Изкуственият интелект никога няма да може да замени естественото общуване между хората, заяви Генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) и Генерален секретар на Асоциацията на балканските новинарски агенции – Югоизточна Европа (АБНА-ЮЕ) Кирил Вълчев в изказване на конференция на АБНА-ЮЕ в Истанбул, посветена на обсъждането на управлението на изкуствения интелект и медиите.
Обръщайки се към министъра на индустрията и технологиите на Турция Мехмет Фатих Каджър, президента на АБНА-ЮЕ и Генерален директор на Анадолската агенция Сердар Карагьоз, към своите колеги, домакини и гости, Кирил Вълчев заяви, че срещата на АБНА-ЮЕ в Истанбул е пример, че никога ИИ няма да може да замени естественото общуване между хората, информира БТА.
"Защото можете ли да си представите на конференция като тази и на някое бъдещо общо събрание на Асоциацията на балканските новинарски агенции - Югоизточна Европа (АБНА-ЮЕ), вместо Сердар, Аймилиос, Скендер, Елмир, Валбона, Бранка, Кристина, Родолфо, Динос, Драган и Кирил или нашите наследници начело на новинарските агенции на Балканите, да има компютри, които да изчисляват какво бихме казали и как бихме гласували. Може би това ще бъде възможно в някой друг регион на света, но е напълно невъзможно на Балканите, където животът винаги се е ръководил от живи човешки емоции. Впрочем аз не мога да си представя място на света, където ИИ ще замени естественото творение на Бога - хората…", каза Генералният директор на БТА.
В същото време Кирил Вълчев посочи, че ИИ може да помага на хората в много области на живота - най-вече за всекидневна икономия на време. Затова хора с професии, които включват използването на големи обеми данни, трябва да управляват ИИ така, че човек да пести време за по-пълноценно използване на своя естествен интелект. Журналистите имаме точно такава професия, каза той.
Според Вълчев е важно да се отбележи, че ИИ не може да замени живия репортер на мястото на събитията, защото ИИ работи с вече натрупани знания в миналото, но не може да отразява новините в момента. Новите технологии могат само да допълват журналистите, но не и да ги заменят. Но медиите могат да ги използват, за да подобрят работата си, каза Генералният директор на БТА.
По думите му именно затова са много полезни форуми като настоящия, на които да бъде обсъдено управлението на ИИ в медиите.
"За какво можем да използваме ИИ в новинарските агенции?", попита Вълчев и изреди седем причини:
"Първо, като използват ИИ медиите могат да избират наистина важни новини и да ориентират хората в океана от новини", посочи той.
"Второ, ИИ може да ни помогне при размяна на новини между новинарските агенции на различни езици. На общото събрание на АБНА-ЮЕ ще обсъдим заедно именно проект, който включва разработването на софтуер за улесняването на размяна на новини между 12-те национални новинарски агенции в асоциацията. Но в такъв проект най-важни остават хората, които ще използват този софтуер", заяви Вълчев.
На трето място той отбеляза възможностите на ИИ да помага за намирането на взаимовръзките между новините - например, между новините по подобни теми в нашите 12 новинарски агенции.
Четвърто, каза Вълчев, ИИ може да улеснява използването и съчетаването на различни формати, чрез които представяме новините - текст, снимки, видео, аудио, инфографики…
"Пето, ИИ ще ни помогне да управляваме по-добре присъствието на нашите новинарски агенции в социални мрежи и други платформи, чрез които да стигаме до повече хора и особено до по-младите", посочи Генералният директор на БТА.
Като друга възможност на ИИ Вълчев открои на шесто място създаването на повече и по-достъпни бази данни от собствените архиви на новинарските агенции. "А те ни помагат да предлагаме бекграунд на новините, които да позволяват хората да ги разбират по-добре", поясни той.
"Седмо, с помощта на ИИ можем да обучаваме по-добре хората в нашите агенции, включително трябва да образоваме журналистите как да използват ИИ. Защото преди да развиваме изкуствен интелект, трябва да развиваме естествен човешки интелект", каза още Кирил Вълчев.
"Всичко това можем да правим с помощта на ИИ. Но ИИ не може да замени сътрудничеството между хората. Организация като нашата АБНА-ЮЕ никога няма да се превърне в един голям компютър, в който алгоритми ще вземат решения за общото ни бъдеще на Балканите. Затова си струват усилията ни да развиваме тази платформа за човешко сътрудничество на Балканите и трябва да се радваме на напредъка ни през последните две години, след като най-сетне регистрирахме АБНА-ЮЕ като юридическо лице в София, което е огромна чест за БТА", отбеляза Генералният директор на националната агенция на България.
Кирил Вълчев открои и това, което е било свършено след регистрацията, изброявайки седем стъпки.
"Първо, вече имаме регистрирани марки в Патентното ведомство на България, валидни в цяла Европа - логото с наименованието на АБНА-ЮЕ и Балкански Нюзрум.
Второ, реконструирахме интернет страницата на АБНА-ЮЕ и от 1 юли 2023 г. екипът на БТА започна всеки ден да публикува новини от всички 12 агенции като използва приоритетно изпращани от самите тях новини по двустранните договори с БТА. За шест месеца до края на 2023 г., която ще бъде отчетена на общото събрание утре, имаме публикувани на английски език 1715 балкански новини.
Трето, подготвихме проект за развитие на АБНА-ЮЕ като обща платформа за балкански новини и утре също заедно ще го обсъдим.
Четвърто, през 2023 г. към асоциацията се присъедини националната новинарска агенция на Италия АНСА и работим за разширяване с новинарските агенции на Сърбия и Молдова.
Пето, има интерес за партньорство с АБНА-ЮЕ от други регионални организации на новинарски агенции.
Шесто, конференцията на АБНА-ЮЕ на тема „Ролята на новинарската информация в новата балканска реалност“ се проведе в Солун на 20 март 2023 г., организирана от гръцката информационна агенция АНА-МПА. По нейна инициатива членовете на АБНА-ЮЕ на конференцията подписаха Декларация за борба с предаването и разпространението на фалшиви новини.
Седмо, Анадолската агенция на Турция подготви тази конференция на АБНА-ЮЕ в Истанбул на тема “Управление на изкуствения интелект и медиите”, каза Кирил Вълчев и от името на всички в АБНА-ЮЕ благодари от сърце на Генералния директор на Анадолската агенция г-н Сердар Карагьоз, който е и президент на АБНА-ЮЕ.
Генералният директор на БТА завърши речта си със стих на родения в Истанбул български писател Христо Фотев, който през тази година щеше да стане на 90 години:
“Най-важното е да се осмелиш.
Да превъзмогнеш своя страх — да скочиш …”
"Защото на нас ни предстои тук в Истанбул да вземем смели решения за АБНА-ЮЕ и да скочим без да се страхуваме в нови проекти заедно, като използваме изкуствен интелект, но преди всичко човешки интелект", заключи Генералният директор на БТА.
След встъпителните слова на конференцията на АБНА-ЮЕ в Истанбул на тема "Управление на изкуствения интелект и медиите" Кирил Вълчев участва и в панел на тема "Ролята на ИИ в оформянето на медийна перспектива" с модератор Юсуф Йозхан, заместник генерален директор и главен редактор на Анадолската агенция, заедно с Генералния директор на АНА-МПА Емилиос Пердикарис и Родолфо Кардарели от АНСА.
В пост в социалната мрежа "Екс" Генералният директор на Анадолската агенция и президент на АБНА-ЮЕ Сердар Карагьоз посочи, че навлизането на изкуствения интелект е внесло иновативни перспективи в света на медиите, като същевременно оформя бъдещето на екосистемата на сектора.
"Но докато внедряваме иновациите в този трансформационен процес, е поне толкова важно да запазим дълбоко вкоренените ценности, автентичността и етичните стандарти на нашата професия", написа той. "Трябва да възприемем подход, който не само да интегрира технологиите, но и ги оформя с подход, ориентиран към човека. По време на цялата конференция решаващата роля на сътрудничеството в международните медии ще бъде на преден план в нашите дискусии", допълни Карагьоз.
М.Л.
Списание събра спортната слава на Хасково
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.