КЗЖ и МФЖ настояват Израел да спре с клеветите, че убитите палестински журналисти са терористи

  • 14.08.2024
  • CPJ/СБЖ/ifj.org
  • CPJ/ МФЖ/ Майя Любомирска
Палестински журналисти се прощават с убития си колега. Снимка: ЕПА8Архив

Комитетът за защита на журналистите (КЗЖ) призовава Израел да спре с недоказаните си твърдения, че журналисти, убити от неговите сили, са терористи или участват в бойна дейност. CPJ настоява за международни, бързи и независими разследвания на тези убийства. С такава позиция излезе и Международната федерация на журналистите (МФЖ).

„Дори преди началото на войната между Израел и Газа, КЗЖ (или CPJ по английската абревиатура - б. пр.) документира модела на Израел да обвинява журналисти, че са терористи, без да представи достоверни доказателства в подкрепа на твърденията си“, каза програмният директор на КЗЖ Карлос Мартинес де ла Серна на сайта на организацията, която е базирана в САЩ и отстоява правата на журналистите по света.

„Клеветническите кампании застрашават журналистите и подкопават общественото доверие в медиите. Израел трябва да прекрати тази практика и да позволи независими международни разследвания на убийствата на журналистите“, подчертава още Карлос Мартинес де ла Серна

Откакто войната започна на 7 октомври 2023 г., Израел използва съмнителни и понякога противоречиви доказателства, за да определи най-малко трима журналисти, убити от Израелските отбранителни сили (IDF), като членове или заподозрени членове на войнствени организации.

Преди войната докладът на КЗЖ от 2023 г. „Смъртоносен модел“ също подробно описва пет необосновани твърдения за тероризъм или бойна дейност срещу журналисти, убити от израелските сили между 2004 г. и 2018 г.

Ето кои според публикацията на КЗЖ са журналистите, определени от Израел като терористи:

Кореспондентът на "Ал Джазира" Исмаил Ал Гул, убит заедно с оператора на свободна практика Рами Ал Рефи близо до град Газа от израелски удар с дрон на 31 юли 2024 г. IDF твърдят, че Ал Гул е бил инженер в бригадата на „Хамас“ в Газа и член на елитната терористична група Нукба на Хамас.

"Ал Джазира" опроверга всички обвинения срещу Ал Гул. Изданието постави под съмнение автентичността на изготвения от IDF документ, който съдържа противоречива информация, показваща, че Ал Гул, роден през 1997 г., е получил военен ранг на "Хамас" през 2007 г. - когато е трябвало да бъде на 10 години.

Документът също така посочва, че Ал Гул се е присъединил към военното крило на "Хамас" през 2014 г., на 17-годишна възраст. "Ал Джазира" също така посочи, че IDF е освободила Ал Гул, след като го е задържала по време на нападението на армията на 18 март 2024 г. в болница Ал-Шифа, което опровергава „фалшивото твърдение на IDF за неговата принадлежност към която и да е организация“.

IDF не отговори на въпроса на „Вашингтон пост“ защо е разрешил Ал Гул да бъде освободен по това време.

На 6 август специалният докладчик на ООН за свободата на мнението и изразяването Ирен Хан осъди „умишленото насочване“ на Израел към двамата журналисти и призова Международния наказателен съд да предприеме бързи действия за наказателно преследване на убийствата на журналисти в Газа като военно престъпление.

„Израелската армия изглежда отправя обвинения без никакви съществени доказателства като разрешение за убийство на журналисти, което е в пълно противоречие с международното хуманитарно право“, каза Хан.

Журналистът от "Ал Джазира" Хамза Ал Дахдух и сътрудникът на свободна практика Мустафа Турая, убити при израелски удар на 7 януари 2024 г., за които Израел твърди, че те са терористи, управляващи дрон, „представляващ заплаха“ за войниците на IDF.

Анализ на „Вашингтон пост“ на техните кадри от дрон от този ден не откри "никакви индикации, че някой от двамата мъже е действал като нещо различно от журналист в този ден." Наличните кадри показват, че журналистите не са заснели войници, самолети или военна техника на Ислямска държава (ИД), нито е имало индикации за войници на ИД в близост до района, който са заснели.

Разследването на „Вашингтон пост“ също отбеляза, че и двамата журналисти са преминали през израелски контролно-пропускателни пунктове на път за юг в началото на войната и че Дадух е получил одобрение да напусне Газа – „рядка привилегия, която е малко вероятно да бъде предоставена на известен бунтовник“.

Ясер Муртаджа, фотожурналист от базираната в Газа медийна продуцентска компания Ain Media, убит от израелски огън през 2018 г., беше етикетиран от тогавашния министър на отбраната Авигдор Либерман като „член на военната част на „Хамас“, който има ранг, успореден на този на капитан, който беше активен в „Хамас“ в продължение на много години“ – твърдение, повторено в Twitter, сега наречен X, от двама говорители на израелския премиер Бенямин Нетаняху. Либерман обаче никога не е предоставил доказателства, а „Вашингтон пост“ съобщи, че Муртаджа е бил одобрен от правителството на САЩ да получи безвъзмездна помощ от Агенцията за международно развитие на САЩ в подкрепа на Ain Media.

Хусам Салама и Махмуд ал-Куми, оператори на телевизия “Ал-Акса“, убити през 2012 г., бяха обявени от Израел за „оператори на “Хамас“. Разследване на Хюман Райтс Уоч не откри доказателства, че двамата са бойци, отбелязвайки, че “Хамас” не е публикувал имената им в своя списък на убитите бойци. След като КЗЖ призова за доказателства, за да оправдае атаката, говорителят на израелското посолство във Вашингтон отговори два месеца по-късно с писмо, в което обвинява телевизия “Ал-Акса“ в „прославяне на смъртта и защитаване на насилие и убийство“.

Хамид Шихаб, шофьор на базираната в Газа пресагенция Media 24, транспортира оръжия в кола с надпис „TV“, когато беше убит при въздушен удар на IDF през 2014 г. IDF не предостави доказателства, че Шихаб е бил член на “Хамас”, като каза, че че „в светлината на военната употреба на превозното средство за целите на транспортиране на оръжие, маркировката на превозното средство не променя законността на удара.“

Мохамед Абу Халима, студент-журналист за радиостанция в Националния университет Ан-Наджа в Наблус, беше смъртоносно прострелян от израелските сили през 2004 г. Израел каза, че той е открил огън по израелските сили, но продуцентът на Абу Халима каза, че той е говорил по телефона с журналиста мигове преди да бъде застрелян, а Абу Халима просто описваше сцената около него.

В настоящата война КЗЖ е документирал убийствата на 113 журналисти и медийни работници към 14 август 2024 г. Общо 111—109 палестинци и двама ливански журналисти — са били убити от израелските сили, докато двама израелски журналисти са били убити от „Хамас“ при тяхното нападение в Израел на 7 октомври.

КЗЖ също така призовава Израел:

Незабавно да спре дългогодишната си практика на етикетиране на журналисти като терористи или участници в бойна дейност, без да предоставя достатъчно и надеждни доказателства в подкрепа на тези твърдения, като средство за оправдаване на целенасочените убийства и по-широкото малтретиране на журналисти и медийни работници.

КЗЖ също така призовава международната общност да осъди клеветническата кампания на Израел срещу журналисти и да гарантира, че твърденията за военни престъпления или международни нарушения на правата на човека, извършени срещу журналисти, се разследват в съответствие с международно приетите практики, като Протокола от Минесота. Протоколът установява, че съгласно международното право, задължението за разследване на потенциално незаконна смърт води до задължение разследването да бъде бързо; ефективно и задълбочено; независимо, безпристрастно и прозрачно.

Стратегията на Израел да делегитимира работата на критичните медии и да внушава, че журналистите от Газа може да са съучастници на тероризма, е изключително вредна и излага живота им на риск, декларира на свой ред Международната федерация на журналистите (МФЖ) на сайта си. Федерацията, чийто колективен член е и СБЖ, призовава израелското правителство да прекрати недоказаните обвинения срещу журналисти в Палестина, особено в ивицата Газа, и да спре да използва националната сигурност като извинение за цензуриране на критични медии в Израел.

На 11 август т. г. правителството на Израел одобри предложение за подновяване на забраната на ливанския канал „Al-Mayadeen TV” от „съображения за сигурност“, посочва още МФЖ. Министърът на комуникациите Шломо Кархи подписа заповед за конфискуване на оборудването и блокиране на уебсайтовете на канала в Израел, твърдейки в социалната мрежа „X“, че журналистите от този канал са „представители на терористи“.

„Al-Mayadeen TV” беше първият чуждестранен канал, блокиран от правителството на 13 ноември 2023 г., в съответствие с извънредните разпоредби, одобрени на 20 октомври и позволяващи временната забрана на медии, за които се твърди, че „подкопават националната сигурност“. След този ход МФЖ изрази сериозната си загриженост относно споменатата забрана, която цензурира критични медии, разминаващи се с наратива на правителството.

Правителството на Израел обаче не само се насочва към критичните медии, но и клевети журналистите в Газа с недоказани обвинения, че са съучастници в тероризма, което излага живота им на риск, пише МФЖ.

На 10 август т. г. говорителят на арабския медиен отдел на Израелските сили за отбрана (IDF) Авичай Адрае заяви в „X“, че е „убеден“, че репортерът на „Ал Джазира” и журналист от Газа Анас Ал-Шариф „отразява престъпленията на „Хамас” и „Ислямски джихад”, чиито дейци се укриват в училищата“. Адрае заяви, че Ал-Шариф „знае имената на голям брой терористи от „Хамас” сред убитите в училището“.  Става дума за училище в град Газа, което израелските военни удариха точно на 10 август. Там се укриваха около 6000 разселени палестинци. При израелския удар бяха убити най-малко 80 души. Според израелската армия атаката е била насочена срещу екстремисти.

След обвиненията на говорителя на IDF срещу журналиста на „Ал Джазира”, тази телевизия излезе с изявление, осъждащо подбуждането от страна на Адрае срещу нейния кореспондент и персонала ѝ в Газа, наричайки това „явен акт на сплашване и подстрекаване“.

МФЖ изтъква в публикацията си, че е изключително загрижена за безопасността на журналистите в Газа, включително за Анас Ал-Шариф, заради недоказани обвинения от израелски официални лица, които застрашават живота на палестински репортери в риск. ПРипомня се и „ужасния брой журналисти в Газа, които вече са убити”.

МФЖ припомня, че израелските обвинения нарушават резолюции 2222/2015 и 1738/2006 на Съвета за сигурност на ООН, които осъждат международните атаки срещу журналисти и медийни работници в ситуации на въоръжен конфликт. Освен това обвиненията, отправени от израелски високопоставени служители срещу журналистите в Газа, не са изолиран инцидент, а част от модел, който отразява политиката на израелското правителство първо да делегитимира работата на журналистите и след това да ги атакува.

МФЖ също като КЗЖ припомня убийството при израелски удр на 31 юли т. г. на журналиста от „Ал Джазира” Исмаил Ал-Гул и неговият оператор Рами Ал-Рифи близо до бежанския лагер Ал-Шати, западно от град Газа, два часа след като излъчиха свое включване на живо по „Ал Джазира”.

Израелски дрон се е насочил към колата, с която Ал-Гул и Ал-Рифи са пътували по задача, съобщи ЮНЕСКО. След широко осъждане на случая, IDF призна на 1 август, че е убила екипа от „Ал Джазира”, като обяви, че името на Ал-Гул фигурирало в списък на „висши офицери от „Хамас“”. Тези твърдения веднага бяха отхвърлени от „Ал Джазира”, припомня МФЖ.

Генералният секретар на МФЖ Антони Беланже заяви: „Тежки обвинения като приравняването на журналисти от Газа с терористи излагат живота на репортерите на риск и ги превръщат в мишена на атаки. Категорично осъждаме подбуждането към убийство, извършено от служители на израелското правителство срещу палестински журналисти. Международните технологични платформи, които публикуват такива твърдения и съобщения на омразата, трябва да предприемат подходящи мерки, за да ги премахнат”.

Относно целенасоченото убийство на журналиста Исмаил Ал Гул и оператора Рами Ал-Рифи, заместник-генералният секретар на МФЖ Тим Доусън заяви: „Ако доказателствата на IDF срещу журналисти от Газа са толкова ясни, защо те избират да ги убият, когато имат шанс да ги арестуват? [...] Единственото правдоподобно обяснение за това, че израелската армия умишлено се насочва към журналисти, е, че това е опит да се контролира разказът за войната и да се демонстрира, че IDF може да унищожава цивилни цели, когато си поиска”.

Според данни на МФЖ най-малко 122 палестински журналисти и медийни служители са били убити в Газа от началото на войната на 7 октомври 2023 г.

 

Свят