Какво са писали за историка на българския печат професорите Минка Златева, Филип Панайотов, Стефан Брезински и писателят Чудомир?
Днес Ройтерс разпространи изявления на иракския журналист и активист Мунтазар аз-Зайди, който на пресконференция в Багдад на 14 декември 2008 г. замери с обувките си пристигналия тогава в страната му американски президент Джордж Буш - и така влезе в световните новини.
За разлика от войните в Персийския залив и Косово, западните медии избягват какъвто и да било критичен анализ на отношението си към настоящия конфликт. Как да си обясним това година след нахлуването в Украйна? Незащитимият характер на руската агресия оправдава ли войнствения ентусиазъм на журналистите?
Случаят с репортера с испанско и руско гражданство, обвинен след ареста му на 27 срещу 28 февруари м. г., че е „руски агент”, без никакви предявени доказателства и досега, не е единствен. Правителството на полската партия, парадоксално наречена „Право и справедливост”, е далеч от спазването на тези принципи и отдавна упражнява лов на „шпиони” и сред други журналисти, пак без доказателства.
Големите медии пренебрегват въпросите, повдигнати от ветерана на разследващата журналистика: унищожили ли са САЩ газопровода? Ако не, кой го е направил?
Съгласявайки се с очернянето му, журналистите могат да избегнат да мислят за разликата между това, което прави Wikileaks, и това, което правят те, смята британският журналист Джонатан Кук.
Винаги се настройвам подозрително, когато партийци започнат да се месят в работата на журналистите. По принцип, ако някой журналист боде очите на някой политик, то това е комплимент за журналиста. Така са ни учили, че това са правилата в този занаят, който не е за ангели. Още по-малко за сугинаж на политиците.
„Изключително сме обезпокоени от авторитарния уклон на украинското правителство спрямо медиите и журналистите. Не може да има демокрация без независима журналистика,” заявява генералният секретар на МФЖ Антони Беланже.
ДОСЕГА всичко си беше наред. Изведнъж обаче Илон Мъск извърши непоправимото: в четвъртък, на 15 декември, човекът, който купи Twitter за 44 милиарда долара, за да възстанови свободата на словото там, временно спря личните акаунти на девет американски журналисти с обвинението, че са разпространявали информация за местоположението му в реално време ‒ твърдение, което засегнатите отричат.
Двама университетски преподаватели - професорите Георги Боршуков и Филип Панайотов - дадоха "исторически хоризонт" на хиляди български журналисти, пише в свое възпоменание за тях някогашната възпитаничка на Факултета по журналистика в СУ "Св. Кл. Охридски" Антония Мечкова.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.