гърция, Израел, Индия, Иран, Испания, Италия, Йемен, Казахстан, Камбоджа, Киргизстан, Кипър, Косово, Кот д'Ивоар, Латвия, Либерия, Ливан, Мароко, Молдова, Монголия, Нигерия, Нидерландия, Обединените арабски емирства, Полша, Република Северна Македония, Португалия, Румъния, Саудитска Арабия, Сенегал, Словакия, Сърбия, Турция, Унгария, Филипините, Хърватия и Черна гора, както и е абонат за новините на националната новинарска агенция на Украйна.
М.Л.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.