ЕФЖ и още 25 авторитетни организации настояват ЕК да гарантира свободата на медиите

  • 21.07.2024
  • europeanjournalists.org
Урсула фон дер Лайен приема овазиции след преизбирането ѝ за председател на ЕК. Снимка: europeanjournalists.org

Европейската федерация на журналистите (ЕФЖ) и още 25 авторитетни медийни организации настояват с писмо преизбраната председателка на Европейската комисия (ЕК) да гарантира свободата на медиите.

В подписалите писмото на медийната коалиция освен ЕФЖ се включват организации като Центърът за независима журналистика, Комитетът за защита на журналистите, Европейският медиен форум, Европейският съюз за радио и телевизия, Европейският център за свобода на печата и медиите, Глобалният форум за развитие на медиите, Международният институт по пресата, Репортери без граници, Медийната организация на Югоизточна Европа.

След преизбирането на Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия (ЕК) журналистическите организации настояват с писмото да се гарантира свободата на печата, безопасността на журналистите и механизмите на ЕС като Европейския закон за свободата на медиите или Закона за цифровите услуги, които да бъдат сред политическите приоритети на следващия мандат на Комисията.

В писмото, публикувано на сайта на ЕФЖ, се казва:

„Последната Комисия предприе важни законодателни и незаконодателни мерки за защита на свободата на медиите и на журналистите. Въпреки тези похвални усилия, свободата на медиите в Европа е обект на сериозни заплахи и ограничения, които представляват риск за демокрацията в Европейски съюз. Чрез работата си журналистите поддържат ценностите на демокрацията, борят се с дезинформацията и допринасят за по- по-добро функциониране на институциите на ЕС.

От съществено значение е следващата Комисия да затвърди това наследство и да положи усилия за дълготрайни решения за укрепване на пространството за медийната свобода, плурализъм и независимост, както и устойчивостта и конкурентоспособността на медийния сектор в Европа.“

В писмото се посочва още:

„Ние, долуподписаните организации, настоятелно ви призоваваме да продължите линията на досегашния зам.-председател на ЕК по прозрачността и ценностите (има се предвид Вера Йоурова - б. р.) и да назначите следващ зам.-предсадетел с ясен и стабилен мандат за използване на всички налични механизми на ЕС, включително политика, законодателство и бюджет, за насърчаване на свободата на печата и безопасността на журналистите.“

В писмото се подчертава още, че в следващия петгодишен мандат приоритет трябва да имат следните направления:

– Да бъде укрепена Главна дирекция "Контакти", която да бъде обърната към медиите. Трябва да се гарантира, че свободата на медиите остава политически приоритет за Европейската комисия. Необходимо е да се предостави специален бюджет и увеличаване на човешките ресурси на ГД „Контакти“, за да действа тя като водеща Генерална дирекция за медийна свобода и плурализъм - като укрепен орган в рамките на
Комисията. Това ще осигури необходимото взаимодействие и съгласувано прилагане между цифровите и
медийни политики, по-специално когато става дума за изкуствен интелект, авторско право и аудиовизуални правила, както и за Закона за цифровите услуги.

- Да се превърне медийното законодателство на ЕС в реалност. Трябва да се осигури амбициозно прилагане на Европейския акт за свобода на медиите, за да бъде насърчена медийната независимост, подкрепата за обществените медии, изграждането на финансова устойчивост на медиите и укрепването на ефективността на Европейския съвет за медийни услуги (наричан „Бордът“), наред с други неща, които могат да бъдат консултирани смислено с гражданското общество. Необходимо е и осигуряване на задълбочена и смислена оценка на всички съответни инструменти и закони на ЕС, които могат да повлияят върху свободата на печата

- Подобряване на безопасността на журналистите. Необходимо е амбициозно преразглеждане на Препоръката за безопасност на журналистите 2021 г., за да се постигне напредък в текущите усилия на държавите-членки за подобряване на безопасността на журналистите, онлайн и офлайн. В сътрудничество с общността, отстояваща свободата на печата, трябва да се предостави подкрепа и да се дадат насоки на всички държави-членки на ЕС в съответствие с Препоръката на Комисията за безопасност на журналистите, Директивата против SLAPP, препоръката срещу SLAPP и препоръките от годишните доклади за върховенството на закона

– Засилване на плурализма на медийните доставчици и осигуряване на медийната устойчивост онлайн и офлайн. Необходимо е да се използват механизмите в рамките на Закона за цифровите услуги и Европейския закон за свободата на медиите, за да бъде укрепена позицията на европейската журналистика в цифровата среда, както и да се укрепят медиите пред лицето на нарастващото настъпление на онлайн платформи и изкуствен интелект. Трябва да се изграси специална стратегия за финансиране на новинарските медии, включително нова програма за журналистика, като част от следващата многогодишна финансова рамка, както и да се осигури непрекъсната подкрепа за текущи инициативи за финансиране.

– Да се засилят действията на ЕС по отношение на върховенството на закона. Необходима е амбициозност и креативност в прилагането на Регламента от 2020 г. за общ режим на обвързаност с условията за защита на бюджета на Съюза – средствата на ЕС трябва да зависят от наличието или отсъствието на нарушения на свободата на медиите в държавите-членки. Такива обстоятелства трябва да се разглеждат през върховенството на закона и договорните ценности на ЕС и да се обвързват с бюджета на ЕС (с оглед на евентуално отваряне и изменение на регламента за 2020 г.). Необходимо е и по-нататъшно укрепване на диалога около механизма за върховенство на закона (и Доклада за него), за да се проучат внимателно и да се подобрят мерките, предприети от държавите-членки с оглед осезаемо подобряване на живота и работата на журналистите и изграждането на доверие в институциите на ЕС за защита на свободата на медиите като част от законовия ред.

 

М.Л.

 

Свят