Въпросът след ареста на Дуров: в какъв интернет искаме да живеем - напълно контролиран или с оазиси?

  • 26.08.2024
  • Фейсбук
  • Мариян Карагьозов
Мариян Карагьозов

Предлагаме коментар на известния журналист и познавач на проблемите на Турция и Близкия изток Мариян Карагьозов по повод ареста в Париж на 24 август на собственика на "Телеграм" Павел Дуров.

Ето какво написа Мариян Карагьозов на профила си във Фейсбук по повод ареста на Пвел Дуров:

4-5 март 2020 г. Тогава открих "Телеграм" като средство за информация, не само като приложение за чат. С колеги отразявахме за БНР бежанската криза на турско-гръцката граница - аз от турска страна, Лъчо Вълев и Тоня Димитрова от гръцката страна на границата, кореспондентът в Хасково Дора Атанасова - от нашата страна на браздата.
 
Междувременно в Москва руски и турски делегации преговаряха във връзка със ситуацията в Сирия и докато късно вечерта в мизерната хотелска стая (почти само тази беше свободна тогава в Одрин) четях руски медии, видях, че някои от тях цитират "Телеграм"-канали. Така започнах да навлизам в този свят, който се оказа изключително богат, с канали, посветени на технологии, геополитика, военно дело, енергетика или каквото още там се сетите.
 
Създателят на "Телеграм" Павел Дуров е бил арестуван във Франция по обвинения за съучастие в продажба на наркотици, оръжие, разпространяване на порно и пр. Да, поради голямата сигурност на "Телеграм" срещу хакване, той се използва и за тази цел. По същата логика обаче трябва да арестуваме Зукърбърг или Илън Мъск, защото и в тези социални мрежи, независимо от усилията им да го трият, има ужасно много съдържание, което нарушава законите.
 
Павел Дуров е руснак, но не се разбира добре с руските власти и от години живее в Дубай. Доколкото помня, когато "Ислямска държава" беше във възход, руската служба за контрашпионаж и контратероризъм ФСБ беше поискала кодове за достъп до "Телеграм", които Дуров беше отказал да предаде, поради опасения, че те могат да бъдат използвани за разбиване не само на канали на терористите, но и на всякаква опозиция или други потребители.
 
Силно подозирам, че арестът на Дуров от страна на френските власти е много по-малко свързан с разпространяването на интернет-пиратство, отколкото с неутралната му позиция като създател на "Телеграм" - а това е основният информационен ресурс в руско-украинската война, тъй като и руската, и украинската пропаганда е там, а рускоезичните потребители от двете страни на границата четат едни и същи канали, понякога се ругаят под постовете, гледат какво се пуска от своите и от военните блогъри на другата страна и пр.
 
Въпросът за ареста на Дуров е в какъв интернет искаме да живеем - напълно контролиран от определени държави или все пак да съществуват неутрални оазиси, какъвто до момента беше "Телеграм".