NOVA излъчи интервюто на Миа Сантова с Хасан Насрала от 5 октомври 1997 г.

  • 29.09.2024
  • NOVA/YouTube
Кадър от днешния сутрешен блок на NOVA с лика на Насрала от интервюто от 1997-ма и с днешната Миа Сантова онлайн от Виена

Журналистката, която днес е кореспондентка във Виена, беше включена в ефира на NOVA със свои спомени за рисковете и обстановката около интервюто, дадено ѝ от лидера на „Хизбула” в Бейрут преди 27 години

На 28 септември т. г., когато беше потвърдена гибелта на лидера на „Хизбула” шейх Хасан Насрала при израелски бомбен удар по централата на групировката в Бейрут, журналистът Георги Милков припомни във Фейсбук, как неговата колежка Миа Сантова е взела интервю за „Нова телевизия” от водача на ливанското шиитско движение при много рискови обстоятелства още през далечната 1997 г.

След като това се разчу, много медии тиражираха информацията, че Миа Сантова, която днес е кореспондентка на NOVA във Виена, е всъщност и първата чуждестрнна журналистка, интервюирала поелия своя пост няколко години по-рано Насрала.

В сутрешня си блок на 29 септември NOVA излъчи онова интервю на Сантова отпреди 27 години и разговаря със самата журналистка онлайн от Виена.

В архивното интервю Хасан Насрала говори много спокойно и добронамерено. Представя се, разказва за своя път в политиката, обяснява как е бил избран за генерален секретар на „Хизбула”, след като предишният водач на организацията е бил убит заедно със семейството си през 1992 г. при израелски целенасочен удар по колата му. Насрала аргументира и своята мотивация да се бори срещу израелската окупация на Южен Ливан, откъдето е родом.

На въпрос на Миа Сантова дли „Хизбула” ще отмъщава за гибелта на сина му, който е загинал броени седмици преди интервюто, Насрала отговаря, че синът му е паднал „в операция срещу Изрел, като мъченик, борейки се за свободата на родината си”, и затова организацията не планира отмъщение.

Също така Насрала зявява в интервюто, че „Хизбула” е родено в Ливан движение за освобождение, борещо се за изтелянето на Израел, което обаче наред с бойните действия, работи и по политическа, и по културна линия за същата цел, включително и чрез депутатите си в ливанския парламент.

Шиитският водач уверява, че няма лични цели и амбиции, че е само „един от многото” в движението, което се управлява на колективен принцип, че се бори „за рвенството на хората в Ливан”, че иска да е достоен за паметта на падналите и че сам също е готов да жертва живота си.

Включена „на живо” от Виена, за да коментира това архивно интервю, Миа Сантова каза, че смята за пророчески думите на Насрала, изречени от него преди 27 години. „Виждаме колко малко се е променило положението оттогава. В рамките на половината си живот сме свидетели на един кръвопролитен конфликт, който и в момента ескалира,” отбляза журналистката.

Запитана как се е решила на това свързано с много рискове интервю по онова време, когато е била толкова млада, Миа Сантова посочва: „Имах наивни надежди в онези години – че международната журналистика в България ще изглежда по този начин. Вярвах, че след промените ние, международните журналисти, ще можем да отразяваме събитията от мястото, където те се случват, ще можем да правим такива интервюта, да пътуваме по света и да бъдем кореспонденти по горещи точки. За съжаление обаче това не се случи, поне не в пълната си цялост, както аз си предтавях, че ще стане...”

Тя продължава: „Тогава рискувах наистина много. Пътувах два пъти до ливанската столица. Първия път беше проучвателно пътуване – трябваше да ме проверят, да подпиша документи, че съм чиста с намеренията си. Защото сигурността на такъв човек е изкрючително висока. Изненадващо за мен вторият ми опит наистина успя.”

Журналистката разказва как интервюто се е осъществило в тайна кравтира в южната част на Бейрут при изключитлни мерки за сигурност, с преводач, осигурен от „Хизбула”. „Цялото преживяване беше наистина като на кино. Аз самата бях много малка и не много подготвена вероятно, но имах смелостта да го направя.

Минаваше ми през ум, че може икога да не се върна вкъщи. Бях в абсолютно непозната сред. Естествено, че бях уплашена за живота си,” споделя Сантоваа.

Тя добавя, че и самият Насрала е бил още млад лидер. Интервюто се е състояло 4 години, след като той поема поста си. Тогава е бил 37-годишен. „Той още нямаше името и популярността, която доби впоследствие. Това беше първото интервю изобщо, което даваше. Впоследствие имаше много други интервюта, но повечето бяха взети от негови сподвижници. Много малко чужди журналисти са стигали до него,”  посочва Сантова.

Запитана кой е бил най-азопнящият се за нея момент от онази среща, тя отговаря: „Усещането ми беше ,че разговарям с много премерен човек с уважително отношение към мен. Не съм усетила агресивна пропаганда, онова, което налага клишето за такива хора.”

След интервюто ѝ се обадили и ѝ предали покана от Насрала за вечеря, но тя отклонила поканата, като обяснила, че си заминава веднага за България. Получила подарък от водача на „Хизбула” – Коран в красива подвързия, който пази и до ден-днешен като спомен за интервюто.