Броят на списание "ЛИК", който през месец септември е посветен на оперния певец Борис Христов, беше представен в пресклубовете на Българската телеграфна агенция (БТА) в страната и чужбина. Изданието носи заглавието „Великият бас Борис Христов“ и е вдъхновено от 110-годишнината от рождението на именития творец, която се навърши през месец май тази година.
„С новия брой на списание "ЛИК" имаме възможността да отбележим оперните гласове на България и голямата оперна традиция на нашата страна“, каза на премиерата на броя в зала „МаксиМ“ в БТА генералният директор на БТА Кирил Вълчев. По думите му „от този брой ние научаваме как един човек може да пребори всяка политическа власт с таланта си и как с таланта си преборва и смъртта“.
Според главния редактор на списание "ЛИК" и директор на дирекция "ЛИК" в БТА доц. Георги Лозанов „Борис Христов ни най-малко не е забравен“. „Той е в някакъв смисъл еталон в собствената си сфера. И не само в българската култура, а и в световната. Той казва, че ако се прави нещо на световно ниво, няма да участва. Той участва, ако се прави на надсветовно ниво“, отбелязва доц. Лозанов. По думите му Борис Христов е златен метър в своята дейност.
„Да правиш такива броеве на "ЛИК", означава да съхраняваш памет, но и да слагаш някакви жалони занапред“, коментира Елена Драгостинова, директор на Музей „Борис Христов“ по време на представянето на изданието в столицата.
На събитието в зала „МаксиМ“ присъства и Калин Вельов, заместник-министър на културата. Той прочете обръщение от служебния министър на културата Найден Тодоров. „Борис Христов е не просто име от историята на българската и световната култура. Той е символ на българския дух, на изключителния талант и на неуморната работа в името на изкуството“, гласи текстът на обръщението на министъра на културата. По думите на Тодоров повече от един век след неговото рождение списание "ЛИК" предоставя прекрасната възможност да се потопим в живота и творчеството на Борис Христов, да си припомним за неговия път към върховете на световното оперно изкуство и да се вдъхновим от неговата непреклонна отдаденост на музиката.
С видеовръзка в представянето на изданието се включиха и гостите на някои от пресклубовете на агенцията. Сред тях беше и гостът във Варна - Любомир Кутин, който е инициатор за сформираното през 1994 г. Музикално общество „Борис Христов“ в морския град. „Личността на Борис Христов беше много подходящ обединител за такива средища на любители на изящното изкуство и сериозната класическа музика в един период, когато имаше дефицит на подобни форми. Интернет го нямаше и това беше една възможност хората да споделят своите интереси. Това общество събираше любителите на музиката и визуалното изкуство, представяха се много записи на концерти“, каза Кутин.
„Борис Христов е еталон. Той е едно от нещата, с които измерваме нашата стойност като нация“, посочи музикантът и преподавател в ЮЗУ „Неофит Рилски“ в Благоевград гл. ас. д-р Венци Мицов. Той гостува в Националния пресклуб на БТА в Кюстендил.
„Името на Борис Христов означава много за българската музикална култура и оперен небосклон. Той е една световна величина, по която се равняват всички останали, а гостуването му в различни постановки е било чест за всяка опера или театър по света“, каза в Националния пресклуб на БТА в Троян Емил Давидов, ръководител на оперетна студия „Кантабиле“.
Българката Анелия Атанасова, лиричен артист към Румънската филхармония, бе специален гост на пресклуба на БТА в Букурещ. Тя предложи да се направи камерен концерт в памет на Борис Христов в румънския Атенеум - най-престижната концертна зала в Букурещ. Според Анелия Атанасова маестро Борис Христов няма да се забрави, защото талантът му е огромен.
„Борис Христов е нематериално културно наследство на България и най-съвършеният ни културен медиатор към света, защото отдавна преди ние да осъзнаем, че сме поставени адекватно на европейската карта на изкуството и културата, го е направил той“, каза оперната певица Андреана Николова по време на представянето на септемврийския брой на списание "ЛИК" в Русе.
„Винаги съм чувствал, че имам дълг към личността на Борис Христов. Моята любов и привързаност към него е в основата на това да правя неща, свързани с неговата памет“, посочи Пламен Бейков, директор на Държавна опера – Русе и един от последните специализанти на Борис Христов в някогашната създадена и ръководена от него Българска академия за изкуство и култура в Рим. Той гостува в Националния пресклуб на БТА в родния си град Свищов по повод представянето на септемврийския брой на списание "ЛИК" на тема „Великият бас Борис Христов“.
В представянето на броя на "ЛИК" се включиха и още гости в пресклубовете на агенцията в страната:
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.