Избрах свободата пред справедливостта, казва Джулиан Асанж на изслушването пред ПАСЕ

  • 01.10.2024
  • PACE/ Reuters/СБЖ
  • ПАСЕ/Ройтерс/СБЖ Майя Любомирска
Джулиан Асанж говори пред ПАСЕ.

Джулиан Асанж, основателят на медийната група WikiLeaks, заяви във вторник пред европейски законодатели, че признаването му за виновен по обвиненията в шпионаж на САЩ е необходимо, тъй като правните и политическите усилия за защита на свободата му не са достатъчни.

„В крайна сметка избрах свободата пред неосъществимото правосъдие“, каза Асанж в първите си публични коментари след освобождаването му от затвора, обръщайки се към комисия към Съвета на Европа, международната организация, известна най-вече със своята конвенция за правата на човека, съобщи Ройтерс.

Както вече сайтът на СБЖ ви информира, днес Асанж се яви на изслушване пред Комисията по правни въпроси и права на човека на Асамблеята. Утре , 2 октомври, предстои дебат на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа(ПАСЕ)относно задържането и присъдата на Джулиан Асанж и смразяващия им ефект върху човешките права, както информира сайтът на ПАСЕ.

53-годишният Асанж се завърна в родната си Австралия през юни, след като беше постигнато споразумение за освобождаването му, според което той се призна за виновен в нарушаване на американския закон за шпионаж, слагайки край на 14-годишната британска правна одисея.

„Днес съм на свобода след години затвор, защото се признах за виновен в журналистическа дейност, признах се за виновен за търсене на информация от източник, признах се за виновен за получаване на информация от източник и се признах за виновен за информиране на обществеността каква е тази информация“, каза той в първото си публично изказване.

През 2010 г. WikiLeaks публикува стотици хиляди класифицирани военни документи на САЩ за войните на Вашингтон в Афганистан и Ирак – най-големите пробиви в сигурността от този вид в историята на американската военна служба – заедно с множество дипломатически телеграми.

Асадж беше обвинен години по-късно по Закона за шпионажа.

Доклад на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа заключава, че Асанж е политически затворник и призовава Великобритания да проведе разследване дали той е бил изложен на нечовешко отношение.

Облечен в черен костюм с виненочервена вратовръзка и лека бяла брада, Асанж седеше между съпругата си Стела и редактора на WikiLeaks Кристин Храфнсон, четейки първоначалните си забележки от листове хартия.

„Все още не съм напълно подготвен да говоря за това, което съм изтърпял“, каза той и добави: „Изолацията взе своето, което се опитвам да разтоваря“.

Говорейки свободно по време на последваща серия за въпроси и отговори, Асанж изглеждаше развълнуван, когато каза на законодателите, че споразумението за признаване на вината означава, че ще му бъде забранено да завежда дело, за да се защити срещу обвиненията на САЩ в шпионаж.

„Никога няма да има изслушване за случилото се“, каза той.

Съпругата му, за която се ожени, докато беше в затвора в Лондон, каза миналия месец, че ще му трябва време, за да възвърне здравето и разума си след дългия си затвор.

Запитан за плановете си, Асанж каза, че изслушването в Страсбург, насочено към повишаване на осведомеността за необходимостта от защита на лицата, подаващи сигнали и информатори, е "първа стъпка".

Адаптирането към нормален живот след години затвор включва някои „трудни неща“, каза той, като да се научиш да бъдеш баща на две деца, които са израснали без него, и „да станеш отново съпруг“.

Асанж беше арестуван за първи път във Великобритания през 2010 г. с европейска заповед за арест, след като шведските власти заявиха, че искат да го разпитат по обвинения в сексуално престъпление, които по-късно бяха оттеглени. Той се укри в посолството на Еквадор, където остана седем години, за да избегне екстрадиция в Швеция. Британската полиция измъкна Асанж от посолството през 2019 г. и го изпрати в лондонския затвор с най-висока сигурност Белмарш.