Малко знаем за Яворов като журналист

  • 17.01.2015
  • БНР/Фокус
Пейо Яворов е пишел и за литературното сп. „Мисъл”

Един от акцентите на Яворовите януарски дни в Чирпан бе дискусия, посветена на Пейо Яворов като журналист. За публицистичните текстове на поета говориха доц. Димитър Михайлов от Великотърновския университет и проф. Михаил Неделчев.

Според Неделчев Яворов не е изследван докрай като журналист. За съжаление този дял на творчеството му не се познава добре. Едва ли не се оставя творчеството на Яворов на историците, които се занимават с общосоциална и политическа проблематика.

Според Михайлов литературоведската общност трябва да чете тези текстове на Яворов като неделима част от останалото му творчество.

Най-важното за Яворов като журналист е тази негова отдаденост и това, че той, в продължение на 2 години – 1902-ра и 1903-та – е изцяло журналист. Тогава той издава вестници, пише публицистични текстове, почти не пише поезия. Това е времето, когато Яворов вече е издал първата си стихосбирка и от него се очакват нови поетически текстове. И по-късно има такива периоди, в които пише цяла серия от журналистически текстове, тоест това не е някакво случайно странично внимание.

Разбира се, това, което е най-важното, това е гениалният акт на списването на бунтовния лист „Свобода или смърт“ с личното насърчение, личната помощ на Гоце Делчев, който избира Яворов за свой Ботев на този нов етап на българската национална революция и го води в планините на Македония, подготвен да прави този вестник.

Бил е редактор на 3 вестника

Според Тодор Иванов, директор на къщата-музей “Пейо Яворов” в Чирпан, малцина знаят, че още 16-17 годишен Яворов е пращал дописки за чирпанския живот в различни издания. Онова, което се е случвало в неговия роден град, го е вълнувало. Трябва да се спомене, че точно преди 120 години Яворов написва първото си стихотворение “Напред”, публикувано във в. “Глас Македонски”.

В този период той е повлиян от своя съученик и приятел от Пловдивската мъжка гимназия Костадин Нунков, който е четник в Македония. Може да се каже, че Нунков изиграва съдбоносна роля в живота на поета. Той е този, който му дава информация за всичко, което се случва в Македония, а Яворов истински се вълнува. По-късно поетът става редактор на вестниците “Македония”, “Борба” и “Дело”. До 1908 г. той има много публицистични текстове публикувани в доста издания. (Със съкращения)